in

Sokaktan Devriyeye: Şili’deki Sokak Köpekleri

Şili’nin Quilpue kentindeki polis köpeklerinin, eğitimli özel polis köpeklerinden farkı var. Onlar da polislere yardım ediyor, devriyeye çıkıyorlar ama onların hikayeleri sokağa dayanıyor.

şili1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Onları müthiş eğitimli, hizmet ettiği alana göre özel cinslerden seçilmiş polis köpeklerinden ayıran bir fark var. Herhangi özel bir cinse ait değiller, belki çoğu kırma. Bir kısmı da cins ama insanlar tarafından sokakta kaderine terk edilmiş. Ancak sokaktaki hayatları polislerin ufak bir dokunuşuyla yön değiştirmiş. Kendilerine kalacak yer bulan, beslenmelerini sağlayan polislerin ilgisine onlar da boş kalmamış. İşte Quilpue kentindeki devriye köpeklerinin hikayesi böyle başlamış.

Quilpue kentinde sokak köpeklerini sahiplenen polis teşkilatı, sahiplendikleri köpekleri devriyeye çıkan polislerle eşleştirmiş. Daha doğrusu polisler sokak köpeklerini sahiplendikten sonra olay kendiliğinden gelişmiş.

şili5

Sokak köpeklerinin kendileriyle ilgilenen memurlarla devriyeye çıkmaya başlaması ve rutin mesai faaliyetlerine memurlara eşlik etmesiyle birlikte kendiliğinden bu uygulama da gelişmiş. Köpeklerin, barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayan polislere eşlik etmesi bir rutine binince bir üniformaları olması gerektiği düşünülmüş.

Eşlik ettikleri polislerin yelekleriyle uyumlu yelekler giydirilen köpekler Quilpue polis teşkilatında resmen kadroya alınmışlar. Yelek giydirilen köpekler, devriyeye çıktıkları memurlar herhangi bir görev için bir binaya girdiklerinde, görev bitene kadar bina kapısının önünden ayrılmayarak görevlerine ne kadar sadık olduklarını da göstermişler.

şili3

Quilpue polis teşkilatından komiser Fernando Fajardo, sokak köpeklerinin kurumları tarafından sahiplenildikten sonra toplumda da sokak hayvanlarına yaklaşımda bu uygulamanın örnek olması ve farkındalık yaratması için köpeklere yelek giydirdiklerini söylüyor. Fajardo, sokağa terk edilen hayvanların kaderine bırakılmaması ve sokaklara daha fazla hayvanın terkedilmemesi mesajını vermede bunun yararlı olacağını düşünüyor.

Umarız Şili’nin 150 Bin nüfuslu Quilpue kentinde başlatılan bu uygulama dünyanın birçok yerindeki kurumlara örnek olur ve benzer uygulamalardan daha fazla haberdar oluruz.

Kaynak: 24horas.cl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nazifpaşa2

10 Yavrusu Bulunan Köpeği Köylüler Sahiplendi

one cıkan kampanya 1

Avukat Yasemin Soylu ve Hayvanseverlerin Desteğiyle ‘Enişte’ Uyutulmayacak