in

Son Yılların En İyi Seçim Vaadi: Çözüm Beş Yüz Bin Kedi

Avrupa’da siyasetin gündemi yine kediler! İngiltere’de Dışişleri Bakanlığı’na kadrolu kedi alınması haberinin ardından, İtalya’dan da bir haber geldi. “Fare istilası” yaşanan Roma’da, kediler belediye başkanlığı seçimleri için yapılan kampanya sayesinde bir kez daha gündeme geldi.

kedi-vaadi-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Haydi İtalya Partisi”nden senatör olan ve Roma’da belediye başkanlığına adaylığını koyan Antonio Razzi, başkan seçilirse şehri farelerden kurtarma sözü verdi.

İtalya’nın başkentinde son aylarda mahkeme, okul ve müzeler de dahil olmak üzere birçok kurumun fareler yüzünden kapandığı haberlerine sıkça rastlanıyor.

Razzi, “Programımın en önemli noktalarından biri şehri farelerden kurtarmak. Artık kaybedecek zaman yok, gün geçtikçe Roma’yı istila eden farelerin sayısı daha da artıyor. Uzun zamandır Romalılara musallat olan bu sorunu çözmek için formülüm şu: Roma’ya Asya’dan 500.000 kedi getirilmesi için irtibata geçtim. Bu kediler şehrin kritik noktalarına dağıtılacak, böylece çevreye saygılı bir fareden arındırma planı uygulanacak” açıklamasında bulundu.

Belediye başkanı adayı, bu kedilerin bakımının da “kedi seven sempatik Romalı kadınlara” emanet edileceğini sözlerine ekledi.

kedi-vaadi-ajanimo-2

Razzi’nin fare sorununa kedi ithalatıyla çözüm getirme vaadi medyada alaycı haberlere konu olurken, “Roma’daki kedileri kısırlaştırmasaydınız şimdi kedi ithal etmekten bahsetmek zorunda kalmazdık” eleştirilerini de beraberinde getirdi. Corriere della Sera gazetesi “Peki bu girişime, kentin sembolü haline gelen 300 bin Romalı kedi (180 bini evde, 120 bini sokakta) ne diyecek? ‘Neden belediyeler son yıllarda Romalı kedileri toplu kısırlaştırmayla yok etti?’ demeyecekler mi? Romalı fareleri onlar daha iyi tanıyor” diye yazdı.

“Kediler kısırlaştırıldı, fare nüfusu arttı”

kedi-fare-ajanimo

Son olarak bu hafta içinde, Roma’nın en popüler turistik alanlarından İmparatorluk Forumu’nda bir gişe sıçanlar yüzünden kapatılmıştı.

Toplanmayan çöplerin ve kedilerin kısırlaştırılmasının da etkisiyle fare istilası yaşanan Roma’da kişi başına yaklaşık 2 fare düştüğü açıklanmıştı.

Çevre ve tüketici hakları dernekleri birliği Codacons geçen ayki açıklamasında, 2.8 milyon nüfuslu Roma’daki fare sayısının 6 milyona ulaştığını belirterek “acil durum” uyarısı yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polimer Kilden Yapılmış Sevimli Hayvan Takıları 2 1

Polimer Kilden Yapılmış Sevimli Hayvan Takıları

alos kedi bursa 3

İngiliz Basını’nın Yeni Gözdesi: Yerli Kedimiz Aloş