in

Sokaktaki Köpekler Türkiye’nin Kusuru Olabilir Mi?

Sözcü Gazetesi yazarlrından Ege Cansen, “Bir Türkiye Kusuru” başlığı ile kaleme aldığı yazısında Türkiye’deki sokak köpeklerinin bir Türkiye Kusuru olduğunu savundu!

Sözcü Gazetesi Yazarı Ege Cansen, bugünkü köşe yazısında kaleme aldığı “Bir Türkiye Kusuru” başlıklı yazısında, hiçbir medeni ülkede başıboş köpeklerin sokaklarda, meydanlarda, plajlarda dolaşmasına izin verilmediğini söylerken, köpeklerin saldırganlığından çocukları ve turistleri rahatsız ettiğini iddia etti!

Son dönemde yazarların sokak hayvanlarına karşı olan rahatsızlığına Ege Cansen’in de katılması akıllarda soru işaretleri bıraktı! Cansen’in önce insanı savunduğu yazsında sokak hayvanlarına yapılan işkenceleri ve tecavüzleri görmezden gelip, önce insan diyerek yerinden yurdundan ettiğimiz, sokakların ve doğanın asıl sahibi olan hayvanlardan rahatsızlığı hayvanseverleri kızdırdı…

Unknown

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İşte Sözcü Gazetesi yazarı Ege Cansen’in kaleme aldığı “Bir Türkiye Kusuru” başlıklı yazısı

http://www.sozcu.com.tr/2017/yazarlar/ege-cansen/bir-turkiye-kusuru-2022741/

Screen Shot 2017 09 24 at 15.58.36

Kedilerin köpeklere oranla aptal! olduğunu savunan Cansen, sokak köpekleri konusunda Avrupa Hukuku’nun geçerli olması gerektiğini savundu.

Hayvanların ülkemizde vahşice katledildiği, işkence ve tecavüze uğradığı bir ortamda, suçu işleyenleri “MAL”a zarar vermekten sembolik cezalar aldığı bir yasal düzende Avrupa Hukuku’nda işleyiş nasıl oluyor bir bakalım…

Avrupa Birliğinde Hayvanların Korunması ve Refahı adı altında 2011’de yayımlanan raporda, ülkeler bazında yasal çerçeve, kayıt altına alma, sokak hayvanlarıyla mücadelede benimsenen yaklaşımlar gibi parametreler çerçevesinde ön plana çıkan hususlarda ülkeler tarafından uygulanan kontrol programları şöyle:

fft5 mf34694

BELÇİKA, DANİMARKA, ALMANYA, HOLLANDA, İSVEÇ

Sokak hayvanlarıyla mücadele noktasında, hayvanlar barınaklara yerleştirilmekte, Almanya dışındaki yukarıda bahse konu ülkelerde, barınaklara yerleştirilemeyen köpekler ötenazi işlemine tabi tutulabilmektedir.

FRANSA

Kırsal alanlarda sokak hayvanlarının sayılarında kontrolsüz bir şekilde artış görülen Fransa’da, tanımlama ve kayıt altına alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi bir zorunluluk olmasına rağmen, uygulamada ciddi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Kaybolan veya terk edilen sokak hayvanları sadece geçici bir süre için barınaklarda tutulmaktadır. Bu süre zarfında sahibi bulunamayan ya da yeniden sahiplendirilemeyen hayvanlara, veteriner hekimler gözetiminde ötenazi uygulanabilmektedir. Bu durum, hayvanların sağlıklı ve genç olup olmadığına bakılmaksızın itlaf edilmesi sonucunu doğurması nedeniyle hayvan severler tarafından sıkça eleştirilmektedir

İTALYA

İtalya’nın 1991 yılına kadar sokak hayvanları sorununu çözmek için kullandığı yöntem, hayvanların yakalanması ve akabinde öldürülmesi olmuştur. 1991 yılında yürürlüğe konulan yasa ile beraber bu politikaya son verilmiş olup, hayvanların bakımı ve popülasyon kontrolü devletin yükümlülükleri arasında yer almıştır. Sokak hayvanlarının sayısını kontrol altına almak için cerrahi kısırlaştırma yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, barınakların fiziki şartları ve denetimlerinin yetersizliği, özellikle ülkenin güney bölümünde önemli bir sorun olmaya devam etmektedir.

BİRLEŞİK KRALLIK

2005 yılında çıkarılan kanunla, sokak hayvanlarının toplanması, yerel otoritelerin sorumluluğuna verilmiştir. Toplanan hayvanlar 7 gün boyunca yerel otoriteler tarafından barınaklarda tutulmakta olup, bu süre sonunda sahiplendirilemeyen hayvanlar hayvan refahı kuruluşlarına gönderilmekte ya da bu hayvanlara ötenazi uygulanmaktadır.

yardima kosan kopegi polis tekmeledi6657b69073c1f70c5fe2

Avrupa Hukuku’nun sokakta hayvanların özgürce dolaşmasına izin vermeyen MEDENİ! hareketini savunmaktan öte HAYVANA ŞİDDETİ konu almaları gerekirken sokak hayvanlarından rahatsız olmaları ve hayvanların yaşam haklarını ellerinden almak istemeleri ne kadar doğru!

Ege Cansen’in yazısının sonunda belirtiği Son söz ise: ÖNCE İNSAN SONRA KÖPEK HAKLARI ise insanlığın hayvanlara olan davranışının bir yansıması…

Gerçekten SOKAK KÖPEKLERİ TÜRKİYE’NİN KUSURU MU?
yorumu siz sevgili okuyucularımıza bırakıyoruz!

ajanimo’nun son sözü ise: HAYVAN HAKLARI DA EN AZ İNSAN HAKLARI KADAR ÖNEMLİ VE DEĞERLİDİR

Yorum

Yorum Ekle
  1. Doğada her canlı doğar yasar ve olur hic bir canlı yemek dışında başka canlıya zarar vermez insan dışında !!!insan insana bile zarar verirken uygarlık??? nerde ege cansenler varken bizden uzak çok uzak bu zihniyet değişmeli değişecek ege cansenler gidecek insallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canine flatulence x 758x426

Köpeğiniz Sık Mı Gaz Çıkartıyor?

maxresdefault 758x426

Kedilerin Titremesine Neden Olan 5 Ciddi Durum