in

Sokak Hayvanlarını Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sokaktaki hayvan dostlarımızı beslerken başlıca dikkat etmemiz gereken hususları sizler için derledik.

Evlerimizi paylaştığımız hayvan dostlarımızın beslenmesine ne kadar dikkat ediyorsak sokakta beslediğimiz canlar için de dikkat etmemiz gereken ufak ayrıntılar var. Çoğu kez, onlara yardımımız dokunsun diye yaptığımız birçok bilinçsiz hareket onlara yarardan çok zarar verebilir. Bunların başında beslenme geliyor. Sokaktaki hayvanları beslerken başlıca dikkat etmemiz gereken hususları sizler için derledik.

Sokak Hayvanlarını Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sokak hayvanları için küflü ekmek tehlikeli

Küflü ekmek yemek insanlarda olduğu kadar tüm hayvanlar için de çok tehlikelidir. Ekmekte veya diğer besinlerde küfü oluşturan mikroorganizmaların artıkları olan maddeler canlıların vücudunda toksik etki yapar. Küflerin çok düşük miktarlarının bile hayvanlarda ölüme neden olabileceğini unutmamalıyız.

Sokaktaki hayvanlar eğer yavru değilse günde bir defa beslediğimizde hayatlarını rahatlıkla devam ettirebilirler. Fazla besleme gereksiz kilo almalarına ya da zayıflamalarına neden olabilir.

Sokak Hayvanlarını Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nasıl ki evdeki hayvan dostumuzun beslenmesinde kabının temizliğine dikkat ediyorsak sokaktaki hayvanları beslerken de buna dikkat etmeliyiz. Yiyecekleri kirli kaplara koyarsak daha önceki yiyeceklerin bozulması sonucu oluşan bakteriler yeni koyduğumuz yiyecekleri de bozacak ve sokaktaki hayvanlarında ishal gibi hastalıklara sebep olacaktır.

Sokak Hayvanlarını Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Besleme yaparken vereceğimiz gıdalar taze ve bozulmamış olmalıdır. Çok yağlı, baharatlı, salçalı, soğan, sarımsaklı yemek artıkları toksik özellikte olacağından evdeki hayvan dostlarımızın sağlığı için ne kadar tehlikeliyse, sokakta yaşayan canların sağlığı için de tehlikelidir.

Balıkların ayıklanması sonucu iç organlarının hayvanlara verilmesi son derece tehlikelidir. Çünkü balığın en kolay kokuşan ve hayvanları zehirleyen kısmı iç organlarıdır.

Sokak Hayvanlarını Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

– En uygun besleme kuru mamalarla yapılan beslemedir. Fakat onlarda da ucuz olsun diye aşırı ekonomik mamalardan kaçınmalıyız. Çok fazla miktarda ekonomik mama vermek yerine elimizden geldiği kadar daha iyi mamalardan daha az miktarda besleme hayvanların sağlıklı kalmasını sağlar.

Sokak Hayvanlarını Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sokakta besleme yaparken mümkün olduğunca az mamayı veya gıdayı birbirinden uzak bir çok yere koymalıyız. Çünkü doğa koşullarında hayvanlar arasında besin konusunda büyük bir rekabet vardır. Tek bir yere koyduğumuz yiyeceklerin başına oturan güçlü bir kedi veya köpek diğer zayıf ve güçsüz olanları kovalar ve onların aç kalmalarına neden olabilir.

Çöp toplanan yerlerin yanında besleme yapmamalıyız. Bunun yerine yeşil alanların ya da parkların kuytu köşelerini seçip hayvanların çöp noktalarından uzak durmasına ve hastalıklarla karşılaşmasına engel olabiliriz.

Sokak Hayvanlarını Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sokakta besleme yaparken onlarca kedinin bir arada beslenmesi yerine uzak mesafelerde daha az sayıda gruplar oluşturmalarını sağlamaya çalışmalıyız. Köpeklerde de buna dikkat etmeliyiz; çünkü köpeklerin sayıları arttıkça sürü psikolojisi ile davranıp bölge koruması yapacak ve yoldan geçen yabancılara havlama ve saldırma sonucu bölgelerinde sorunlara neden olabileceklerdir.

Sokak Hayvanlarını Beslerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sokakta yaşayan canların da haklarının olduğunu unutmamalıyız. Sağlık da bunların başında geliyor. Belediye veteriner polikliniklerinde ücretsiz tedavi görmek onların haklarından biri. Ancak maalesef her belediye sokak hayvanlarına aynı kalitede hizmeti vermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Bin Kişi İki Köpeğin Düğünü için Bir Araya Geldi Ajanimo

5 Bin Kişi İki Köpeğin Düğünü için Bir Araya Geldi

kopek cocuk ajanimo800x600

Çocukların En İyi Dostunun Köpekler Olduğunun 15 Kanıtı