in

Sokak Köpeklerini Beslediği İçin Köyden Kovulan Engelli Gence Vali Aydoğdu Sahip Çıktı

”Canlar” diye hitap ettiği sokak köpeklerini besleyip baktığı için köyünden kovulan gence Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu sahip çıktı.

Aksaray’da sokak hayvanlarına baktığı için “Canlar” diye adlandırdığı köpeklerle birlikte köyden kovulan engelli gence Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu sahip çıktı. Aksaray’ın merkeze bağlı Babakonağı köyünde tek başına tek odalı eski bir akaryakıt istasyonunun yazıhanesinde yaşayan 25 yaşındaki Ramazan Kaplan geçirdiği trafik kazası sonucu sağ kolunu kullanamaz hale gelirken, sol bacağında da kalıcı aksaklık meydana geldi. Ailesiyle küstüğü için yıllardır yalnız yaşayan Kaplan, engelli olduğu için işte bulamayınca kendini sokak hayvanlarına adadı. Köydeki sokak hayvanlarını toplayıp bakımlarını yapan, beslenmelerini sağlayan Ramazan Kaplan, köy muhtarı ve köy halkından tepki alınca bir süre sonra köpekleriyle birlikte köyden kovuldu.

kopekleri besleyen genc

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Engelli Genç Sokak Hayvanları İçin Mücadelesinden Vazgeçmedi

Mücadelesinden vazgeçmeyen engelli genç, köyün dışında kendi imkanları ve hayvanseverlerin desteğiyle barınak kurdu. Burada canlarına bakmaya devam eden engelli genç, köpeklerin tüm ihtiyaçlarını gidermeye devam ediyor. Yavru ve yetişkin olmak üzere yaklaşık 15 hayvanın bulunduğu barınağa her gün engelli haliyle 2,5 kilometre uzaklıktan 3 kez gelerek köpeklerine 3 öğün yemek ve su getiren Kaplan, her gelişinde köpeklerle oynayıp eğleniyor. Köpeklerin tüm ihtiyaçlarını düşünen Kaplan, hayvanların üşümemesi için kulübenin içine kauçuk minder, köpeklerin üzerine ise battaniye örterek onları soğuktan koruyor.

Kopekleri Koruyan engelli genc

Vali Aydoğdu Engelli Gence Sahip Çıktı

Konuyla ilgili Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun talimatı ile Aksaray Valiliği görevlileri engelli genç için harekete geçti. Yapılan incelemelerin ardından Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri, Vali Aydoğdu’nun talimatları doğrultusunda köpekler için alınan 60 kilo yemi engelli gence teslim etti. Barınakta inceleme yapan ekipler, Kaplan’ı güzel çalışmasından dolayı tebrik etti. Ramazan Kaplan’ın tek göz bir yazıhanede kaldığını tespit eden Vali Aydoğdu, Valilik Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na da talimat vererek engelli gence ihtiyaçlarının götürülmesini sağladı. Kaldığı tek göz odada yakacağı olmayan Ramazan Kaplan’a kömür yardımı yapılırken, ayrıca kıyafet ve gıda maddesi desteği de sağlandı. Sosyal yardımlaşma ekipleri tüm kömür ve gıda malzemelerini bir bir Ramazan’ın odasına taşıdı.

engelli genc kopekleri besliyot

”Senin Derdin, Sıkıntın Bizim Derdimiz Sıkıntımız.”

Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav’ı arayarak bilgi alan Vali Aydoğdu, burada engelli genç ile de telefon görüşmesi yaptı. Vali Aydoğdu, “Ben senin gayretlerini biliyorum. Hep senin yanındayız. Tarım müdürümüz de oraya geldi. Bir şeye ihtiyacın falan olursa mutlaka bizim haberimiz olsun. Biz elimizden gelen desteği sana göstereceğiz. Oldu mu güzel kardeşim? Sen hiçbir şey için sakın moralini bozma. Senin derdin, senin sıkıntın, bizim derdimiz sıkıntımız kardeşim, tamam mı canım benim? Allah senden de razı olsun. Gözlerinden öpüyorum” dedi.

Kopekleri seven engelli genc 1

”Her Canlının Yaşamaya İhtiyacı Var”

Aksaray Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, “Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığımızın ve Aksaray Valimizin talimatları ve bilgileri doğrultusunda ilimizdeki sahipsiz hayvanlarımızı hem Tarım ve Orman Müdürlüğü hem de Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerimizle birlikte belirli aralıklarla besliyoruz. Bugün de Babakonağı köyünde yaşayan Ramazan Kaplan kardeşimizin kendi imkanları ile kurduğu barınağa geldik. Burada sayın bakanımız ve sayın valimizin selamlarını ilettik. Aynı zamanda kendisine köpekleri için mama desteği getirdik. Aynı zamanda valimizin talimatları ile sosyal yardımlaşma ekipleri ile birlikte gıda kolisi, giyim ve kömür yardımı da yaptık. Her canlının yaşamaya ihtiyacı var. Merhamet duygusuyla bunları yapıyoruz, inşallah çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Vali aydogdudan yardim

”Ben Yaşadığım Kadar Bu Canlar da Benimle Birlikte Yaşayacak.”

Destekten dolayı mutluluğu gözlerinden okunan engelli genç, getirilen yemleri hayvanlara verdi. Hayvanseverlerin desteği ile kurduğu barınakta ekiplere bilgiler de veren Ramazan Kaplan, “Ben buradan valime çok teşekkür ediyorum. Allah onların hepsinden tek tek razı olsun. Bana, canlarıma bütün mamalarına destek verdiler, bana da yardımcı oldular. Kömür, yiyecek ve her türlü yardımları için teşekkür ederim. Allah onlardan razı olsun. Valimiz elimden tutu, bana sahip çıktı. Allah onu başımızdan eksik etmesin. Ben bu canları hiç bırakmayacağım. Ben yaşadığım kadar bu canlar da benimle birlikte yaşayacak” dedi, Kaplan, “İşte ben burada tek başıma kalıyorum. Valimizden ve tarım müdürümüzden Allah razı olsun çok teşekkür ederim. Artık yakacağım da var. Geceleri üşümeyeceğim, Allah razı olsun hepsinden” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gezgin kedi

Gezgin Kedi Tekneyle Kıta Değiştirerek Kayboldu

Avlanmasi Evcillestirilmesi Yasak Olan Yaban Kecileri Insanlarla Adeta Ic Ice Yasiyor

Avlanması, Evcilleştirilmesi Yasak Olan Yaban Keçileri İnsanlarla Adeta İç İçe Yaşıyor