in

Sigaranın Kedilere Zararları

Pasif içicilik kedilere umduğunuzdan çok daha fazla zarar veriyor ve birçok hastalığa yakalanmalarına zemin hazırlıyor.

Sigara içmenin ne kadar zararlı olduğu artık herkesçe biliniyor, ancak sigaranın zararlı olduğunun bilinmesi ne yazık ki insanları sigara içmekten vazgeçiremiyor. Eğer siz de sigara içiyorsanız ve sigaranın yalnızca size zarar verdiğini düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz zira sigara dumanı hayatımızı, yaşam alanımızı paylaştığımız kedi dostlarımıza da ciddi şekilde zarar veriyor. Pasif içicilik ciğerleri bizlere kıyasla çok daha küçük olan kediler için büyük bir risk oluşturuyor. Umuyoruz ki eğer sigara içiyorsanız yazımızı okuduktan sonra kedinizin yanında sigara içmemeye özen gösterirsiniz.

İşte, sigaranın kedilere zararları.

Astım

Kedi astımı oldukça yaygın bir sorun ve bu sorunun en önemli nedeni de sigara. Yanında sigara içilen kedilerin astım hastası olma riski hiç sigara dumanına maruz kalmayanlara kıyasla oldukça yüksek. Astım tanısı koyulan kedilerin birçoğunun yanında sigara içilen kediler olması da bunu kanıtlıyor.

asthmacat-imageaerocatinhalchamber

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Nefes darlığı

Sigara dumanı kedinizin astım olmasına yol açmasa dahi nefes darlığı sorunu yaşamalarına da neden oluyor. Sigara dumanı soluyan kedilerde ortaya çıkan nefes darlığı kedilerin yaşam kalitesini düşürüyor. Ayrıca nefes darlığı tabi ki kedilerin hayatını da kısaltıyor.

asthma-1

Kanser

Kedilerin yanında sigara içilmesinin tüylü dostlarımıza verdiği zararlardan biri de kansere zemin hazırlaması. Sigara dumanı yanı insanlarda olduğu gibi kedilerde de kansere neden oluyor. Sigara dumanı sebebiyle oluşan kanserler içinde en sık rastlananı ağız içi kanseri. Bu size ilginç gelebilir ancak aslında gayet mantıklı zira kediler sigara dumanını yalnızca solumuyorlar, duman tüylerine de siniyor ve sigara dumanının içerisinde bulunan birçok kanserojen madde kedilerin tüylerine yapışıyor. Günün büyük bir kısmını temizlenerek yani tüylerini yalayarak geçiren kediler yalanırken tüylerine yapışan kanserojenleri ağızlarının içine almış oluyorlar ve bu da beraberinde ağız içi kanseri oluşumunu getiriyor.

1313920-large

Tüm bu bilgiler ışığında umuyoruz ki kedinizin yanında sigara içmekten vazgeçersiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cat Cat Guide A beautiful young kitten having a vaccination injection 758x426

Kediler Ne Zaman Aşılanır?

animals 01 v01 758x426

Kedilerde Burun Kuruluğu Nedenleri