in

Sivrisineklerden Köpeklere Bulaşan Hastalıklar

Isınan havalarla birlikte ortaya çıkan sivrisinekler sadece bizleri değil köpekleri de ısırıyor ve bu sırada çeşitli hastalıklar bulaştırabiliyorlar.

Sivrisineklerin yalnızca insanları soktuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, sivrisinekler insanların yanı sıra kedileri, köpekler de dahil olmak üzere birçok memeliyi sokuyorlar ve köpeklere ciddi hastalıklar bulaştırma riski taşıyorlar. Bu birçok kişi için inanılmaz zira çoğu kişi sivrisineklerin köpekleri ısırdığından bile habersiz, dolayısıyla köpeklerini sivrisineklerden koruma ihtiyacı duymuyor. Oysaki sivrisineklerin köpeklere bulaştırdığı hastalıklar hakkında bilgi sahibi olsanız köpeğinizi bu küçük kan emicilerden korumaya maksimum özen göstereceğiniz şüphesiz.

İşte sivrisineklerden köpeklere bulaşan hastalıklar.

Leishmania

Leishmania özellikle tropikal iklimlerde görülse de ülkemizde de daha çok sıcak Güney illeri ve kıyı kesimi olmak üzere görülebilen bir hastalık. Leishmania hastalığının baş bulaşma yolları keneler ve sivrisinekler, üstelik bu hastalık aynı zamanda zoonoz yani hem insanları hem de köpekleri etkileyebiliyor. Hem organlara hem de deriye zarar verebilen bu hastalığın en tipik belirtileri köpeğin derisinde ortaya çıkan lezyonlar, kepeklenme, kuruma, sertleşme. Ayrıca özellikle böbrek yetmezliğine de yol açabilme olasılığı bulunuyor ki bu da Leishmania hastalığının kimi vakalarda ölümcül seyrettiği anlamına geliyor.

leishmania

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kalp kurdu

Kalp kurdu köpeklerde görülen parazitlerden biridir ve köpeğin akciğerleri ile kalbini etkiler. Bazen yıllarca fark edilmez ancak fark edildiğinde çok geç kalınmış olabilir. Bu hastalık da köpeklere sivrisinek ısırığı ile bulaşır ve belirtileri arasında sürekli ve geçmeyen kuru öksürük, nefes almakta zorlanma, iştahsızlık, hemen yorulma sayılabilir. Bu hastalıkla da ülkemizin özellikle sıcak bölgelerinde karşılaşılma riski daha yüksektir.

heartworms-in-dogs-prevention-is-key-to-save-your-pets-life-shutterstock

Gördüğünüz gibi köpekler sinek ısırması neticesinde ölümcül seyredebilen hastalıklara yakalanabilirler. Bu nedenle köpeklerimizi sineklerden daha doğrusu sivrisineklerden olabildiğince korumamız gerekir. Özellikle de ülkemizin deniz kıyısı ve sıcak iklimli bölgelerinde yaşayanların köpeklerini bu küçük asalaklardan korumak için olabildiğince çok özen göstermesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sun dog 758x426

Köpeklerde Güneş Yanığı Ve Yol Açabileceği Ciddi Sorunlar

animals posing 7 758x426

Kedilerde Çapaklanmayı Ciddiye Almak En Doğrusu