in

Sokakta Bulduğunuz Yavru Kediye Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Kedilerin doğum oranlarının arttığı bu günlerde aklımızda bin tane soru var. Havalar soğuk, sokaklar hayvanlar için güvenli değil. Bilinçsiz hareket etmemiz ise bir çok yavrunun ve annenin ölmesine yol açıyor. Peki ne yapacağız?

Öncelikle mahallenizde ve yakın çevrenizde hamile bir kedi gördüyseniz onun için uygun bir yer hazırlamanız; bir kutu içine bir battaniye koymanız, anne kediye en büyük desteğiniz olacaktır. (Ayrıca kutunun üzerine “yeni doğan, kedi evi, hoşgeldin” yazarsanız korunmasını ve atılmamasını sağlayabilirsiniz) Çünkü yavru bir kedi sıcak tutulmalıdır. Tüyleri henüz yeni çıkmıştır ve kendini ısıtacak kadar tüyü ve yağı yoktur. Sıcak tutmak için en ideal çözüm bir kedi evi ya da bir kutudur.

yavru kedi - sokak kedisi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi evinin içine 3-4 saat ara ile havluya sarılmış sıcak su torbası konulmalıdır. (Eğer mevsim yeterince sıcaksa da gece onlar için soğuk sayılır) Çoğu hayvan gibi kediler de kendi başlarına doğurup yavrularına bakabilirler. Anne sütü gibi yan ürünleri de bıraktığınız takdirde kolay bir doğum gerçekleşecektir.

yavru kedi - sokak kedisi

Doğum yapan kediye de müdahale etmemek gerekiyor. Büyük oranda hayvanlar doğumu kendileri yapsalar da, doğum kanalına sıkışmış bir yavru veya ölü doğmuş yavrular olabilir. Bu durumda en kısa sürede bir veteriner hekime götürmekte fayda var. Asla sıkışmış bir yavruyu çekmeye çalışmamalı, buna özen göstermeliyiz. burada anne kedinin yavrularının ölmesi ve sütün ne olacağı sorusunu cevaplayalım.

yavru kedi - sokak kedisi

Yavru kediler için en büyük sorun vücut ısısı

Eğer hamile bir kedi değil de yeni doğmuş yavru kedileri annesiz gördüyseniz, yavrunun annesini aramanız ve etraftaki insanlara sormanız önemli. Çünkü anne kendisine uygun bir yer bulmak için o bölgeden ayrılmış ya da diğer yavrusunu taşıyor olabilir. Tabi doğum yapıp yavruyu bırakıp giden çok kedi de var. Sağlıksız yavruyu bırakma doğal seleksiyon yöntemidir.

Anneler sağlıksız yavruları bırakma eğiliminde oluyorlar. Hiç sebep yokken de yavruları bırakıp gidebilirler. Ancak bir kedi için önemli olan anne sütü olduğu için, yavrunun hayati tehlikesi yoksa uzaktan gözlemleyerek annesinin gelmesini beklemek daha doğrudur. Yavru kediler için en büyük sorun vücut ısısıdır. Yavrularda ısı düzenlemesi düzgün yapılamadığından, açlıkla birlikte çok hızlı ölüyorlar.

yavru kedi - sokak kedisi

Veteriner Hekim Umut Arıcan, “Sokakta bulunan bir yavru kedi veya köpeğe, yeni doğmuş veya 1-2 haftalık, ilk yapmamız gereken vücut ısısını yükseltmek” olduğunu belirtiyor. Çünkü bazı hayvanlar yazın bile soğuktan gece ölebiliyor. Eğer hayvanda yutkunma refleksleri varsa (bu önemli, yutamayan hayvanı iyilik yapalım derken boğarak öldürebiliriz) çay bardağına 1 kesme şeker koyarak şekerli su hazırlamak ve az miktarda içirmek kan şekerini yükseltecektir.

Anne gelmedi ve yavruyu aldık diyelim, sık sık besleme yapıp (anne sütüne yakın ticari ürünler var) kaka ve çişini yaptırmak gerekiyor. Yavru kediler anneleri yaladığı zaman çişlerini yaptıkları için, ıslak bir tuvalet kağıdıyla çok az ıslatılarak genital bölgesine sürülmesi, çiş yapmasını kolaylaştıracaktır. Beslenme için en güzeli, bir süt anne bulup onun bakmasını sağlamak çünkü yavru kedi ve köpek beslemek, bakımını yapmak ciddi zor bir iş. Yavru kediler bir haftalıkken 2 saatte bir, 2 haftalıkken 4 saatte bir ve 3 haftadan sonra 6 saatte bir emzirilmelidirler.

yavru kedi - sokak kedisi

Annesi olmayan yavruyu bekleyen en önemli tehlikelerin başında susuz kalması (dehidrasyon) gelir. Dehidrasyon yavru bebekler için öldürücüdür ve hemen müdahale edilmeyi gerektirir. Anneleri olan yavru bebeklerden biri ayrı düşmüşse ve anne bu bebeği almakta isteksizse dehidrasyon tehlikesi söz konusudur.

