in

Silivri’nin Dewey’i Kedi Duman’ın Küçük Melekleri

Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi: Dewey’e benzetiyor Aysel öğretmen onu. Belki de onun hikayesi, Spencer’daki kütüphanenin kitap iade kutusuna misafir bırakılan, sapsarı kedi yavrusu gibi devam eder. Kışın soğuk bir gününde, İstanbul Silivri Büyük Çavuşlu Ortaokulu’na yolu düşmüş minik kedinin hayatı, çocukların onu çok sevmesiyle değişmiş. Şimdilik bu hikaye Aysel öğretmenin evinde devam ediyor.
Silivri'nin Dewey'i Kedi Duman'ın Yardımsever Çocukları-Ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

En fazla 3 4 aylık olan kediciğin adı Duman. Çocuklar veteriner için para biriktirecek kadar çok sevmişler onu. Şu anda sağlık durumu iyi. Ancak orta kulak iltihabı olduğu için düzenli iğne yapılması gerekiyor. Sonrasında derisindeki döküntüler için tedavi görecek. Bu süreçte biraz toparlayana kadar Fen bilimleri öğretmeni Aysel Akbulut’ta kalacak. Daha sonra Aysel öğretmen onu okula götürmeyi düşünüyor. “Bahar aylarında çocuklarla oynasın istiyorum, O da daha çocuk, şu anda üç öğrencim onu sahiplenmek için kıyasıya yarışıyor. Eğer öğrencilerim vazgeçerse bana arkadaş olur, seneye tekrar Eylül’de benimle okula başlar. Daha önce okudunuz mu bilmiyorum, “Dewey” diye bir kitap var. Kütüphanenin ödünç kitap alma servisine bırakılan ve sonra 20 yıl kadar kütüphanenin maskotu olarak sahiplenilmiş bir sarmanın hikayesi… Belki de Duman bizim Dewey’imiz olur” diyen Aysel öğretmen, zaten sık sık bakıma muhtaç hayvan gördüğünde misafir edip, onları besleyen bir hayvansever.Silivri'nin Dewey'i Kedi Duman'ın Yardımsever Çocukları-Ajanimo-2

Ailesi Lüleburgaz’ın şirin bir köyünde yaşayan Aysel öğretmen kıyamadığı canları ailesinin köyüne götürdüğünü söyledi. Yirmiye yakın kedileri varmış bahçeli evlerinde. Hatta komşularla çay içmek için masaya oturan kediler hakkında komşular ‘kesin Aysel’in kedilerindendir bu’ diye takılıyorlarmış. Kedilere karsı olan ilgisi, babasının ilk kedileri Sarışın’ı samanlıkta bulmasıyla başlamış. O gün bugündür annesi de babası da, annesiz kalmış kedi yavrularını ceplerinde taşır, ısıtır, beslerlermiş. Evdeki köpekleriyle aynı kaptan su içerler, inekler kedileri yalarlarmış. Baba evini bir hayvanat bahçesi olarak tanımlıyor aslında Aysel öğretmen.

Kedicik için ise, “Toparlanmaya çalışıyor. Eğer okul olmazsa onu da ailemin yanına götüreceğim.Ön patilerinde tüy yok ve çok az basabiliyor. Dışarıda hayatı oldukça zor olur. Okulun kantincisi deri döküntüsüyle ilgili ‘sıcak külleri çöp konteynerine atmış olabilirler ve kedicik bu küllere düşmüş olabilir’ diye tahminde bulundu. İnsanlar bu konuda gerçekten duyarsız. Sokaktaki canları düşünmeden hareket ediyoruz” sözlerini sık sık dile getirdi.

Peki bu hikaye nasıl başladı?

Silivri'nin Dewey'i Kedi Duman'ın Yardımsever Çocukları-Ajanimo-3

Sabah okula geldiklerinde bahçedeymiş Duman. Nereden geldiği bilinmiyor. Belki öğrencilerin peşine düşüp geldi, belki de kendi kendine. Çünkü okul köy benzeri bir yerde. Tam olarak şehir merkezi gibi bir yerde değil.  Aysel öğretmenin onu görür görmez kucağına almış. Çok temiz değilmiş hatta kirliymiş. Çocuklar “Öğretmenim pis o kedi, pireli” demişler. Aysel Öğretmen de “Pireler insana bulaşmaz. Ayrıca siz de bazen pisleniyorsunuz, düşüyorsunuz hatta bitleniyorsunuz biz sizi sevmekten vazgeçiyor muyuz, ya da anneleriniz sizi sevmekten vazgeçiyor mu?” diye sormuş çocuklara. Çocuklar buna gülmüşler tabi. Aysel öğretmen her fırsatta teneffüste bahçeye Duman’ın yanına inmiş, ona kutu ayarlamış, çayla gözüne pansuman yapıp gözlerini açmasını sağlamış.

