in

Sokak Hayvanlarını Besleyen Öğretim Üyesi, İkinci Kez Uyarı Aldı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi öğretim üyesine sahipsiz köpekleri beslediği gerekçesiyle ikinci kez uyarı yapıldı.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi lojmanında sahipsiz kedi ve köpeklere artık yemekleri verdiği gerekçesiyle 3 yıl önce lojmandan çıkarılma uyarısı yapılan Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Yaşar Tıraşçı’ya, üniversite yönetiminin değişmesine rağmen 3 yıl sonra yeniden aynı uyarı yapıldı.

dicle1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Doç. Dr. Tıraşçı’ya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu imzası ile gönderilen yazıda, “Herhangi bir sıkıntıya mahal vermemek için beslediğiniz köpekleri uzaklaştırmanız, aksi halde ısrar etmeniz durumunda ise adınıza kayıtlı lojman tesisinin işgali ile ilgili gerekli işlemlerin başlatılacağı hususunda, bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.” denildi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu imzası ile Doç. Dr. Tıraşçı’ya gönderilen yazıda, gerek eski tarihlerle gerek ise son zamanlarda lojman sakinleri ve çocuklarına yönelik gerçekleşen köpek saldırıları üzerine inceleme yapıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Oturduğunuz bina ve lojman mahallinde, lojman sakinlerini rahatsız edecek şekilde düzenli olarak beslemenizden dolayı, sahipsiz köpeklerin oturduğumuz apartman çevresini ve lojmanları mesken edinmelerine sebebiyet vermektesiniz. Bu durum köpekler tarafından saldırıya maruz kalan lojman sakinlerini tedirgin etmekte ve küçük çocukların psikolojilerini bozmaktadır. Bu nedenle tarafınızdan beslendiği tespit edilen saldırgan köpeklerle ilgili olarak, Kamu Konutları Yönetmeliği’nin 40’ıncı maddesinin e bendinde belirtilen, ‘Konutun bir bölümünde veya bahçede kümes yapamazlar ve ahır hayvanları ile köpek besleyemezler’ hükmü uyarınca herhangi bir sıkıntıya mahal vermemek için beslediğiniz köpekleri uzaklaştırmanız, aksi halde ısrar etmeniz durumunda ise adınıza kayıtlı Lojman Tesisinin işgali ile ilgili gerekli işlemlerin başlatılacağı hususunda; bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

dicleonn

HAYTAP’tan tepki

Olaya tepki göstererek Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu üyesi Dr. Damla Şahin, YÖK Başkanlığı ve Diyarbakır Orman ve Su İşleri Müdürlüğüne dilekçe vererek, 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 4 ve 5199 sayılı yasa uygulama yönetmeliğinin 21’inci maddelerini hatırlattı. Damla şahin dilekçesinde şöyle dedi:

“Tüm bu maddelere, yasal uyarılarımıza rağmen, ekte gazete linkinde de sunulduğu üzere Dicle Üniversitesi Rektörü sahipsiz sokak hayvanlarını besleyen kişilere idari baskı kurmaya çalışmakta, lojmanda sahipli hayvan beslenmesi ile sahipsiz sokak hayvanlarının yaşamlarının desteklenmesini birbirine karıştırarak lojmandan atmakla tehdit etmektedir.”

‘Camilerde hayvan haklarına ilişkin vaaz verilsin’

Dr. Şahin, bu bağlamda üniversite yetkililerinin ve lojmanlarda oturanların kanunla ilgili uyarılmasını, başta lojmanlar olmak üzere belediye ve gönüllülerle işbirliği içinde tüm üniversite bölgesinde hayvan hakları görsellerinin kullanılmasının sağlanmasını da istediği dilekçesinde şunları kaydetti:

“Diyarbakır müftülüğü ile iletişime geçilerek camilerde hayvan haklarına ilişkin vaaz verilerek, hayvana zarar vermenin dinen de yasak olduğunun anlatılması, yüce dinimiz İslam’da ‘hayvan haklarına verilen önemin’, merhamet ve şefkatin öneminin anlatılmasını talep ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canakkaletırpanladövülenköpek

Çanakkale Dereköy’de İnsanlık Dışı Olay: Golden Cinsi Köpeğin Kafatası Tırpanla Parçalandı

afyon arabaya bağlanan köpek ceza

Afyonkarahisar’da Köpeği Otomobile Bağlayan Sürücü Yakalandı