in

Son Dakika: Abant’ta 8 At Ruam Şüphesi ile Karantinaya Alındı

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı’nda fayton ve bireysel gezintilerde kullanılan 83 attan 8’inin ruam hastalığı görülme ihtimali üzerine karantina altına alındığını bildirdi.

İstanbul’un ardından Bolu‘da da 8 at ruam hastalığı şüphesiyle karantinaya alındı. Tedirginlik yaratacak bir durumun olmadığını açıklayan Bolu Valisi Ahmet Ümit “Atların kanları alındı, test için Ankara’ya gönderildi. En geç 3-4 gün içinde gelmiş olacak. Sonucuna göre de gerekli tedbirler daha net şekilde alınacaktır” diye konuştu.

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Abant Tabiat Parkı’nda fayton ve bireysel gezintilerde kullanılan 83 attan 8’inin ruam hastalığı görülme ihtimali üzerine karantina altına alındığını açıkladı. Test yapılan ve hastalık tespit edilmeyen hayvanlarda, ruam hastalığının daha sonra görülme olasılığı bulunduğuna işaret eden Ümit şöyle konuştu:

“Bu çerçevede Bakanlığın da talimatları doğrultusunda bu hadise ortaya çıkmadan önce Abant’taki atların testleri yapıldı. Şu anda Abant’ta çalıştırılan 83 attan 8’inde ruam hastalığı değil, ruam hastalığı olma tehlikesi tespit edildi. Bu atlar, şu anda karantina altında ve diğer atlardan ayrı tutuluyor. Bu atların kanları alındı, test için Ankara’ya gönderildi. En geç 3-4 gün içinde gelmiş olacak. Sonucuna göre de gerekli tedbirler daha net şekilde alınacaktır ama şu anda şüpheli gibi gözüken hayvanlar, diğer atlardan ayrı şekilde tutuluyor.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aman Dikkat Köpekler Yalan Söylediğimizi Anlayabiliyorç

Aman Dikkat! Köpekler Yalan Söylediğimizi Anlayabiliyor

Yol Kenarına Terk Edilen Einstein Yaşama Tutunduöç

Yol Kenarına Terk Edilen ‘Einstein’ Yaşama Tutundu