in

Sıcak Havalarda Kedi ve Köpek Dostlarımızı Etkileyebilecek Sağlık Sorunları

Hava sıcaklıklarındaki artık beraberinde kedi ve köpekleri son derece olumsuz etkileyebilecek bazı sağlık sorunlarını da getirebiliyor.

Temmuz ayına hızla yaklaşırken ülkemizin dört bir yanında hava sıcaklıkları büyük bir hızla artıyor ve yükselen sıcaklıklar ile birlikte kedilerle köpeklerin sağlıklarının olumsuz etkilenme riski de ortaya çıkıyor. Bu sorunların bazıları kedi ve köpeklerde ölüme varabilecek denli ciddi sonuçlara yol açabiliyor, dolayısıyla hem sıcak havalarda petlerimizin karşılaşabileceği sorunları, nedenlerini hem de bu durumlara nasıl müdahale edeceğimizi bilmemiz büyük bir önem taşıyor.

İşte sıcak havaların kedilerde ve köpeklerde yol açabileceği sağlık sorunları.

Aşırı ısı yükselmesi

Yaz aylarında hayvanları bekleyen en ciddi tehlikelerden biri aşırı ısı yükselmesi. Bu sorunla özellikle araba gibi küçük alanlarda kapalı bırakılan hayvanlarda karşılaşılıyor ve inanın ki sonu çoğu kez ölüm oluyor. Ne kedileri ne de köpekleri yaz aylarında arabada asla kapalı bırakmamak gerekiyor, zira arabalardaki ve güneş altındaki diğer küçük kapalı alanlardaki hava sıcaklığı çok kosa sürede yükseliyor ve bu da beraberinde bu alanlara kapatılmış hayvanların da vücut ısılarının hem hızla hem de aşırı şekilde ısınmasına yol açıyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kedi ya da köpeği asla soğuk su altına sokmamanız bunun yerine vantilatör ya da klima gibi hava yolu ile vücut ısısını düşürmeye yarayacak cihazlardan faydalanmanız ayrıca su ile ıslatılmış bir bezle pati altlarına, karın kısmına hafif hafif tampon yapmanı, hayvanın vücut ısısı biraz düştükten sonra da hiç zaman kaybetmeden en yakın veteriner hekime başvurmanız gerekiyor.

cat-in-car

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Güneş yanığı

Güneş yanığı denilince çoğumuzun aklına bizlerin yaşadığı kimi zaman su toplanmasına ve acıya neden olan yanıklar gelse de söz konusu kediler ve köpekler, özellikle de beyaz ve açık renkli kedilerle köpekler olduğunda durum bundan çok daha ciddi olabiliyor. Hayvan dostlarımızda güneş yanığı özellikle kaşlar, dudaklar, kulaklar ve burun gibi az tüylü bölgelerde şekilleniyor ve kimi zaman kulakların ampüte edilmesine yani operasyon ile alınmasına neden olabilecek denli ciddi olabiliyor.

dog-in-sunglasses

Pati yanıkları

Pati yanıkları daha çok köpekleri etkileyen bir sorun. Güneşin yoğun olduğu saatlerde dolaştırılmaya çıkarılan ve asfaltta yürümek zorunda bırakılan köpeklerin pati yastıklarında ciddi yanıklar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle yaz aylarında köpekleri asla öğle saatlerinde dışarı çıkartmamak gerekiyor.

Sharpei

Durgun su içme sonucu oluşabilecek sorunlar

Yaz aylarında hayvanların yaşayabileceği sağlık sorunlardan biri de durgun ve pis su içmek. Bu sularda bulunması olası Leptospira ismi verilen bakteriler köpeklerde lestospiroz isimli hastalığa neden olabiliyor ve bu hastalık da köpeklerde de kedilerde de ishal ve kusma sonucu ciddi sıvı kaybına yol açabiliyor. Bu yüzden eğer evcil hayvanınızla, özellikle de köpeğinizle dışarı çıkacağınızda yanınıza köpeğinizin içmesi için temiz su almanız ve köpeğinizin pis su birikintilerinden içmesine izin vermemeniz gerekiyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

IMG 3690 758x426

Kedilerde Tüy Dökülmesini Hafife Almamak Gerekiyor

Yalova Belediyesi’ndeki Vahşet Görüntülerine 59 Bin lira Cezaöç

Yalova Belediyesi’ndeki Vahşet Görüntülerine 59 Bin lira Ceza!