in

Sokak Hayvanıysan Üşümeyeceksin!

Sokaklarda yaşayan hayvanların bu soğuk havalarda üşümediğini zannedenlere Ömür Gedik’ten sert tepki…

Ömür Gedik, Hürriyet’te yazdığı yazıyla, her canlı gibi sokak hayvanlarının da soğuk havalarda üşüyeceği,hasta olabileceği ve hatta donarak ölebileceği gerçeğini göz ardı edenlere tepkisini belirtti.

omur-gedik

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İşte Ömür Gedik’in yazısı;

“Allah hayvanları sokakta yaşamak için yaratmıştır, onlar karda, soğukta üşümez, hasta olmaz, donmaz” yalanına inananlara şunları diyeceğim…

Sen de atkı, bere, montla yaratılmadın, soğuğu görünce lahana gibi giyinme o zaman!  Hatta sokakta yaşamayı dene, üşüyünce kaloriferinin yanına, şömine başına, sıcacık evine koşma…

Yapabiliyor musun!

Biz nasıl üşüyorsak sokaktaki kediler, köpekler, kuşlar da üşüyor, sevgili okurlar.

Ve özellikle yavru, hasta ve yaşlı olanlar sıklıkla beslenmediklerinde, sığınacak yer bulamadıklarında dondurucu soğuğa çok fazla dayanmıyor. Bu yüzden korkunç hava koşullarında sokak hayvanlarını besleyelim, mümkünse geçici olarak evimize, apartmanımıza alalım diye çağrılarda bulunduk.

usume2

Ben üç kedi daha aldım eve, HAÇİKO derneği avukatı Serdar Uluç apartmana bir kedi aldı, HAÇİKO genel koordinatörü Okan Oflaz bir kedi misafir etti. Cosmopolitan Genel Yayın Yönetmeni Özlem Kotan insta story’de paylaştı, kuşlar için makarna pişirdi, sokak kedilerine de yemek götürdü.

Soğukta donmasın diye mağazaya kedi aldığı için Oysho’yu protesto edenleri protesto eden hayvan severler o kadar fazlaydı ki…

usume6

Pelin Çift, Twitter hesabından kapıdan içeri alıp beslediği kedinin fotoğrafını paylaştı.

usume5

YAYSAT Avcılar baş bayii Murat Ülküer, gazete dağıtan kamyonlarına mama da yükledi ve sokak hayvanlarının beslenme noktalarına bıraktı.

Bakırköy Atrium AVM, sokak köpeklerine kartonlardan yatak yaptı, üzerlerini de örttü.

usume

Müze gibiydi AVM’nin önü, fotoğraf çekip paylaşan paylaşana…

Güzel bir ülkede yaşıyoruz dedim tüm bunları görünce, umutlandım yine.

Ya belediyeler?

Kar kış kıyamette belediyelere çok iş düştü tabii.

Ama biz HAÇİKO olarak şunu da sorguladık… Hizmetinizdeyiz, yolları açtık, tuzlama yaptık”la olmaz, “Sokak hayvanları için ne yapıyorsunuz?” dedik.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Biz sıcacık evlerimizde otururken, sokaktaki canlar açlık, soğuk ve susuzlukla boğuşmakta, lütfen onlara yardım edelim” çağrısı yaparak, pek çok kişiye ve kuruma öncülük etti.

Belediye ekiplerinin sokak hayvanları için de çalışma yaptığını, sığınak ve mama sağladıklarını yazan belediyeler şunlar oldu:

İBB, Ataşehir, Avcılar, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beykoz, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çankaya, Esenler, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Nilüfer, Şişli, Sarıyer, Sultangazi, Pendik, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar…

Hepsinin çalışanlarına, emekçilerine ve başkanlarına teşekkür ediyorum.

Yukarıda okuduğunuz güzel şeyler olurken, maalesef bunlar da oldu.

Erzurum Atatürk Üniversitesi, koridorları kirletiyor dedikleri üç kediyi kent merkezinden 40 kilometre uzağa bıraktı. Kedilere bakan Yrd. Doç. Dr. Abdulkerim Dinç, kedilerin eksi 30 derecede sokağa atılmasına tepki gösterdi.

usume7

Bir şikayet daha: Alper Aslan’ın sokak hayvanlarına ayırdığı mamalar Ataşehir’de Güldehan Apartman’ın önünü temizleyen şahıs tarafından kaldırıldı.Güldehan Apartmanı sakinlerine şimdi bir görev düşüyor. Mama almak ve aynı görevliye o mamaları aldığı yere bırakmasını, biraz da hayvanları sevmesini söylemek!

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ünlüler paylaım

Ünlü İsimler Sokak Hayvanlarını Unutmadı

beylikduzubelediyesikarlaoynayanengelliköpekler

Karla Oynayan Felçli Köpekler Yürekleri Isıttı