in

Sokak Hayvanlarının Refahı için Kongrede Bir Araya Geldiler

Ataşehir Belediyesi ve İstanbul Veteriner Hekimleri Odası’nın birlikte organize ettiği ‘1. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi’ Ataşehir’de gerçekleşti. HAYKONFED Başkanı Nesrin Çıtırık’ın konuşması kongreye damgasını vurdu.

kongre-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sokak hayvanlarının var olma, saygı görme, bakılma, gözetilme ve korunma haklarının ilk defa bilimsel bir platformda ele alındığı kongrede, konularında uzman kişiler ile yetkili kamu kuruluşları, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri tarafından sorunların çözümüne yönelik sunumlar yapıldı.

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi açılış konuşmasında; ”Bir Çözümü Var Aslında” sloganından yola çıktıklarını ve can dostlarımızın sorunlarının ele alınacağı bu kongrenin kalıcı çözümlere öncü olmasını dilediğini belirtti. Belediye olarak ellerindeki imkanları sokaktaki canlar için fazlasıyla kullanmaya çalıştıklarını, diğer belediyelerden de aynı özveriyi beklediklerinin altını çizerek konuşmasını Mahatma Gandhi’nin ”Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir” cümlesi ile bitirdi.

kongre-ajanimo1

Kongreye başkanlık yapan İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, yerel yönetimlerin sokak hayvanları sorununu aslında çok önemsediklerini, tarafların birlikte çalışma konusunda zaman zaman sorun yaşadıklarını, sorunların çözümü için kongre ve bunun gibi etkinliklerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Hayvan hakları ve sokak hayvanlarının korumacılığının ilk defa bilimsel olarak ele aldığı kongrede; alanlarında başarılı ve yetkili pek çok temsilci sırayla sunumlarını gerçekleştirdi. Beş oturuma ayrılan kongrede; Sokak Hayvanlarının Sorunlarına Farklı Bakış Açıları, Ülkemizdeki ve Avrupa Birliği’ndeki Hayvan Koruma Stratejileri, Popülasyon Kontrolü, Hayvanlara Yapılan İşkenceler, Hukuki Yaklaşımlar ve Uygulamalar, Sokak Hayvanlarının Hakları ve Sorunlarının Çözümleri gibi konular ele alındı.

Kongreye Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkanı Nesrin Çıtırık’ın konuşması damga vurdu. Çıtırık; ‘Sokak Hayvanlarının Hakları ve Sorunlarının Çözümü’ konulu konuşmasına başlamadan önce, yetkililere veryansın etti. Önceden hazırladıkları yasa tasarısının ciddiye alınmadığını, yapıcı çözümlerinin görmezden gelindiğini, hayvan hakları ile ilgili yapılan çalışmaların yetersiz ve göstermelik olduğunu söyledi.

nesrinçıtırık-ajanimo1

Nesrin Çıtırık konuşmasında, ”Adını söylemeyeceğim bir belediye barınağını kontrol ettim. Genel yerleri gezdirdiler. Ameliyathaneyi görmek istiyorum dedim. Göremezsiniz dediler. Sözde hayvan sağlığı açısından karşı çıkıyorlar. İnanmayın. Ben göreceğim dedim, girdim gördüm. Masanın üzerinde kanlar içinde bir hayvan. Hayvan bir yandan yattığı tuvaletini yapmış bir yandan süzülmüş gitmiş. Şimdi oradaki veteriner hekime ne demeli? Sordum, öldü işte dedi. Yalan söylemeyin bari dedim, gözümde küçülüyorsunuz dedim. Siz veteriner hekimler olarak diyin ki; belediye başkanları sebebiyle burada ahlakımıza, vicdanımıza uygun koşullar oluşturamadığınız için gönüllülere bu rezaleti göstermek istemiyoruz. Toplum önünde takla atma, yağcılık gibi bir ihtiyacım yok. Ama ben veteriner hekimliğin gerçekten kutsal bir meslek olduğuna inanıyorum. Veteriner hekime yalan söyletenler utansın. Dürüst ve açık olun lütfen belediye başkanları, onların üstlerindeki vekiller, meclis üyeleri. Masa başında kanun hazırlayamazsınız sadece, kontrolünü de sağlayacaksınız’‘ dedi.

Bu yıl ilki düzenlenen kongrenin her yıl tekrarlanması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sevmek Bir Canlıyı Sevmekle Başlar Her Şey ajanimo

Sevmek, Bir Canlıyı Sevmekle Başlar Her Şey

göçmenkuşlar ajanimo3

Göç Yollarında Ölümle Burun Buruna