in

Sokak Hayvanları ile ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Her gün sokağımızı, mahallemizi paylaştığımız kedi ve köpekleri görmezden geliyoruz. Hatta çocuklarımızı da bu olumsuz algımızla yönlendiriyoruz. Neleri doğru, neleri yanlış biliyoruz? Algımızda onlara yüklediğimiz yanlışlar hayatlarını nasıl etkiliyor?

Bazılarımız için eski bir haber olsa da, kendimize her sabah hatırlatmamız gereken bu bilgiler hangileri, gelin bir kez daha hatırlayalım.

sokak-hayvanlari-one-cikan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sokaktaki kedi ve köpekler mikropludur, bu nedenle dokunma!

sokak-hayvani-sev

Her gün elimizde tuttuğumuz para, otobüste tutunduğumuz askı ve metroda tutunduğunuz yürüyen merdiven kolu, ofis kapısı… Bunun gibi birçok şey bir sokak hayvanından 10 kat daha mikropludur. O yüzden onları sevmekten ve dokunmaktan çekinmek anlamsızdır. Uyuz vs. hastalıklar hariç dokunarak hastalık bulaşması da zor bir ihtimaldir.

Sokak köpeklerinden uzak durun, her an saldırabilir!

sokak-köpekleri-saldırır

Sokak köpekleri kendilerine saldırılmadığı sürece (eğer agresif yapıda değilse) insanlara saldırmaz. İnsanlardan gördükleri zulüm neticesinde birçok hayvan korkaklaşmıştır. İnsan köpeğe iyi davranırsa köpek o insanın en büyük dostu olur. Sokak köpeği sadece kendisine kötü davranana ve korktuğuna tepki verir. bu bir anlamda kendini koruma refleksidir. Zaten sokaktaki hayvanlar değil, biz insanlar onlara korku saçıyor ve yaşam haklarını ellerinden alıyoruz.

Sokak hayvanları her şekilde yiyecek bulur!

dunya-sokak-hayvanlari-gunu-ajanimo-4

Eğer kırda yaşıyorlarsa ve kendileri avlanabiliyorsa bu bilgiyi doğru sayabiliriz. Ancak kentte durum farklı! Varsa bulur, yoksa bulamazlar. Kapalı çöp konteynırlarını açamaz, sıkı bağlanmış çöp torbalarını çözemezler. İnsanlar bir şekilde açığa yiyecek bırakmazsa aç kalır, zayıflar ve hastalanırlar. Aynı insanlar gibi onlar da “canlı”dırlar. Bu bağlamda sokak hayvanlarının söz konusu yiyecek olduğunda bizim kadar dışa bağlı olduklarını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Sokak köpekleri gördükleri her arabaya saldırır!

araba-saldırı

Burada asıl mesele şu, köpekler arabalara saldırmıyor, dönen tekerlekler onlarda içgüdüsel olarak bir tepki yaratıyor. Eğer evde beslenen bir köpek gördüyseniz onların da pencerenin önünden geçen arabaya tıpatıp aynı tepkiyi vereceğini fark edebilirsiniz. Burada önemli olan bisiklet ya da motosiklette iseniz ve sürerken onları tekmeleyerek, agrasifleştirmemenizdir.

Kaşınan sokak köpekleri uyuzdur, pirelidir, hastalıklıdır!

uyuz-kaşıntı-kopek

Her kaşınan köpek uyuz değildir. Her kaşınan insanın uyuz olmadığı gibi. Uyuz, hayvanda aşırı tüysüzlük, zayıflık ve vücutta kızarıklaşmış yaralar şeklinde kendisini gösterir. Bazen tüyleri dökülmüş köpekler görürseniz endişelenmeyin. Sokak hayvanları zaman zaman mevsim değişikliklerinde tüylerini dökerek bir tüy yenileme dönemi yaşarlar. Ayrıca uyuz olmuş bir köpeğe yardım ederseniz,bir can için ufacık bir adım atmış olursunuz.

Sokaktaki kedi ve köpekler birbirlerine düşmandırlar, huzur bozarlar!

Hayvan Hakkı ihlali 'Kabahat' Değil 'Suç' Sayılacak-Ajanimo-2

Eğer hepsi huzurlu ise ve karınları doyuyorsa birbirlerine müdahale etmezler. Düzgün koşullarda bir arada yaşayabilirler. Fakat doğal yaşam alanlarına yakın bölgelerde sürekli sürüngen ve çiğ et yemek zorunda kalan köpekler saldırganlaşır ve evrimleşirken yitirdikleri avcılık güdüleri yükseldiğinden kedilere de sürüngen gibi görüp saldırabilirler.

