in

Sokaktaki Hayvan Dostlarımız İçin ‘Sosyal Yuva’ Uygulaması

Yaşar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisi Onur Altınbilek, sokak hayvanlarının daha sağlıklı bir hayat sürmesi, temiz, düzenli bir çevrede yaşaması için ‘Sosyal yuva’ ismini verdiği proje geliştirdi.

sosyalyuva-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Proje, sosyal ağlarda olduğu gibi bir üyelik sistemi ile işlerken, gönüllüler sosyal yuvaya üye olarak çevresinde beslediği sokak hayvanlarını online harita üzerinden ekleyecek. Başka bir gönüllü de kendi konumundaki hayvanın profiline girerek nelere ihtiyacı olduğunu görebilecek.

Kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarının ihtiyaçlarından yola çıkan Onur Altınbilek, sosyal medyayı hayvan dostlarımız için kullanabileceğimiz bir proje geliştirdi. ‘Sosyal yuva’ adını verdiği projeyi anlatan Onur Altınbilek, “Sosyal ağlar, hayatımızın her alanında. Ben de yeni bir sosyal ağ geliştirerek sokak hayvanlarına ve duyarlı insanlara faydalı olmak istedim” dedi.

Sokak Hayvanları Haritada Gösterilebilecek

Altınbilek, “Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi, sistem üyelik yöntemiyle işleyecek. Gönüllüler sosyal yuvaya üye olarak çevresinde beslediği sokak hayvanlarını harita üzerinden ekleyecek. Bir başka gönüllü de aynı konumda bir hayvan sistemde varsa o hayvanın profiline girerek neler yapıldığını görebilecek. Bu sayede sistem üzerinde o hayvana kaç kişinin bakıp gönüllü olduğu görülecek. Gönüllüler birbirleri ile sistem üzerinden iletişime geçip beslenme takvimi oluşturabilecek, sağlık problemleri için ortak hareket edebilecek. Gönüllüler, gün içerisinde beslenme paylaşımı yaparak hayvanların aç kalmasının önüne geçmiş olacak. Hayvan üzerinde uygulanan işlemler sisteme eklenebileceği için tüm takibi yapılabilecek” diye konuştu.

sosyalyuva-1

Gönüllü Veterinerler Olacak

Sistemin ikinci aşamasında gönüllü veterinerlerin olacağını ifade eden Onur Altınbilek, “Gönüllü vatandaşlar gibi sisteme üye olup ilgili hayvanın gönüllü veterineri olabilecek. Onlar da uyguladıkları ameliyat, kısırlaştırma ve benzeri tedavileri sistemdeki hayvan profiline ekleyebilecek” dedi.

Belediyelere  Çağrı

Projesinin tüm hazırlıklarının tamamlandığını ve kısa süre içinde yayına geçirmeyi hedeflediğini belirten Onur Altınbilek, “Hedefim ilerleyen süreçte belediyeleri de sürece dahil etmek. Çünkü sokak hayvanlarının özellikle sağlık konusundaki bakımlarıyla onlar ilgileniyorlar. İleride, hayvanların üzerine yerleştirilecek çip sayesinde, belli aralıklarla güncel konumlarını görmek ve tüm sokak hayvanlarımızı sisteme eklemek amacımız. Bu sistem sayesinde gönüllüler, veterinerler ve belediyeler işbirliğiyle sokak hayvanları daha düzenli, sağlıklı ve kontrollü yaşamlarını sürdürecek” şeklinde ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zift

Yine Zonguldak, Yine Zifte Yapışan Yavru Köpek

onecıkan 6

Deniz Yoksa Habur Çayı Var!