in

Sokak Hayvanları için Kapı Kapı Dolaşıp Yemek Atıklarını Toplayan Kadriye Nine

Kapı kapı dolaşıp bayat ekmek ve yemek atıklarını toplayarak sokak hayvanlarını besleyen Kadriye nine, “İsraf etmeyin” çağrısı yaptı

Kadriye Sarı 75 yaşında yüreği iyilik dolu bir kadın. Ankara‘da kar kış demeden kapı kapı dolaşarak lokantalardan ve farklı iş yerlerinden bayat ekmek toplayan Kadriye nine, bu yolla onlarca sokak hayvanını besliyor.

Sabah’ın haberine göre 22 yaşında eşini kaybettikten sonra dünyasını yaralı, aç ve kimsesiz bu hayvanlara açmış. İsrafın boyutlarına dikkat çekerek, “İsraf etmeyin” çağrısı yapan Kadriye nine, Ankara’da nerede bir aç, kimsesiz ve hasta hayvan var hemen koşuyor yardımına. Yetmiyor hayvanların ilaç ve tedavi masraflarını karşılamak için asgari ücretli bir işe de girmiş. O yaşta yemek yapıp bulaşık yıkıyor. Hikâyesini dinlemek için onunla yollara düştük, yaptıklarına bizzat şahit olduk. Haftanın 7 günü soğuk sıcak demeden dolaşan ninenin mesaisi sabah 07.00’da başlıyor. Önce hayvanlar için girdiği işe gidiyor. Oradaki mesaisini tamamladıktan sonra Kızılay, Ulus, Çankaya arasında başlıyor sokak sokak yemek bulma mesaisine. Sırtında koca çuvallarla kapı kapı dolaşıyor, her gün 3-4 saat bu şekilde dolaştıktan sonra topladıkları ekmek ve yemek artıklarıyla evinin yolunu tutuyor. Parası varsa dolmuşa biniyor, yakın mesafeleri genelde yürüyor. Saat 16.30’da Balgat’ta bulunan evine geliyor ve başlıyor hayvanlarını doyurmaya.

752x395 kadriye nineden israf etmeyin cagrisi 1514229221855

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kadriye Ninenin hikâyesi aslında çok trajik. Eşini, yanı başında bir trafik kazasında kaybediyor ve 22 yaşında 6 aylık oğlu ve 2 yaşındaki kızıyla bir başına kalıyor. Ardından dişiyle tırnağıyla çalışıp 2 evladı ile birlikte toplam 10 kişiyi okutup meslek sahibi yapıyor. Ve bir gün köpekler tarafından ağır yaralanmış bir kediyle karşılaşıyor. Yaralarını sararken o kadar ağlıyor ki o gün karar veriyor hayatını onlara adamaya. O günden sonra nerede bir aç, açıkta ve yaralı hayvan bulsa hemen elini uzatmış. O başkentin ‘kedici’ ninesi, hayvanların iyilik meleği. O bu işe o kadar gönül vermiş ki hayvanların veteriner masraflarını karşılamak için 75 yaşında işe girmiş. Bir iş yerinde çalışanların yemeğini yapıp bulaşıklarını yıkıyor. Buradan kazandığı bin 400 TL’yi de hayvanlara harcıyor.

Geçen haftalarda Erzincan’da yaşanan hayvana şiddet olayına da değinen Kadriye Nine şunları söyledi: “Televizyonda izledim, kediye tekme atan adamı. Çok ağladım onu görünce… Ne istedi ki hayvandan? Verirsen yer, vermezsen yemez. Hayvanlara bu öfke niye? İnsanlar ne ara bu kadar cani oldu. Ben ölene kadar bakacağım, hiçbir kimseden bir şey istemiyorum, sadece hayvanlara eziyet etmesinler, onlara işkence yapmasınlar yeter.

Kadriye Nine, 60’ı Ankara’da 60’ı da Konya’da olmak üzere toplam 120 hayvana bakıyor ve sayı sürekli aratıyor. “Sahiplenen çıkmayınca buradaki ev almadı 60’ını Konya’daki köyüme yaptırdığım barınağa götürdüm” diyen Kadriye Sarı, “Hayvanlara dayanamıyorum, çok seviyorum. Çok yoruluyorum, 4 kez mide ameliyatı, bir kez anjiyo oldum. Bacaklarım ağrıyor. Midemdeki rahatsızlık nedeniyle sadece çorba içebiliyorum başka bir şey yiyemiyorum. Akşama kadar bir kase çorba ile bu hayvanları doyurmak için dolaşıyorum. Bazen araç bulamıyorum, dolmuş param olmuyor, dizlerim titriyor soğuktan ama ne yapayım onları doyurmak zorundayım. Çok ağrım oluyor, kapı kar ama hayvanların karnını da doyurmam gerek. Ağrı kesici alıp yine de gidiyorum ekmek getirmek için” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2017 Yılında Ülkemizde Yaşanmış 57 Utandıran Olayöç

2017 Yılında Ülkemizde Yaşanmış 57 Utandıran Olay

maltepe

Maltepe’de Onlarca Deniz Canlısı Kıyıya Vurdu