in

Sokağa Çıkma Yasağı Genelgelerinde Hayvan Besleyen Kişiler Muaf Tutulsun

Hayvan hakkı savunucuları olası sokağa çıkma yasağı genelgesine sokakta besleme yapan hayvan hakkı savunucularının muaf tutulduğuna dair bir madde eklenmesini talep ediyor.

Geçtiğimiz cuma günü yasağın başlama saatine saatler kala sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi birçok kişiyi mağdur etmişti. Sokak hayvanlarını besleyen kişiler de ne yapacağınu şaşırmış ve bu yasaktan muaf tutulup tutulmadıklaırnı öğrenmek istiyorlardı. Sokağ çıkma yasağoı genelgei hazırlandığında hayvan besleyen gönüllülerin yasaktan muaf tutulmadığı görüldü ve HayKonfed devreye girdi. HayKonfed, İçişleri Bakanlığı bürokratları ile görüşerek besleme yapan gönüllülerin bu yasaktan muaf tutulmasını bakanlığa iletti. Ve cumartesi sabahı İçişleri Bakanının krarı ile valiliklere hayvan besleyenlerin yasaktan muaf tutulması ile ilgili yazılı talimat gönderildi.

Ancak bazı bölgelerde talimata rağmen sokak hayvanlarını besleyen kişilere ceza kesildi ya da evlerine gönderildi. HayKonfed, aynı karışıklığın önümüzeki sokağa çıkma yasaklarında da yaşanmaması için harekete geçti.

Hayvan hakkı savunucuları İçişleri Bakanlığınca yayınlanacak olan ”sokağa çıkma yasağı genelgelerinde” hayvan besleyen kişilerin ”‘’istisna kapsamında olan vatandaşlar ‘’ statüsünde yer alarak muaf tutulmaları için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyor.

HaKonfed taleplerini İçişleri Bakanlığına iletti ancak besleme yapan kişilerin kişisel olarak da Valilik, Kaymakamlık ve DKMP müdürlüğüne başvuru yapmalarını öneriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dumandan Zehirlenen Pamuk ve Şeker Kalp Masajı ile Hayata Döndüöç

Dumandan Zehirlenen Pamuk ve Şeker Kalp Masajı ile Hayata Döndü

VETERİNER HEKİMLER TAKİPLEŞİYOR

Veteriner Hekimlerin Sesi Ne Zaman Duyulacak? Sosyal Medyada Yüzlerce Paylaşım Yapıldı