in ,

Sıcak Havalarda Kangalların Soğuk Suyla Duş Alması İhtiyaç ve Büyük Keyif

Kavurucu sıcaklar ve doğal su kaynaklarının azalması, hayvanların yaşamlarını da olumsuz etkiliyor. Sıcak havaların kangal köpeklerine sıcak travması yaşatabileceğini belirten Kangal Köpeği Yetiştiricisi ve Eğitmeni Hüseyin Yıldız, soğuk iklim hayvanı olan Sivas kangalını kavurucu sıcaklardan korumak için soğuk suyla duş aldırılması tavsiyesinde bulunuyor.

Sivas’ta 35 dereceyi bulan sıcaklar insanlar kadar hayvanların yaşamlarını da olumsuz etkiliyor. Sıfırın altında 40 dereceye kadar yaşamlarını sürdürebilen ve soğuğa dayanıklılığıyla bilinen kangal köpekleri, sıcaktan etkilenmemeleri için sahipleri tarafından farklı yöntemlerle serinletiliyor. Sivas Kangal Köpeği Yetiştiricisi ve Eğitmeni Hüseyin Yıldız, sıcaklarda kangallarla ilgili dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli uyarılarda bulundu. Kangal köpekleri ve yavrularının soğuk duş keyfi ise renkli görüntüler oluşturdu.

sicak havalarda soguk dus kangallar icin Ihtiyac ve keyif kangallarin soguk dus keyfi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hüseyin Yıldız, Sivas’ın kavurucu sıcaklarında korumak için kangal köpeklerine soğuk suyla duş yaptırıyor.

Sıcak Travması Yaşıyorlar

Hüseyin Yıldız, sıcak havaların kangal köpeklerine sıcak travması yaşatabileceğini belirterek, “Sıcak, soğuk iklim hayvanları için son derece tehlikeli olabilir. Her canlı mutlaka kendi önlemini alacak ve gölgeliklere, daha kuytu yerlere, serin bölgelere sığınacaktır. Daha çok serinliğe ulaşabilmek için toprağı metrelerce kazıp içine girecektir. Onlar tedbirlerini alırlar ama bizim de onlara yardımcı olmamız gerekir. Aslında onlar bizi yönlendiriyor. İhtiyaçlarını belirtecek iletişimi kuruyorlar. Malum bunların içlerinde artı 38 derece var dışarısı da 33 derece ise mutlaka bir sıcak travması yaşıyorlar, bu bir şoktur. Bu nedenle sırf seviyorum diye kısa zincirlerle kapıya bağlayıp hayvanlara ızdırap vermeye gerek yok. Mümkünse, içine girip serinleyebilecekleri su alanları oluşturun. Bulundukları yerlere, su alanlaraı yoksa bile büyük leğenler alıp içini suyla doldurabililer” dedi.

sicak havalarda soguk dus kangallar icin Ihtiyac ve keyif Yavru kangallarin Su Keyfi

Kangallar Soğuk İklim Hayvanlarıdır

Yıldız, kangalların soğuk iklim hayvanı olduğunu söyleyerek, “İhtiyaçlarını mutlaka biz tamamlamak durumundayız. Bunu da zaten gayet iyi anlatıyorlar. Çünkü aramızda, bir iletişim var. Gönül bağı, dil bağı, görsel bağımız var. Soğuk iklim hayvanları olan kangallar yüksek rakımlı serin yerlerde yaşarlar. Onların yaşayacağı iklim mutlak serin olmalıdır. Serinlik onlar için canlılık, sıcaklık ölümcül tehdittir. Az hareket, bol su…” ifadelerini kullandı.

Kangallarda İnsanlar Gibi Duşa İhtiyaç Duyar

Hüseyin Yıldız, insanlar gibi kangallarında sıcak havalarda soğuk duşa ihtiyaç duyduğunu ifade edip, “Doğal yaşam koşullarında, derede, ufak koylarda, su yataklarında kendisini serinletir. Burada böyle bir imkan bulamadığımız için onları soğuk suyla serinletiyoruz. Bundan mutluluk duyuyorlar. İlkbaharla birlikte dış parazitlerde artış olur ve bu da köpeği rahatsız eder, deri hastalıklarına da sebebiyet verebilir. İnsanoğlu nasıl serin bir duşa ihtiyaç duyuyorsa günde 2-3 defa sizler de kangallarınızı duşa tabi edin ve soğutmaya çalışın’’ diye konuştu.

sicak havalarda soguk dus kangallar icin Ihtiyac ve keyif kangallarin soguk dus keyfi 6

Doyurucu Değil Tatmin Edici Gıdalar Verilmeli

Sıcak havalarda kangalların beslenmesi konusunda da dikkatli olmak gerektiğini ifade eden Yıldız, “Sıcak havalarda kangallar genelde kendileri artık beslenme kaynaklarını en azamiye düşürürler. Bunu farkettiğiniz anda, doyurucu değil tatmin edici gıdalar vermeye çalışın. Daha sıvı ağırlıklı yiyecekler olsun. Hararet artırıcı, özellikle tuzlu, biberli, baharatlı gıdalar sakın vermeyin. Bu gıdalar hem hayvanın vücudunda ödem yapar hem sıcak iklim hayvanı olmaması sebebiyle sıkıntıya sokar. Baharatlı olması sebebiyle ev yemeklerini vermek doğru değil. Kangal köpeğini uygun yiyeceklerle besleyemeyecek insanlar kangal sahiplenmesinler zaten. İnsanın beslenme şeklinde, tuz, biber, baharat, sıvı yağ, kimyasal yağlar var ve bu besinler hayvanlar için uygun değil. İnsanlar sıcakta her türlü serinleme imkanına sahipken, köpeklerimizi neden bunu mahrum edelim” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anadolu yaban koyunlarinin ilk yavrulari hayata merhaba dedi 2 ajanimo

Anadolu Yaban Koyunlarının İlk Yavruları Nurhak Dağları’nda Hayata Merhaba Dedi

Sokak hayvanlarinin Ekrem amcasi sefkatiyle ornek oluyor 1

Sokak Hayvanlarının Ekrem Amcası Şefkatiyle Örnek Oluyor