in

Sokaktaki Dostlarımız İçin Evde Hazırlayabileceğiniz Kolay Tarifler

Kışın sokaktaki hayvanların yiyecek bulması zorlaştığını biliyoruz. Şehri paylaştığımız dostlarımızı düşünüp, kedi ve köpek evleri yaparak farkındalık yaratmak kadar onların yiyecek bulmasını kolaylaştırmak da bize düşüyor. Evde hazırlayabileceğiniz kedi ve köpek mamaları, hatta kuş  yemleri sayesinde çevrenizdeki minik dostlarımıza yardım etmeniz artık daha kolay 🙂

İşte bu kolay tariflerden bazıları,

1. Makarna ve Et Suyu Karışımı

makarna

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Evde yapabileceğiniz ilk karışım, tuzsuz ve yağsız olarak hazırlayacağınız ve bir tane et bulyonla pişireceğiniz makarna. Yarım kiloluk makarna paketi 5-6 kedi, 2 ya da 3 köpeği beslemeye yetecektir.

2. Ekmek ve Sulu Yemekler

yemek suyu yoğurt

Eğer dışarı çıkıp alışveriş yapmak yerine evde olan yiyeceklerden hazırlamak istiyorsanız ekmekleri ufak ufak parçalayıp, üzerine varsa etli yemek suyu yoksa sebze yemeği suyu ve yoğurt dökerek karıştırabilir ve ıslak mama kıvamı yaratabilirsiniz.

3. Ton Balığı ve Ekmek

ton balığı ekmek

Evde ton balığı olması durumunda ekmekle ton balığını karıştırarak hatta, eğer et suyu varsa üstüne dökerek, besleyici ve iç ısıtan bir mama hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız tüm mamaların tuzsuz olmasına dikkat edin.

4. Peynir Ekmek

peynir ekmek

Evde hazırlayabileceğiniz en basit mamalardan bir tanesi kedi ve köpeklerin düşkün olduğu peynirli ekmek. Bu önemli yiyecek için, kalıp peynir yoksa labne peyniri de ekmeklere sürerek verebilirsiniz.

5. Sütlü Ekmek

sütlü ekmek 2

Köpekler için hazırlayabileceğiniz en basit yiyeceklerden biri olan sütlü ekmek ile, bağışıklık sistemlerini de güçlendirebilirsiniz.

6. Hazır Salam, Sosis Paketleri

aç-bitir-ajanimo

Mama hazırlamak için vaktiniz yoksa en basit çözüm, aç bitir paketler olarak da bilinen tek servislik salam ve sosis paketleri. Köpeklerin çok sık çiğ yiyecekler tüketmemesi gerektiği için bunu ara sıra yapmanız gerektiğini unutmayın.

7. Artan Restoran Yiyecekleri

gida_israfini_onleme_calismalari_h1773

Sokak hayvanları için, restoranda fazla gelen, tabakta kalan yiyecekleri paketlettirebilirsiniz. Belki de yoğun iş temposunda evde yemek yapma vaktiniz yoktur, o zaman restoranlarda artan yemekleri neden minik dostlarımıza gitmesin ki?

8. Kuş Yemlikleri

kuslar-icin-yem

Tabi kanatlı dostlarımızı da unutmayalım. Bir şişeye kaşık boyunca açacağınız iki delik, içinden geçirdiğiniz kaşın ve içine doldurduğunuz yemle onların da hayatlarını kurtarabilirsiniz. Kuşlar için buğday kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kocali unv köpek

Derste Uyuyan Fenomen Sokak Köpeği

beyaz benekli zürafa ajanimo1 1

Tanzanya’nın Beyaz Benekli Starı