in

Sırtındaki Mutlu İnsanlar ve Fillerin Gözyaşı

File binmek, birçok ülkede turist yetişkinlerin ve çocukların dikkatini çekmek için yapılan aktivitelerden biri… Peki eğlenceli ve masum gibi görülen bu aktivitenin ardındaki acı gerçekleri biliyor musunuz?

Devasa büyüklükteki bu hayvanlarla yakınlaşmak aslında çok güzel bir deneyim ama turistler file binmeden önce fillere neler yapıldığından habersiz. Yapılanlar ise hiç de eğlendirici değil..

Birkaç kişinin file bindiği aşağıdaki fotoğrafı bir turist çekmiş. Her ne kadar masum gözükse de, fillerin birden çok insanı sırtlarında taşımaları doğalarına son derece aykırı. Filler bunun için uzun soluklu ‘eğitim’ alıyorlar.

fil-turist-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Filler isterseler insanları kolaylıkla öldürebilecek kapasitede hayvanlardır. Yabani fillerin böylesine bir amaç için eğitilmeleri ise değişik yöntemlerle mümkün oluyor. Filler genelde yavruyken doğada ele geçiriliyorlar. Annelerinden ayrılıp kafeslere kapatılıyorlar. Bazen acımasızca hırpalanarak günlerce aç bırakılıyorlar. The Dodo‘ya göre, bir işkence yöntemi olarak yine günlerce uyanık kalmaya zorlanıyorlar.

fil-turist-ajanimo2

Sonunda ise ister istemez sahiplerine itaat etmeyi öğreniyorlar. Acı çekmemek için yapabilecekleri tek şeyi yapıyorlar aslında.

fil-turist-ajanimo3

Turistlerin çoğu file binmenin, biniş esnasında zarar görmediklerinden dolayı zararsız olduğunu düşünüyorlar. Ancak turistlerin bilmediği şey ise fillere öncesinde yapılan işkence. Eğer bilselerdi, muhtemelen bir daha asla fillere binmezlerdi.

fil-turist-ajanimo4

Her yıl ne kadar filin yakalanıp işkence edildiği tam olarak bilinemiyor. Filleri yakalamak yasal olmasa da, filler yine de yakalanmaya devam ediyor.

Kesin olan tek bir şey var. Eğer turistler fillere binmeyi bırakırlarsa, fillere olan talep biteceğinden filler bu amaçla kullanılmayacak. Bu insanlar fillerin üzerinden para kazanmaya devam ettikçe işkence devam edecek. Aynı şey sirkteki filler için de geçerli. Onlar da doğal ortamlarından koparılıp hayvanat bahçesinde bilinçsizce eğitiliyorlar. Eğer herkes sirke gitmeyi ve fillere binmeyi bırakırsa, bu devasa ve güzel hayvanlara büyük bir iyilik yapmış olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal yasal surec ajanimo

Balkonunda Doğuran Kedinin Yavrularını Öldürdü, Hakkında Şikayetçi Olundu

jula kopek dunya ajanimo 1

Sokak Köpeği Julia’nın İnanılmaz Hikayesi