in

Şili’de 72 Milyon Yıl Öncesinden Kalan Yeni Bir Memeli Hayvanın Kalıntıları Keşfedildi

Şili’nin güney bölgesi Magallanes’de, 72 ila 74 milyon yıl öncesine dayandığı düşünülen yeni bir memeli hayvanın kalıntıları keşfedildi.

Şili Antarktik Enstitüsü (Inach) keşfedilen hayvan türü ile ilgili bir açıklamada yaptı. Yapılan açıklamada, “Orretherium tzen” olarak adlandırılan bu memeli türünün Geç Kretase dönemine ait olduğu ifade edildi. Ülkenin güneyindeki Cerro Guido’da bulunan bu yeni tür, bölgedeki en büyük dinozor fosil depolarından biri olduğu düşünülen alanda keşfedildi. Ayrıca bilim insanlarına göre, Orretherium tzen dinozorlar döneminde yaşadı. Araştırmacılara göre ise, söz konusu hayvan türünün Arjantin Patagonya’sında bulunan diğer memelilerle bir bağlantısı olabilir.

Silide 72 Milyon Oncesinden Kalan Yeni Bir Memeli Hayvanin Kalintilari Kesfedildi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Memeliler Hakkında Kısıtlı Bilgilere Sahibiz

Arjantinli paleontolog Agustin Martinelli keşif ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çok iyi muhafaza edilen kalıntıların yeni Mesozoik türü hakkında bize çok değerli bilgiler verecektir. Hatta bölgede keşfedilen diğer hayvan türleri hakkında da yeni şeyler öğrenebiliriz” diye konuştu. Projenin koordinatörlerinden paleontolog Alexander Vargas, keşif alanının büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizerek, “Dinozor çağındaki memelilerin evrimi hala çok az biliniyor ve her yeni keşif tüm dünyanın dikkatini çekiyor” dedi.

Kaynak: Euronews Türkçe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2020 Yilinda 1 Milyar 211 Milyon 375 Bin 950 Hayvanin Yasam Hakki Gasp Edildi

HAKİM 2020 Yılının Hayvan Hakkı İhlallerini Açıkladı: Rakamlar Korkunç

Balikci Aglari Bir Carettayi Daha Oldurdu

Balıkçı Ağları Bir Caretta Carettayı Daha Öldürdü