in

Sokak Kedisine Kök Hücre Tedavisi

Bursa’da Can isimli sokak kedisi yaşadığı rahatsızlık sonrasında bir hayvan dostu tarafından veteriner hekime götürüldü. Tedavi altına alınan kediye, Mustafakemalpaşa’da bir ilk olarak kök hücre tedavisi uygulandı.

Yaşadığı rahatsızlık sonrasında tedavi altına alınan Can isimli kediye Uzman Veterinerlik Kliniği’nde Veteriner Hekim Eray Ortalık tarafından mezenkimal kök hücre işlemi yapıldı. Uygulanan operasyon Mustafakemalpaşa’da bir ilk olurken Can için kritik süreç başladı. Tedaviye cevap vermesi halinde Can’ın yeniden yürümesi ve hayatına normal bir şekilde devam etmesi mümkün olacak. Aksi halde ölümcül bir hastalık olan virüs nedeniyle Can yaşamını yitirebilecek. Tedavinin 15 gün ile 30 gün arasında etkisini göstermesi bekleniyor.

Can’dan alınan kan örnekleri İstanbul merkezli bir laboratuvara gönderildi. Yapılan analizler sonrasında hastalığa yönelik Can için özel üretimi yapılan kök hücre, özel bir araçla Mustafakemalpaşa’ya getirildi. Geçtiğimiz hafta yapılan operasyon ile birlikte kök hücre tedavisi tamamlandı.

Bahçeli bir evde oturan hayırsever vatandaş, bahçesinde bulduğu ve Can ismini verdiği kedinin tüm masraflarını üstlendi. Bahçesinde kedileri beslediğini ve onların gerek beslenme gerekse de sağlıkları konusunda yardımcı olmaya çalıştığını söyleyen hayırsever vatandaş, Can’ın yaşadığı bu durumdan dolayı büyük bir üzüntü yaşadığını belirterek, “Hayvanlara herkesin yardımcı olmasını istiyorum. Yaz dönemlerinde özellikle kaba koyacağımız bir su bile onlar için büyük bir önem taşıyor. Can için gerekli olan tüm işlemleri yaptık. Sağlığına kavuşması için dua ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sivas ayı vatandaş tepki

“Gel Gel” Diyerek Gördüğü Ayıyı Yanına Çağırdı

apartman boşluğuna düşen yavru kedi

Apartman Boşluğunda Mahsur Kalan Yavru Kedi Kurtarıldı