in

Sokak Hayvanlarını Besledikleri için Esnaf Tarafından Şikayet Edilen Gençler Ceza Aldılar

İzmit’te, sokak hayvanlarını beslemek için çöpleri karıştırıp et parçalarını ve yiyecekleri çıkarıp kedi ve köpekleri besleyen Kocaeli Üniversitesi Yabancı Diller Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Kadir Tekin ile öğrencisi Yunus Kozan’a zabıta ekibince çevreyi kirletmeleri nedeniyle 209 TL ceza kesildi.

Kocaeli Üniversitesi Yabancı Diller Meslek ve Yüksek Okulu öğretim görevlisi Kadir Tekin öğrencileriyle beraber sokak hayvanlarını beslemek için her akşam sokak sokak gezerek çöpleri karıştırıp atılan etleri ve yiyecekleri topluyor. Sizleri daha önce Kadir Tekin ve öğrencileriyle tanıştırmıştık:

Çöplerden Topladıkları Yiyeceklerle Sokak Hayvanlarını Besleyen Kahramanlar

Maalesef bu güzel yürekli öğrenciler takdir edilmeleri gerekirken üstüne bir de ceza aldılar.

İddiaya göre, besleme yapılan bölgelerde hayvanların birbirine saldırmasından rahatsız olan esnaflar, şikayette bulundu. Kadir Tekin ve Yunus Kozan’a zabıta ekipleri çevre kirliliğine neden olmaları nedeniyle uyarıda bulundu. Hayvanların beslenmeye devam edilmesi üzerine Kadir Tekin ve Yunus Kozan’a 220 TL ceza kesildi.

hayvanlari beslediler cezalandirildilar 8598 dhaphoto1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kadir Tekin cezanın mahkeme tarafından da onanmasıyla ödemek zorunda kaldığını belirterek, “Her gün sokak hayvanlarını besliyoruz. Sokak hayvanlarına et topluyoruz. Etleri kasapların çıkardığı atıkların arasından topluyoruz. Çöpleri karıştırıyoruz, hayvanların yiyebileceği atıkları alıyoruz. Kovamız var, fırçamız var, işimiz bittikten sonra besleme yapılan alanı yıkıyoruz, temiz bir şekilde bırakıyoruz. Hayvanlar doyduktan sonra tabakları alıp çöpe atıyoruz. Buradaki esnaf, köpeklerin beslenmesinden şikayetçiymiş, sebebi olarak da hayvanların insanlara saldırdığını söylüyorlar. Biz çok uzun zamandır burada bu işi yapıyoruz ama herhangi bir hayvanın bir insana saldırdığını görmedim. Sadece kendi aralarında bir hiyerarşik yer kavgası var, öteki köpekleri yanlarına yanaştırmıyorlar. Birbirleri arasında bir sürtüşme olduğunda da bunu insanlara saldırıyorlarmış gibi algılıyor esnaflar. Bizi şikayet etmişler. Uzaktayken güzel bir şey yapıyorlar diyorlar, takdir ediyorlar ama iş başa düşünce tavırları değişiyor. Bu şikayetten dolayı zabıta ekipleri geldi bir uyarıdan sonra ikinci defa geldiler. Hayvanlara yemek bıraktığımız tabakları görüntüleyip çevreyi kirletmek suçundan encümen kararıyla bize ceza kestiler. 220 lira ceza kestiler, ben cezamı ödedim. Yunus Kozan ödeyemedi. Mahkemeye başvurduk, ceza mahkemede onandı. İtirazımız da sonuç getirmedi” dedi.

hayvanlari beslediler cezalandirildilar 8598 dhaphoto2

Amaçlarının kışın sokakta yiyecek bulmakta zorlanan hayvanların karınlarını doyurmak olduğunu ifade eden Yunus Kozan, “Bu hayvanlar yaşam alanlarında beslenemeyecekse nerede beslenecek? Şu an hayvanların şehrin içinde sıkışması büyük bir problem, biz bu çalışmayla bu sorunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bizim yaptığımız kesinlikle çevreyi kirletmek değil, zaten normalde kasapların önündeki çöpleri buradaki köpekler etrafa dağıtıyordu. Özellikle kasap bölgesinde toplanıyorlar. Çöplerin çıktığını biliyorlar ve o saatlerde burada toplanıyorlar buraya alışmış hayvanlar. Biz bu çöpleri daha düzenli bir şekilde toplayıp, ayıklayıp, düzenleyerek daha sağlıklı büyümelerini sağlamaya çalışıyoruz. Kesinlikle çevreyi kirletmiyoruz” diye konuştu.

hayvanlari beslediler cezalandirildilar 8598 dhaphoto7

Hayvanları eziyet ve işkence edenlere bile birkaç yüz liralik para cezası kesilen ülkemizde, devlet taraafından sahip çıkılması gereken hayvanların karnını douyran gençlere para cezası verilmesi hayvanların yönetimlerin gözündeki yerini açıkça ortaya koyuyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmitte Üşüyen Köpeklere Örnek Davranışöç

İzmit’te Üşüyen Köpeklere Örnek Davranış

Sürekli Sahiplendirme İlanlarına Başvuran Şahsın Kedi Katili Olduğu İddia Edildiöç

Sürekli Sahiplendirme İlanlarına Başvuran Şahsın Kedi Katili Olduğu İddia Edildi