in

Sokağa Çıkma Yasağında Sokaklara Çıkıp Hayvan Besleyen Belediyeler ve Kamu Kurumları Yürekleri Isıttı

Covid-19 dolayısıyla uygulanan kısıtlamalar sokak hayvanlarını olumsuz yönde etkiliyor. Sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde, yiyecek bulmakta zorlanan kentin sakini sokak hayvanlarına hizmet götüren belediyeler ile diğer kamu kurumları yürekleri ısıtıyor. Sadece insanlara değil kentin sakini hayvanlara da hizmet götüren belediyeler gönülleri fethediyor.

Sokağa çıkma yasağının en büyük mağdurlarından biri hiç kuşkusuz ki sokak hayvanları. Soğuk havalarla mücadele etmeleri için çok iyi beslenmesi gereken sokak hayvanları, pandemi yasaklarında dolayı müşteri kabul etmeyen kafe ve lokantalardan aldıkları yemeklerden de mahrum kaldılar. Sokak hayvanları, soğuktan korunmak için en çok beslenmeye ihtiyaç duyar.  Karınlarının tok olması, ısı regülasyonunun sağlanmasına yardım ediyor ve onları soğuktan koruyor. Bu nedenle soğuk havalarda, enerji veren mama dağıtımı yapılması çok önemli.

Besleme konusunda ne yazık ki pek çok belediye  üstüne düşeni yapmıyor, aldıkları ucuz ve kalitesiz mamalar sokak hayvanları tarafından yenilmiyor, gönüllüler sokakta vicdanları ile baş başa bırakılıyor. Pandemi ve yasaklar, sokak hayvanlarını besleyen gönüllülerin yükünü iki katına çıkarıyor. Öte yandan sokağa çıkma yasaklarının olduğu hafta sonlarında, sokağa çıkıp besleme yapan belediyeler ve kamu kurumları da var ve bunlar gönülleri fethediyor, yürekleri ısıtıyor. Sadece insanlara değil özellikle sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde kentin sakini olan hayvanlara da hizmet götürerek yürekleri ısıtan o belediyeler;

KAHRAMANMARAŞ’TA SOKAK HAYVANLARINA MAMA

Kahramanmaraş’ta kar yağışının etkili olduğu günlerde sokak hayvanları için besleme ünitelerine ve yuvalara mama bırakılıyor.  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mahalle ve Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü koordinesindeki ekipler kentin çeşitli yerlerinde bulunan kedi ve köpek kulübelerine mama bırakıyor.   Sokak hayvanlarının soğuk kış günlerinde aç kalmamaları adına ekiplerin mama bırakma işlemleri farklı zamanlarda sürdürülüyor.

Kahramanmarasta sokak hayvanlarina mama

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ YÜREKLERİ ISITTI

Mersin’in merkez ilçe Yenişehir Belediyesi, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde sokak hayvanlarına su ve mama desteğini sürdürüyor. Salgın süreci boyunca tüm birimleriyle sahada olan Yenişehir Belediyesi, sokaklarda  yaşayan canlar için de seferber oldu. Ekipler, kısıtlamaların başladığı günden beri kent genelinde beslenme ve su odakları oluşturdu, bu odaklara sürekli mama ve su takviyesi yaptı. Beslenme odakları oluşturulurken parklar ve lokantaların yoğun olduğu sokaklar tercih edildi. Böylece sokaklarda yaşayan canların kendi yaşam alanlarından uzaklaşmadan beslenmeleri sağlandı.

Mersinde kisitlamada sokak hayvanlari unutulmuyor

SALİHLİ BELEDİYESİ, SOKAKTAKİ CANLARI BESLEDİ   

Salihli Belediyesi, olumsuz hava koşullarından etkilenen ve beslenme imkanları kısıtlanan can dostlara mama desteğini sürdürüyor. Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, sokağa çıkma kısıtlamasında sokakta yaşayan kedi ve köpekler için şehrin dört bir yanında besleme çalışmaları yaparak can dostlara mama ve su dağıtımı gerçekleştirdi. Hafta sonu kısıtlamasından dolayı yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına yönelik beslenme çalışmalarının ekipler tarafından devam edileceği belirtildi.

Salihlide sokak hayvanlarina mama destegi 1

KÜTAHYA ASLANAPA BELEDİYESİ’NDEN SOKAK HAYVANLARINA YİYECEK  

Kütahya’nın Aslanapa ilçesinde belediye tarafından oluşturulan özel grup tarafından sokak hayvanlarının düzenli olarak beslendiği bildirildi. Aslanapa Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, ”Belediyemiz görevli personeli tarafından ilçemizdeki sokak hayvanları beslenme noktalarına yiyecek bırakıldı. Yaşadığımız küresel salgın sürecinde sokak hayvanlarına karşı daha duyarlı hareket ediyor, onların aç kalmamaları için gereken önemi gösteriyoruz. Oluşturduğumuz ekibimiz sokak sokak gezerek beslenemeyen hayvanlar için mama ve su bıraktılar” ifadelerine yer verildi.

