in

Sokak Hayvanlarına Mama Karşılığında İngilizce Dersi

Hayvansever dostlar iş başında. Ankara’da yaşayan ve yayıncılıkla uğraşan Burak Avşar, isteyenlere sokak hayvanları için mama karşılığında İngilizce dersi vermeye başlıyor. Yeşilist’ten Deniz Aytekin, Burak Avşar ile yaptığı röportajda fikrin nasıl ortaya çıktığını, Ankara’yı ve kedilerini konuştu. Biz de Burak Avşar neler anlatmış sizin için derledik.

Sokak Hayvanlarına Mama Karşılığında İngilizce Dersi-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ankara’da sokak hayvanları için mama karşılığında İngilizce dersleri vermeye başlayacağını açıkladın. Bu fikir nereden aklına geldi?

Duyuruda belirttiğim gibi Eskişehir’de Zeynep Burcu Tekin isminde bir kadın başlatmış, daha sonra öğrendim ki İzmir’de de yapılıyormuş. Ben de düşünüp taşındım. Neden başlatmayayım dedim ve işe duyuru yaparak başladım.

Proje nasıl işleyecek? Saat başına belli miktarda mama getirme gibi kuralları olacak mı?
Tek tip fiyat koyulmasını doğru bulmuyorum, bu özünde günümüz sisteminde emeğe karşı para algısının yıkıldığı bir durum. Birlikte çalışmaya başlayacağım insanlarla belirlemek, onların durumuna göre esnetmek, ayarlamak çok daha doğru.

Henüz çok yeni bir girişim, sen bu duyuruyu yapalı birkaç gün oldu fakat yine de soralım. Geri dönüşler aldın mı? Çevrendekilerin bu fikre tepkileri nasıl oldu?

Evet, şimdiden bir kişiyle başladık bile. Bunun dışında gün ve saat belirlememiz gereken iki kişi daha var. Tepkiler aşırı motive edici diyebilirim, insanların çok hoşuna gitti, hatta bir arkadaşım da Suriyeli çocuklar için böyle bir projeye başladı. O da İngilizce ders karşılığında Suriyeli çocuklara yardım göndermeyi planlıyor.

Sokak Hayvanlarına Mama Karşılığında İngilizce Dersi-2

Ankara’nın sokak hayvanlarıyla arası nasıl? Bu alanda çalışan ve takip edilmesi gereken oluşumlar neler sence?

Ankara’nın sokak hayvanlarıyla arası çok da kötü değil, tabii bu her yer için geçerli değil diyebilirim. Ara ara üzücü haberler duysak da çoğu sokak ve caddede su kapları, kedi/köpek evleri, kuş yuvaları görmek mümkün. Besleme yapan birçok insanla karşılaşabiliyorsunuz. Daha önce duyduğum Ankapati Derneği, Hayvan Kurtarma Derneği, Hayvanları Koruma Derneği (HAYKOD) var, ancak bireysel ve gruplu çalışmalar daha çok öne çıkıyor.

Mama karşılığında İngilizce dersi almak isteyen okuyucularımız sana nasıl ulaşabilirler?

Dilerlerse facebook üzerinden, dilerlerse de mail üzerinden ulaşmaları mümkün.
Facebook sayfası
Mail adresi

Bu röportajı okuyanlara söylemek istediğin ek bir şey var mı?

Yeryüzünün en büyük sorunu ilerlemeci tekno-endüstriyel medeniyet ve merkezine hiyerarşik eğitim sistemini ve indirgemeci bilimi almış toplumlar. Baktığınızda ilericilik kavramı bize hep sevimli gelir, ilerlemenin güzel şeylere kucak açtığını düşünürüz, lakin doğanın bir ritmi var ve bu ritim uyguladığımız ya da uyguladığımızı düşündüğümüz ilerlemeci düşüncelerin hiçbirini barındırmıyor. Bu yüzden öncelikle sakinleşmeli ve düşünmeliyiz, vereceğimiz her karar içinde paylaşımı, sevgiyi ve yeryüzündeki tüm hissedebilir canlılara olan sorumluluğumuzu barındırmalı. Düşünceleriyle bana ilham veren Henry David Thoreau’nun dediği gibi; “Hayatımız detaylarla mahvoluyor. Sadeleştirmeliyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpekler Kanseri Önceden Teşhis Edebilir mi

Köpekler Kanseri Önceden Teşhis Edebilir mi?

el isinden hayvanlar 1

El İşlerinden Hayvan Portreleri Yaratan Emillie Ferris’ten Seçkiler