in

Sokağındaki Hayvanlara Baktığı için Para Cezası Kesildi, Mahkemeye Verildi

Sakarya’da yaşayan Selma Ağvalı’ya sokağındaki hayvanları beslediği için çeşitli sebeplerden 3 kere para cezası verildi.

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde yaşayan hayvan hakkı savunucusu Selma Ağvalı’ya 9 ayda tam 3 kere sokak hayvanlarına baktığı gerekçesi ile ceza kesildi.  Ağvalı, sokağındaki sahipsiz hayvanlara sahip çıktığı, besin ihtiyaçlarını karşıladığı ve tedavi ettirdiği için mahalleli tarafından baskıya uğradığını iddia ediyor. Mahalledeki hayvanları istemeyen kişiler tarafından şikâyet edilen Ağvalı’ya çevreyi kirletmekten ve kendisine ait olduğu iddiası ile sokak hayvanlarının mahallede dolaşmasından ceza kesildi. Ağvalı’ya sadece ceza kesilmedi, mahallede oturan belediye yetkilisi tarafından şikayet edilip hakkında dava açıldı. 22 Ekimde  Asliye Ceza Mahkemesi’’nde görülen davada Selma Ağvalı’ya 500 TL para cezası verildi.  Köpeklerin kendisinin olmadığını sadece onları beslediğini söyleyen Ağvalı belediyenin yapması gereken görevi kendisinin yaptığını ancak buna rağmen cezalandırıldığını belirtti.

75464347 440263360018210 7673315019718656000 n

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aynı sokakta oturan Belediye Başkan yardımcısı tarafından tehdit edildiğini iddia eden Ağvalı, başkan yardımcısı hakkında 2 kere uzaklaştırma kararı aldırdığını belirtti. Kendisine sadece cezalar ile değil psikolojik baskı ile de yıldırma politikası uygulandığını iddia eden Ağvalı, ailesinin ve kendisinin tehdit edildiğini ve evinin taşlandığını iddia etti.

Sokağındaki Hayvanlara Baktığı için Para Cezası Kesildi Mahkemeye Verildiöç

Belediye başkan yardımcısının kendini ölümle tehdit ettiğini iddia eden Ağvalı, başkan yardımcından şikayetçi oldu. Tehdit davası 6 Şubat 2020’de görülecek.

Mahalledeki hayvanların karnını doyurduğunu köpeklerin kendisine ait olmadığını savunan Selma Ağvalı mahallelinin “köpekleri sen besliyorsan evine al” dediğini iddia etti.

Selma Ağvalı Ajanimo’ya konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Ben sokak hayvanları için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Mama veriyorum kliniğe getiriyorum, hastalandıklarında takdir ya da başka bir beklentim yok.  Sokak canlarının çektiği sıkıntılar malum. Barınağımızda bile tecavüz ettiler. Her yerde yayınlandı bu durum. Havlayamazmış, çevreyi kirletiyormuş… Nedir bu bencillik, kendini bilmezlik anlamak gerçekten çok zor. Bu tabiat sadece insanlar için değil ki sokak hayvanları da en iyi şekilde yaşamayı hak ediyor. Onları hor görüp ezmeye, besleyenleri yıldırmaya çalışmaya, saldırmaya kimsenin hakkı yok. Biraz merhametli olursak hiçbir şey kaybetmeyiz.”

Selma Ağvalı Kamu Hizmeti Sunmuştur

Davayı takip eden Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Zekiye Güneş Kılcı konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Tarafımıza ulaştırılan duruşma zabtı incelendiğinde Selma Ağvalı’nın sadece 5199 sayılı kanunun 6. maddesi gereğince yerel yönetimin yapması gereken ve ancak yapmadığı görevi yaparak aslında kamu hizmeti sunduğu aşikardır. Bu noktada 5199 sayılı kanun 18. maddesi gereği yerel yönetimce sanık, yerel yönetim tarafınca yerel hayvan koruma görevlisi olarak seçilip belediye tarafından gözetilmesi gereken bir kişiyken, mağdur aynı zamanda belediye başkan vekili tarafından şikayet edilmesi, yerel yönetimin merkez yönetimce bağlı kıldığı kanuna aykırı hal ve tutum içinde olması ne yerel yönetimin ne de merkezi yönetimin dikkatini çekmemiş, daha önce bir köpeğin asılarak öldürülmesi, belediye barınağında tecavüz yaşanması, devam eden aylarda viral salgın sebebi ile barınaktaki bütün yavru köpeklerin ölmesi, belediye başkan vekilinin bir insanı öldürmekle tehdit etmesi yine merkezi yönetimin dikkatini çekmemiştir. Son olarak 5 yılı aşkın süredir ilçede yaşayan köpekler ekim ayı içerisnde ortadan kaybolmuştur. Akibetleri hakkında bilgiye ulaşılamamıştır. İlçede kanuna aykırı ve sapkın harektlerin giderek artması ve buna merkez yönetimin müdahale etmemesini şaşkınlıkla izliyoruz, çünkü bütün başvurular dosya üzerinden takipsizlikle sonuçlandırılıyor, şikayetlerimiz ise genel geçer cevaplarla geçiştiriliyor. Somut olayda Selma Ağvalı belediyenin yapması gerekn işi yaptığı için kanun gereği ödüllendirilmesi gereken kişiyken bir de ceza alması bu söylemimizin en açık kanıtıdır.”

Yorum

Yorum Ekle
  1. Bu aşağılık zihniyetin altından belediyeci tayfasının çıkması beni hiç şaşırtmadı,bunların bir kısmı maalesef kendini çok önemli şahsiyet sanıyor …Halbuki vatandaşa hizmet için çalışan bu belediyeci tayfası birer hizmetli ve vatandaşa en iyi davranışı sergilemek zorunda…Edepsizlik yapmak memlekette salgın hastalık gibi,gölge etmeyin yeter hayvan düşmanı aşağılık ziynetteki her kesimden zavallı insan müsvetteleri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beton Boruya Sıkışan 6 Yavru Köpek Kurtarıldıöç

Beton Boruya Sıkışan 6 Yavru Köpek Kurtarıldı

Sinopta Yaralı Elik Tedaviye Alındı öç

Sinop’ta Yaralı Elik Tedaviye Alındı