Aslanapa Belediyesinden sokak hayvanlarina yiyecek

ESKİŞEHİR ODUNPAZARI BELEDİYESİ SOKAKTA YAŞAYAN DOSTLARIMIZI UNUTMADI  

Odunpazarı Belediyesi, sokakta yaşayan hayvanlar için gerçekleştirdiği besleme faaliyetlerine aksatmadan devam ediyor. Yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar, belediye ekipleri tarafından beslendi. Sokak hayvanlarının soğuk kış günlerinde aç ve susuz kalmamaları için çalıştıklarını ifade eden Hayvan Sağlığı Merkezi Ekipleri, Eskişehir’i etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışının sokaklarda kalan hayvanlar için ölümcül olabileceğine dikkat çekti. Sokakta yaşayan hayvanların, kışın yemek bulmak ve vücut ısılarını korumak için her zamankinden fazla enerji harcadığını belirten ekipler, sokakta yaşayan birçok hayvanın su bulamadığı için ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. Hayvan Sağlığı Merkezi Ekipleri, sokakta yaşayan dostlarımızın soğuktan etkilenmemeleri için kış mevsimi boyunca düzenli olarak besleme çalışması yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Odunpazari Belediyesi sokakta yasayan dostlarimizi unutmadi

DÜZCE  CUMAYERİ BELEDİYESİ  SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMA BIRAKILDI

Düzce’nin Cumayeri ilçesinde soğuk hava sebebiyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için, Cumayeri Belediyesi tarafından yem ve mama bırakıldı.  Kar yağışının beraberinde getirdiği soğuk hava sebebiyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için, Cumayeri Belediyesi harekete geçti. Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu’nun talimatıyla sokak hayvanları için çalışmalarını sürdüren belediye ekipleri, ilçenin her köşesine yem ve mama bıraktı..

Cumayeride sokak hayvanlari icin mama birakildi

DİYARBAKIR  ERGANİ BELEDİYESİ SOKAK SOKAK BESLEME YAPTI  

Diyarbakır’ın Ergani İlçe Belediyesi ekipleri kısıtlama günülerinde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için kentin belirli noktalarına mama ve su bıraktı. Ergani Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdulselam Öztürk’ün talimatı ile harekete geçen Ergani Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, sokak hayvanları için kentin farklı noktalarına mama ve su bıraktı. 56 saatlik kısıtlama ve dondurucu soğuklar nedeni ile yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar için sokak sokak gezen ekipler, yaptıkları barınaklara mama bırakarak hayvanların karınlarını doyurmalarını sağladı.

Ergani Belediyesi sokak hayvanlarini unutmadi

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLÇELERE DE MAMA GÖNDERİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, soğuk hava nedeniyle aç kalan, yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için sivil toplum kuruluşları ve hayvanseverlerin de desteğini alarak mama dağıtımını sürdürüyor. Enerji oranları yüksek mamalar kent merkezinde özellikle sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde sokak hayvanlarına ulaştırılıyor. Her hafta 1 tona yakın mama dağıtımı yapılıyor. Kış aylarında nüfusları azalan turistik Foça, Çeşme, Karaburun, Dikili, Menderes ve Seferihisar başta olmak üzere metropol dışındaki toplam 19 ilçeye her hafta İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler şube müdürlükleri aracılığıyla 14 tonun üzerinde mama düzenli olarak dağıtılıyor

Izmirde Can dostlar unutulmadi

ŞIRNAK BELEDİYESİ  SOKAK HAYVANLARI İÇİN YAŞAM ALANLARINA YİYECEK BIRAKILDI 

Soğuk havanın etkili olduğu Şırnak’ta, yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları için yaşam alanlarına mama ve yem bırakıldı.    Şırnak Belediyesi, yeni tip korona virüs salgını tedbirleri kapsamında park ve bahçelerdeki insan yoğunluğunun azalmasından dolayı yem ve mama bulamayan sokak hayvanları için çalışma başlatıldı. Kent genelinde dezenfekte çalışmalarını sürdüren belediye ekipleri, parklara yerleştirilen kaplara, mama ve su bıraktı.   Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka, gazetecilere yaptığı açıklamada yeni tip korona virüs salgınının sokak hayvanlarını da olumsuz etkilediğini söyledi. Başkan Yarka, “Sokak hayvanları ile ilgili sıkıntıların olduğunu gördük. 3 gün önce yağan kar sonrasında baktık ki hayvanlarımız aç. Dün akşam hemen çalışma başlattık. Sokak hayvanlarımız için mama tedarik ettik. Şırnak Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri sahada çalışma başlattı. Bütün hayvansever vatandaşlarımıza sesleniyorum, hayvan sevgisi içimizde var. Hayvanlarımız için barınak yapıyoruz imkanlarımız dahilinde” dedi.