Hikayenin devamı için Aysel öğretmene kulak verelim: ” Birkaç güne bir öğrencimiz pire tozu getirdi, yağmurda kutusunun üstüne şemsiye koymuş çocuklar. Hava soğuyunca da beden eğitimi öğretmenimiz spor odası olarak topları bıraktığımız yere almış onu. Çocuklar bu sırada 3 günde 47 TL toplamışlar bana getirdiler ‘kaybederiz’ diye korkmuşlar. Onlar için büyük para sonuçta! Duman’ın peşinden ayrılmadılar. İyi olması için ve ona mama almak için çok çabaladılar. Her teneffüs yanındaydılar. Parayı da ‘veterinere götürelim, kedi hasta’ diyerek verdiler bana. Benim hayvanlara olan sevgimi biliyorlar. Sanırım o yüzden beni seçtiler, parayı vermek için 🙂 Kantinci ablamız da her gün 1 TL verdi kediye… Çocuklar evden sulu yemek tavuklu pilav getirdi bir kaç gün. Sonra özel bir veterinere götürdüm Duman’ı. Veteriner ağır ortakulak iltihabı var dedi, yürürken dengesini kaybetmesi bundandır dedi.. Önce bunu tedavi edeceğiz… Deri döküntüsünü sonra tedavi edeceğiz dedi. Şimdi benimle evde ve mutlu. Çocuklar her gördüklerinde sorarlar artık. Ama bir şeye içim çok acıdı… Kedi kumunu leğene koyduğumda hemen içine girdi uyudu… Toprakta betonda ne kadar uyuduysa artık. Buna gözlerim doldu.” 

Silivri'nin Dewey'i Kedi Duman'ın Yardımsever Çocukları-Ajanimo-5

İsmi neden Duman diye sorduğumuzda ise, “Çocuklar önce ‘Minnoş’ dedi ama genelde ‘Duman’ adı sevildi. İlk olarak Beden Eğitimi öğretmenimiz renginden dolayı Duman demişti ona” cevabını verdi.

Bu sevimli kedicikten korkan öğretmenler de olmuş ve genellikle pek yaklaşmamışlar ona. Aysel öğretmen, “Birkaçı çocuklara hastalık bulaştıracak atalım dedi. Velilerin haberi yok, sadece kedi için seferber olanların velileri biliyordur herhalde. Kimseden bir tepki olumlu ya da olumsuz bir şey duymadık… ‘Beden Eğitimi Öğretmenimiz ev ortamına alıştırıyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz’ diye çocuklara kızmış. Sonra dayanamayıp odasını açmış. Ben de kediyi göremeyince panikle çocuklara sorduğumda öğrendim yerini. Gerçekten attılar zannettim. Öldü zannettim… Sonra öğrendim ki okul içine alınmış. İçim rahatladı” sözleriyle anlatmaya devam etti.

Şimdilik mutlu ve huzurlu olduğunu bilmek güzel sevimli Duman’ın.

Silivri'nin Dewey'i Kedi Duman'ın Yardımsever Çocukları-Ajanimo-4

Hayvan sevgisi okullarda seçmeli ders olmalı mı?” diye de sorduk Aysel öğretmene. “Ders olmasına kesinlikle çok sıcak bakıyorum, ama uygulanabilir olduğunu düşünmüyorum. Çünkü ders olması konusu biraz karışık. Çünkü her okulda hayvan sever öğretmen olacak diye bir kural yok, ya da fen bilgisi öğretmeni diye bir öğretmenin hayvan sever olması gerekmiyor. Tüm ülke genelinde bir uygulama için çok spesifik bir konu. Fen Bilimleri dersi öğretim programında yeri var, okul kulüplerinde de öyle.. Eğer bu kısımlar etkin bir şekilde uygulanır ve aileden de destek alınırsa çok güzel düşünen çocuklar yetişir.” cevabını aldık.

Evrenin yapılan hiç bir iyiliği karşılıksız bırakmayacağına inanıyor Aysel öğretmen ve ekliyor “İnşallah buradaki iyilik için atan minik kalpler ve iyi dilekler dünyamıza iyi enerji olarak geri döner.”

Öğrencileri ve tüm çocuklar içinse dileği çok net. Kendi türünden olmayan bir canlının duyduğu sevgi ve güveni çocuklar da hissetsinler istiyor. Hayvanların gözlerine baktıklarında görecekleri minnet, görebilecekleri en güzel manzara olduğunu farkına varsınlar.  Küçük bir uygulama bahçeleri olsa, çocuklar iki sıra marul, iki sıra domates ekse, üç tane tavuk olsa, haftada bir gün bahçenin mahsulleriyle kahvaltı etseler… Ama okullar beton yığını oldukça bunlar zor. Yine de umut her zaman var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 keci zehirli ot yüzünden oldu ajanimo 2 1

31 Keçi Zehirli Zirai İlaç Yüzünden Öldü

90 Yaşında Kansere Yakalanan Kadın Köpeği Ringo ile Dünya Turunda Ajanimo 6 1

90 Yaşında Kansere Yakalanan Kadın, Köpeği Ringo ile Dünya Turunda!