Sokak hayvanları barınaklarda güvence altındadır!

barınak-ajanimo-1

Mutlu olduğu, rahat hareket ettiği alanda hatta kendisine iyi davranılacağı ümidiyle insanlarla bir arada olmayı tercih eder. Bu, sahiplenildiği durumda kedi için bir ev, köpek için bir bahçe de olabilir. Ama barınaklar onlar için güvenli bir yer değildir, hapishanedir. Ülkemizdeki çok az barınak onların rahat yaşayabileceği ölçütlere sahiptir. Genelde barınaklardaki daracık alanlarda, bakımsız, aç ve hastalık kaparak yaşamlarını acı içinde tüketirler. Satın almak yerine, sokaktaki hayvanları sahiplenebiliriz. En azından sokakları onlar için daha yaşanılır hale getirebiliriz.

Sokak hayvanları kuru ekmekle beslenebilir!

kuru-ekmek-ajanimo

Sokak hayvanları kuru ekmek yemez. Ekmeği artık yemek suyu ya da kuru mama ile papara yaparak verdiğiniz takdirde onlar için doyurucu olabilir. Ekmek maya içeren bir besin olduğundan ilk 2 sene içerisinde zararları ortaya çıkmasa da 2 sene ve üzeri bir süre çerçevesinde ekmek ile beslenen köpeklerde cilt problemleri ve alerji yaşama riski çok yüksek olabilir. Bu nedenle et katkılı yemek artıkları, papara ya da kuru mama en uygunudur.

Sokak hayvanları yararsızdır!

kedi-fare-ajanimo

Köpeklerin koruma içgüdüleri yüksek olduğu gibi kediler, sokaklardaki fare, böcek, sürüngen ve haşerelerin evlere girmesini engellerler. Sokak köpekleri onlara öğretildiğinde tuvalet ihtiyaçlarını dahi gözden uzak bir bölgede görebilir. Yeterli bilgi ve sevgi ile yaklaşıldığında her hayvan eğitilebilir.

Sokak hayvanları hissiz ve çevrelerinde olup bitenlere duyarsızdırlar!

sokak-hayvanlari-korku-

Öyle bir hissederler ki. Depresyona girip, sessizleşip intihar bile ederler çok mutsuzlar ise. Sadece insan gibi gözyaşı dökemezler. Köpekler yüzlerinden, kediler seslerinden belli ederler mutsuzluklarını, çaresizliklerini. Sevindiklerinde köpekler kuyruklarını sallayarak, kediler esnemeleri ile size belli ederler. Aile bağları vardır, yavrularını ya da ebeveynlerini ayırt eder ve severler. Aile ya da sürü içinde birbirlerine ve kendilerine iyi davrananlara karşı korumacıdırlar. Ama insanlar gibi onlar da kendi içlerinde kavga edebilirler. Aynı bizim gibi.

Sokak hayvanları ortalığa pislik saçarlar!

çöp-hayvan

Sokak hayvanları insanlar gibi çatalla yemek yemez. Ağızları bağlı torbaları patileriyle açmaları mümkün değildir. Birçok işlem için dişlerini kullanırlar. Eğer çöp torbalarınızın ağzını sımsıkı bağlamazsanız onlar da parçalamak zorunda kalmaz ve böylece tüm çöpler sokaklara dağılmaz. Bunlardan şikayetçiyseniz ve çöp torbalarının geldiği halden memnun değilseniz basitçe kapınızın önüne bir kap mama koyabilirsiniz.

Sokak hayvanları sürekli çoğalıyorlar!

cogalma-ajanimo-1

Sokak hayvanları kontrolsüz üredikleri takdirde nüfusları çoğalmaktadır. Zaten sokaklarda bulabildikleri sınırlı sayıda yemek artığıyla hayatta kalmaya çalışırken bilinçsizce doğurarak kendilerine yeni yemek ortakları da katmaktadırlar. İnsanlar olarak onların nüfuslarını kontrol altına almak bizlerin görevi ancak bunu bilinçli yapmamız şart.

Kaynak: Listelist

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yarısma ajanimo2

Taşıma Çantası Hediyeli Yarışma Kuralları

malatyaörnek ajanimo1

Malatya’da Yaralı Köpeğe Yardım Eden Gençleri Belediye Örnek Gösterdi