Sirnakta sokak hayvanlari icin dogaya yem birakildi

SAFRANBOLU BELEDİYESİ, KAYMAKAMLIK VE DASKUT’LA BİRLİKTE  SOKAK HAYVANLARINI BESLEDİ

Safranbolu Kaymakamlığı, Safranbolu Belediyesi ile Doğal Afet ve Sağlık Arama Kurtarma Deneği (DASKUT) Karabük İl Temsilciliği tarafından kış ayı olması ve sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına yiyecek bırakıldı.   Safranbolu Belediyesi ekipleri ile DASKUT üyeleri tarafından ilçeye bağlı Ovacuma köyü bölgesinde bulunan sokak hayvanları için hazır mama ve et bırakıldı. Rahatsız olan bir sokak köpeği de uyuşturucu iğne ile bayıltılarak belediye ekipleri tarafından Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezine götürülerek tedavi altına alındı.

Safranbolu ilcesinde kaymakamlik belediye ve DASKUT sokak hayvanlari icin bir araya geldi

ESKİŞEHİR  İNÖNÜ BELEDİYESİ SOKAK HAYVANLARINA MAMA VE SEVGİ DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR  

Eskişehir İnönü Belediyesi korona virüs ile mücadelesini kararlılıkla sürdürürken ülke genelinde tedbir amaçlı uygulanan hafta sonu kısıtlama günlerinde her zaman olduğu gibi bu hafta sonu da ilçe genelindeki sahipsiz sokak hayvanlarının yanında olarak mama ve sevgi desteğini sürdürdü. İnönü Belediye Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, korona virüs salgını sona erene kadar belediye ekipleri tarafından sokak hayvanları için belirlenen noktalara mama dağıtımına devam edileceği bildirildi. İlçe sakinleri, sokak hayvanlarına mama dağıtımından ve duyarlı davranışlarından dolayı

Inonu Belediyesi sokak hayvanlarina mama ve sevgi destegini surduruyor

KAYSERİ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ DE SOKAK CANLARINI UNUTMADI

Belediyelerin yanı sıra başka kurumlar da Cuma günü başlayan ve Pazartesi günü sabah saatlerinde sona eren sokağa çıkma kısıtlamasında  sokak hayvanlarına yem desteğinde bulundu. Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında gündelik yaşamın olağan koşullarının değişmesi nedeniyle yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanlarına yem desteğinde bulundu. Şehrin çeşitli bölgelerinde, park ve bahçelerde sokak hayvanlarına yem ve mama bırakıldı.

Kayseri Kisitlamada sokak hayvanlari unutulmadi
CUMA GÜNÜ BAŞLAYAN VE PAZARTESİ GÜNÜ SABAH SAATLERİNDE SONA EREN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDA KURUMLAR SOKAK HAYVANLARINA YEM DESTEĞİNDE BULUNDU. (ALPARSLAN ÖTÜKEN/KAYSERİ-İHA)
Cuma günü başlayan ve Pazartesi günü sabah saatlerinde sona eren sokağa çıkma kısıtlamasında kurumlar sokak hayvanlarına yem desteğinde bulundu.

KIRIKKALE’DE  JANDARMA SOKAK HAYVANLARINI ELLERİYLE BESLEDİ  

Kırıkkale’de jandarma ekipleri, korona virüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında sokak hayvanlarını besledi.   Kırıkkale İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde kurulan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi faaliyetlerini sürdürüyor. Karakeçili ilçesinde rutin görevlerini yerine getiren jandarma ekipleri, can dostlar için de mesaisi yaptı. Kısıtlama boyunca yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarını elleriyle besleyen jandarma, hazırlanan kaplara da su bıraktı. Jandarmanın sokak hayvanlarını şefkatli ellerle sevdikleri görüntüler ise takdir topladı.

Jandarma sokak hayvanlarini elleriyle besledi

ESKİŞEHİR SEYİTGAZİ KAYMAKAMLIĞI SOKAK HAYVANLARI İÇİN YİYECEK BIRAKTI

Eskişehir’in Seyitgazi İlçesi Kaymakamlığı, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu hafta sonu sokak hayvanlarına yiyecek bırakarak onları yalnız bırakmadı. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yiyecek bulmakta daha da zorlandıkları gözlenen kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarının imdadına Seyitgazi Kaymakamlığı yetişti. Cumartesi sabah saatlerinde başlayan mama dağıtım etkinliği akşam saatlerine kadar sürdü. Seyitgazi Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek ekipleri, merkez ve ihtiyaç olan mahallelerde dağıtımı gerçekleştirdi. Haftalardır kedi ve köpekler için sürdürülen etkinliğe bu kez kuşlar da dahil edildi. Çeşitli noktalara kuş yemleri bırakıldı. Hayvanların böyle günlerde unutulmaması vatandaşları memnun etti.

Seyitgazi Kaymakamligi sokak hayvanlari icin yiyecek birakti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

maxresdefault

Sivas’ın Divriği İlçesinde Vaşak Görüldü

Ajanimo Sehzadeler Belediyesinde imzalar sokak hayvanlari icin atildi

Manisa Şehzadeler Belediyesi’nde İmzalar Sokak Hayvanları İçin Atıldı