in

Sibirya Soğuklarına Karşı Beş Yıldızlı Kedi Evleri

Bitlis’in Tatvan ilçesinde sokak kedilerinin soğuk havalardan korunması için beş yıldızlı kedi evleri yapıldı.

Hava sıcaklığının eski 25 dereceye kadar düştüğü Tatvan’da, sokak kedilerinin etkilenmemesi için Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Tatvan Belediyesince ilçenin Saray Mahallesi’nde ‘kedi evi’ oluşturuldu.

kedievion1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Türkiye’nin en kapsamlı ‘Kedi Evi Projesi’ olma özelliğine sahip barınaktaki kediler için ısıtıcılar, polar ve elyaf minderlerin de bulunduğu kedi evinde ayrıca ev şeklinde kutucuklar da mevcut.

Yaklaşık 50 civarında kedinin bu evler sayesinde bir nebze olsun soğuk havalardan kendilerini koruyabildiğini belirten HAYTAP İl Temsilcisi Dr. Damla Şahin, yaklaşık 50 kedinin buradan faydalandığını söyledi. Kedi evinin sobalarla ısıtıldığını ifade eden Şahin, “Burası Tatvan Belediyesi kedi evi. Burası HAYTAP, Koza ve Tatvan Belediyesinin ortak bir projesi. Bizim bu kedi evinden yaklaşık 50 kedi faydalanıyor. Bu sayı zaman zaman hava şartlarına bağlı olarak değişebiliyor. Kediler dışarıda üşüdükleri zaman buraya gelip ısınıyorlar, karınlarını doyuruyorlar, kimisi uzun süre kalabiliyor” dedi.

kedievi2

 “Mamaya ihtiyaç var“

Gerek kedi evinde kalan kediler için gerekse diğer sokak hayvanları için acil olarak kuru ve yaş mamaya ihtiyaçları olduğunu ifade eden Şahin, “Bu aralar dışarıda çok kötü tipi, fırtına ve kar yağışı etkili oluyor. Burada kendi imkanlarımızla kedilere bakmaya çalışıyoruz. Fakat imkanlarımız çok kısıtlı maalesef. Sokaklarda beslememiz gereken yüzlerce kedi ve köpek var. Dolayısıyla bunlar için destek gelirse çok iyi olur. En azından bu bölgedeki hayvanları sobayla da olsa ısıtmaya çalışıyoruz. Diğer sokakta kalan hayvanlar için de insanların evlerinin önlerine yemek bırakmalarını istiyoruz. Bu bölge çok kar yağışı alan bir bölgedir. Dolayısıyla hayvanlara karşı çok fazla duyarlı olmamız gerekiyor. Hayvanlar için şu anda kuru ve yaş mamaya acil ihtiyaç var” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

amfi köpek ö.ç

Akdeniz Üniversitesi’nin En Uykucu Köpeği

DonaldTrump kedi

Donald Trump Yerini Yavru Kedilere Bırakacak