in

Sokak Hayvanlarının İyi Kalpli Meleği Irmak

Sokak hayvanlarına yardım elini uzatan gizli kahramanlar iş başında. Hayatının büyük bir bölümünü sokakta, caddede ya da otoban kenarında rastladığı öldü sanılan, yaralı, sahipsiz ve çaresiz hayvanlara ayıran Irmak Tapkı bunlardan sadece biri. Bir dergiyle yaptığı röportajla hayatımıza giren Irmak’ı yakından tanımak istedik ve kendisiyle ufak bir söyleşi gerçekleştirdik.

ırmak-tapkı-ajanimo-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

25 yaşındaki Irmak Tapkı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Amerika’da işletme eğitimi almış. Şuanda özel bir hava yolu şirketinde vardiyalı olarak çalışıyor. 5 yıldır hem hayatının hem de maaşının büyük bir bölümünü; sokakta, caddede ya da otoban kenarında rastladığı öldü sanılan, yaralı, sahipsiz ve çaresiz hayvanlara ayırdığını söyleyen Irmak, “Bir kediyle birlikte hayatı paylaşıyorum, ama çevremde ve ailemde herkesin evinde bahçesinde çokça hayvan var. O yüzden onların ruhlarına dokunmayı seviyorum” diyor.

“İnsanımız hayvan hakları konusunda bilinçsiz

Yaralı bir kediye yardım ettiği için işine yarım saat geç gitmesi, Irmak’ın hayatındaki dönüm noktası olmuş. Bunun için yöneticilerinden azar işitince önceliklerini değiştirmeye karar vermiş. Yaralı hayvanın başında beklemesiyle değişen hayatından pişman da değil.

Hayvan hakları konusunda ne düşünüyorsunuz diye sorduğumuzda ise, ülkemizde insanların bilinçsiz olmasından dem vuruyor Irmak ve şöyle anlatıyor: “Hayvan hakları benim için çok anlam ifade ediyor ama maalesef ülkemizde böyle değil. Yol kenarında yaralı bir insan yatsa, nasıl yanından geçip gidemezsek hayvanlar için de aynı bilincin tüm insanlarda olmasını isterdim. Yaralı bir hayvana duyarlı olan insanlarımız bile ‘ah ah vah vah’ deyip geçiyor maalesef, herkes o anki işini gücünü hayvanın canından daha önemli görüyor ve bir çoğu da bir şey yapabileceğinin farkında değil. Araba kirlenir, hastalık kaparız veya veterinere götürsek para isterler gibi kaygılar taşıyorlar. Halkımızı hayvan hakları; hasta ve yaralı bir hayvana nasıl yardım edecekleri konusunda bilinçlendirmek için keşke yayınlar yapılsa ne güzel olur. En azından görüyorum ki, sizler varmışsınız 🙂

ırmak-tapkı-ajanimo

Irmak, “En basitinden belediyenin beyaz masa hizmetinden dahi kimsenin haberi yok. Hiç olmazsa yaralı bir hayvan gördüklerinde beyaz masayı 153’ten arayıp bölgede görevli hasta yardım aracının gelmesini bekleyebilir insanlar ve sonrasında takip edebilirler ama bunu kimse yapmıyor.” sözleriyle bireysel çabanın gerçekten ne kadar kıymetli olduğunu bizlere gösteriyor.

Karşısına çıkan sokak hayvanlarının yardıma ihtiyacı varsa asla dönüp gitmediğini de belirten Irmak’ın, hepimize verdiği ders ise çok anlamlı: Bireysel olarak da sadece karşınıza çıkan, gözünüzün içine bakan bir masum canlıyı alabilmek aslında çok kolay. Onun yanında olmak, hayatına dahil olmak ve yolunu açmak büyük meziyetler gerektirmez. Marifet bunu becerebilmekte.

“Meselenin parayla ilgisi yok”

Yardımseverliğin maddi yükünü sorduğumuzda ise, “Mama sorun değil de tedavi masrafları çok fazla. Bir keresinde tüm aylığımı veterinere verdiğimi bilirim. Ama olsun idare ediyorum bir şekilde. Yeni bir veteriner bulduk ve hayvanları çok seviyor, insancıl da biri. Hem indirim yapıyor hem de ne zaman param olursa o zaman ödememe izin veriyor. Taksit taksit ödüyorum. İndirim yapmayan, param olmadığı için kucağımda ölmek üzere olan hayvanla ilgilenmeyen veterinerlere de rastladım.” açıklamasıyla meselenin parayla değil, sevgi dolu merhametli bir yürekle alakası olduğunu belirten Irmak’a ajanimo ekibi olarak minnettarlığımızı belirtmek istiyoruz. İyi ki varsınız güzel yürekli insanlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alman Çoban Köpeği Sıçana Annelik Yapıyor 6 1

Bu Sıçanın Annesi Alman Çoban Köpeği

Yoga Kızı ve Yoga Partneri Keçinin Gülümseten Anları 2 1

Yoga Kızı ve Partneri Keçinin Gülümseten Anları