in

Soğuk Havalarda Sokaktaki Canlarımızı Koruyacak 7 Önemli Bilgi

Kar yağışının başlamasıyla sokaktaki hayvanlar için yılın en zor dönemi başlıyor. Çetin kış şartları insanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. Vücut ısılarını korumak ve yemek bulmak için her zamankinden fazla enerji harcaması gereken sokaktaki canlarımız için bu önümüzdeki hafta da kolay olmayacak.

Unknown

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hafta sonu başlayacak olan kar yağışı tüm Türkiye’yi etkisi altına alacak. Soğuk kış günlerinde başta kuş, kedi, köpek olmak üzere sokaktaki hayvanlar için yerel yönetimleri hareket geçirmenin yanı sıra, o  minik canların yaşaması için sizin de yapacağınız çok küçük şeyler olduğunu unutmayın… Köpekler soğukta 17 saat kediler ise 6 saat aç kalırlarsa donarak ölürler bu soğuk kış günlerinde onlara yardım edelim. Kediler için yuva yaparken köpeklerin de soğuktan üşüdüklerini hatırlayın. Soğuk havalarda, normal beslendiklerinden daha iyi beslenmeleri onların hayatta kalması için hayati önemde olduğunu da unutmayın!

1. Su ve Mama Verin3515762345

Genel Yayın Yönetmenimiz Ajan Brian’ın dediği gibi “Mama Veren İnsan Hiç Kötü Olur mu?” Sokakta yaşayan dostlarımız, karlı ve soğuk  havalarda yeterince beslenemezlerse dirençlerini kaybediyorlar. Yemek ve su koymanız, karınlarını doyururken soğuktan düşen dirençlerine de faydalı olacaktır.

Özellikle yağmur ve kar korumalı bir mama kabı yapmak onlar için çok faydalı olacaktır. Basitçe şöyle yapabilirsiniz: 5 veya 10 litrelik su şişesinin bir tarafını kare biçiminde kesin. Geniş olmasına dikkat edin ki, mamayı kolayca yiyebilsinler. Eğer hava sıcaklığı, suyun donmasına sebep olacak kadar düşükse; suya, birkaç damla zeytinyağı damlatmayı unutmayın.

Yemek için mama almak şart değil. Evdeki artan yemekleri çöpe atmaktansa ayrı bir poşette biriktirin ve sokağın çöp tenekesinden uzak ve arabaların park etmediği bir bölgesine yerleştirin. Mama alamıyorsanız, bir parça kemikle beraber pişireceğiniz makarna ya da kırılan yumurtalardan yapacağınız omlet, sokak hayvanlarına sandığınızdan daha fazla yarar sağlar. Hayvanlara bozuk yemek vermemeye dikkat edin. Soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası ölümcül olabilir.

Su ve mama kabını, karın altında kalmayacak ve görünür bir yere koymanız yeterli. Fırtınalı ve zor hava şartlarında mamanın sabit kalmasını sağlayın.

2. Kuşları da Unutmayınsoguk_havada_kuslarin_ekmek_kavgasi_h53028_79b26 

Herhangi bir ağacın dallarına ekmek dilimleri takarak, soğukta açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalan kuşlara da besin sağlayabilirsiniz. Hepimizin evinde yenmeyip çöpe giden veya bayatlayan ekmekler vardır. Bulduğunuz herhangi bir ağacın ulaşabildiğiniz noktasındaki dallarına dilimleri yerleştirmeniz onlar için yeterli olacaktır.

3. Onlara Bir Yuva Verinimage

Market veya manavdan ücretsiz alabileceğiniz bir kartonla, balıkçı veya ilaç firmalarında temin edebileceğiniz strafor veya birkaç liraya edinebileceğiniz iki adet leğenden, 10 litrelik bir su kabından bile onlar için bir yuva yapabilirsiniz. Soğuktan biraz olsun korunsunlar, biraz daha rahat uyuyabilsinler diye…

Yaptığınız evlerin daha sıcak olması ve ıslanmaması için alüminyum folya veya büyük boy çöp poşeti ile kaplayabilirsiniz. Koli bantı veya strec filmle sararak sabitleyebilirsiniz. Yapacağınız yuvalara, kapıyı yandan açın ki, soğuk doğrudan üstlerine gelip hasta etmesin. Bir de yuvanın tabanını yerden yüksekte bulunması çok önemlidir. En ideali kedi veya köpeği soğuk kış günlerinde mümkünse içeriye almanız olacaktır.

4. Belediyeleri Harekete GeçirinShowImage.aspx

Bulunduğunuz yerin belediyesine başvuru yaparak hayvanlar için yuvalar ve mama matikler talep edin.  Hazırlanan yuvalar için mahalle temsilcileri oluşturarak tüm semte yayılmasını sağlayın. Bunun için bulunduğunuz yerin ismi ile sosyal medyada gruplar açarak organize olabilirsiniz.

5. İyileştirinmikrocip
Yaralı hayvanları veterinere götürün, belediyenin veterinerlik bölümünü arayarak  iyileştirildiklerinden emin olun ve yardım isteyin. Bunları yapacak imkânınız yoksa ve hayvan size çekinmeden yaklaşıyorsa eczaneden temin edeceğiniz acıtmayan tentürdiyotlar (betodin, baticon gibi) ile pansuman yapabilir, antibiyotikli göz damlasıyla gözlerindeki iltihapları silebilirsiniz.

6. Çok Sevin3f314a2d1aae75118f66 

İnsanlar gibi hayvanlar da hayattaki en büyük gücü sevgiden alır. Onu sevmek ona verebileceğiniz en büyük ödüllerden biri. Gördüğünüz bir sokak hayvanının başını okşamak, sadece birkaç dakikanızı alır. Evinize alma şansınız yoksa, bir sokak hayvanını sokakta bakarak da sahiplenebilirsiniz.

7. Binmeden Önce Aracınızı Kontrol EdinSevimli-Kediler-3 

Aracınızı çalıştırmadan önce etrafında gezinip kaputa küçük küçük tıklatarak, eğer sığınmış bir dostumuz varsa çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Çünkü, hava çok soğuk olduğu ve kediler esneklikleri sayesinde en alengirli yerlere bile girebildikleri için, donmaktan kaçmaya çalışan bir kedi arabanıza sığınmış olabilir ve onu kaçma fırsatı vermeden arabanızı çalıştırmanız durumunda ölebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dog movie posters

Ünlü Film Posterleri Gerçek Hayata Uygulanırsa…

bursalidagcilar

Uludağ’da Donmak Üzere Olan Köpekleri Dağcılar Kurtardı