in

Sokakta Hayata Küsmüş Olarak Bulunan Paşa’nın Muhteşem Değişimi

İstanbul’da sokağa terk edilen Paşa’nın hayatı Ankara’da değişti.

Paşa, 2013 yılının Eylül ayında İstanbul’da bir sokakta hayata küsmüş halde bulundu. Arabaların arasına yatan Paşa yemek yemiyor ve yattığı yerden kalkmıyordu. Onu fark eden bir vatandaş sosyal medyada bir sahiplendirme ilanı açtı. Bu sırada Paşa’nın ailesinin yurt dışana gittiği ve Paşa’yı babalarına emanet ettikleri öğrenildi. Ancak Paşa ile kimse ilgilenmiyordu.

Sokakta Hayata Kusmus Olarak Bulunan Pasanin Muhtesem Degisimi 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Paşa’yı sahiplendirmek için birçok kişi ilana başvurdu. Ancak ilan sahibi Paşa’yı Başkent Üniversitesi öğretim görevlisi olan Elif Kutlugün’e sahiplendirmeye karar verdi. Ertesi gün Paşa’yı aramak için sokağa çıkan ilan sahibi Paşa’nın barınağa götürüldüğünü öğrendi.

Sokakta Hayata Kusmus Olarak Bulunan Pasanin Muhtesem Degisimi 7

Barınaktan çıkarılan Paşa artık Ankara’daki yuvasına gitmeye hazırdı. Bir pet nakil aracı ile anlaşıldı. Ancak pet nakil aracı 1 gün geçikince Paşa annesi Elif Kutlugün’ün doğum gününde Ankara’ya ulaştı.

Screenshot 10

Paşa’yı sahiplenemeye karar verirken, Paşa’nın mahsun bakışlarından çok etkilenen Kutlugün’ün kedileri olmasına rağmen köpek sahiplenmek aklında hiç yokmuş.

Paşa yeni evine gittiğinde mantar hastalığına sahipti ve depresyondaydı. Muhtemelen araba ile terk edikdiği için arabaya binmek istemiyordu. Ancak Paşa’nın yaşadığı tüm sorunlar Elif Kutlugün’ün sevgi ve emeği ile yok oldu.

Sokakta Hayata Kusmus Olarak Bulunan Pasanin Muhtesem Degisimi 6

Paşa adeta yeniden doğdu. Yemek yemeyi yürümeyi arabaya binmeyi yeniden öğrendi. Çğnkü artık terk edilmeyeceğini biliyordu.

Şimdi 11 yaşında olan Paşa’nın iki kedi kız kardeşi var.

Sokakta Hayata Kusmus Olarak Bulunan Pasanin Muhtesem Degisimi 5

Paşa ile hayatının değiştiğini söyleyen Elif Kutlugün  Paşa’ya olan sevgisini şöyle anlatıyor “Paşa’yı sahiplenmek hayatımın en doğru kararıydı. Geçenlerde doğum günümüzü kutladık beraber. Beraber doğduk yeniden. Ben Paşa’dan sonra başka köpeklere de el uzatma sanşı buldum. Elimden geldiğimce hayvan sahiplendirmeye ve tedavi ettirmeye çaışıyorum”

Sokakta Hayata Kusmus Olarak Bulunan Pasanin Muhtesem Degisimi 2

Paşa ile beraber çok şey öğrendiğini söyleyen Elif Kutlugün, hayvanlar için terk edilmenin ölüp dirilmekten farkı olmadığını söylüyor. Sadece Paşa’nın değil terk edilen her hayvanın çok acı çektiğini belirten Kutlugün hayvanların terk edilmemesi gerektiğini belirtti.

Sokakta Hayata Kusmus Olarak Bulunan Pasanin Muhtesem Degisimi 1

Elif Kutlugün, Başken Üniversitesi Hayvanseverler Topluluğunun danışman hocası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Romanyadan Turkiyeye 500 Kilometre Ucarak Geldi

Romanya’dan Türkiye’ye 500 Kilometre Uçarak Geldi

IBB ve KocSistemden Sokak Hayvanlari icin Dijital Platform SemtPati

İBB ve KoçSistem’den Sokak Hayvanları için Dijital Platform: SemtPati