Dehidrasyon çok hızlı bir şekilde bebeği etkiler ve vücut ısısı hızla düşer. Dehidrasyona uğrayan bir yavru bebeğe veteriner hekimce deri altından sıvı zerk edilmesi gerekir. Yavru kedilerin idrar ve dışkıları da kontrol edilmelidir. Normal renginden farklı idrar ya da dışkı sağlık sorunlarının belirtisidir ve veteriner hekime danışmayı gerektirir. Sağlıklı dışkı kahverengi renktedir. Siyah, kanlı, beyaz, sümüksü dışkı sağlık sorunu olduğunun işaretidir. Aynı şekilde berrak ve çok hafif sarı idrar da sağlıklıdır. Sarı, kırmızı, pelteli idrar da tehlikeli bir sorunu size haber verir.

Peki yavru kediyi ne ile beslemelisiniz? Normal pastörize süt kullanmak doğru değildir. Çünkü anne sütünde sadece besleyici maddeler değil yavru kedileri hastalıklardan koruyan antikorlar da bulunmaktadır. Anne sütü kullanmak zorunda kalırsanız eğer, 100 gram süte 2 yumurta sarısı, 1 kesme şeker ve 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1-2 damla çocuk vitamin şurubundan katabilirsiniz.  Ne olursa olsun bir kedi biberonuna ya da iğnesi çıkarılmış bir şırıngaya ihtiyacınız var. Hazırladığınız mamanın taze olmasına, beklememiş olmasına dikkat etmelisiniz.

yavru kedi - sokak kedisi

Aşırı süt ishale sebep olabilir

Kesinlikle süt ısıtılmadan verilmemelidir. Süt vücut sıcaklığında olmalıdır. Biberon ya da şırınga yardımıyla emzirilirken başı 45 derece yukarıya açı yapacak şekilde tutulmalıdır. Bir eli ile başını ve vücudunu kaplamalı bir elinizle de memeyi kibarca ağzına almasını sağlamalısınız. Şırınga veya biberonu fazlaca pompalamayın. Yutkunabilen bir yavruya damla damla bu sıvıyı içirmelisiniz. Onun ağır ağır içmesini sağlamalısınız.

Süt yeterince pompalanmıyorsa size belli edecektir. Doyduğunda ağzının kenarlarında kabarcıklar oluşacak ve elleri ile de emziği itmeye çalışarak size işaret verecektir. Sütünü içtikten sonra onu omzunuza yatırıp sırtına çok ama çok hafif şekilde vurun. Bu onun gazını çıkarmasında yardımcı olacaktır. Yavru kedilere fazla süt içirmeye çalışmamalısınız. Zira aşırı süt onların ishal olmasına sebep olabilir.

yavru kedi - sokak kedisi

Yeni doğmuş yavru bir bebek (annesi ile olsa bile) 7 gün boyunca dış yaşamdan tamamen izole tutulmalıdır. Henüz mikroplara karşı tamamıyla korumasızdır. Yetim yavru kedi 3 aylık olup aşıları tamamlanana kadar diğer hayvanlardan (evinizde özellikle başka bir pet bulunuyorsa) uzakta koruma altına alınmalıdır. Diğer hayvanlar hem zarar verebilir hem de yeni doğmuş yavruya kolaylıkla hastalık bulaştırabilirler. Yavru kediyi koyduğunuz kedi evi ya da kutuyu kuru bir yerde tutmalısınız.

Ne yazık ki yavru kediye yardım etmek adına bodrum, banyo gibi rutubetin ve soğuğun bolca olduğu mekanlar tercih edilmektedir. Hem nem hem de soğuk yavru kedinin sağlığını ciddi bir şekilde kötüleştirir. Ayrıca, onu keskin kokularının olduğu ortamlardan uzak tutmanızda fayda var. Emzirmeden önce ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.

yavru kedi - sokak kedisi

Emzirdikten önce ve sonra onun tuvaletini yapmasına yardımcı olmalısınız. Bunun en kolay yolu bir gazete kağıdı yaymak, yavru kediyi tutarak üzerine almaktır. Ilık suyla ıslatılmış kağıt havlu yardımıyla jenital organlarını yavaş yavaş silin. Bu ona annesinin tuvalet temizliğini hatırlatacaktır. Anne kediler çocuklarını dilleri ile temizler ve tuvalet yapmalarına yardımcı olurlar. Temizlik bittikten sonra ılık ıslak bir bezle onu kibarca silin. sonra da kurulayın. Sabun kullanılmamaya özellikle dikkat edin. Piyasada satılan bebek temizlik mendilleri (alkolsüz olmalı) ve havlu kağıtlar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Aşılama için 6 haftalık olmalı

Yavru kedinizin kedi kumu ile tanışması için en az dört haftalık olması gerekir. Kedi kumu havuzu erişebileceği yükseklikte olmalıdır ve kum sıkça değiştirilmeli, kirli kalmasına izin verilmemelidir. Yetim yavru kediyi mümkün olduğunca sık aralıklarla kontrol etmelisiniz. Yanlış bir şeyler olmadığından emin olmalısınız. Bu arada aşılama için de 6 haftalık olmasını beklemelisiniz. sevgi, merhamet ve anlayışla yavru kedicik artık daha kaliteli bir hayata hazır demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bursa alex ajanimo1

Bilirkişi Raporu’na Rağmen Alex’e Tahliye Kararı

Yangından Kurtarılan Köpek Artık Profesyonel İtfaiyeci Ajanimo 5 1

Yangından Kurtarılan Köpek Artık Profesyonel İtfaiyeci