in

Sibirya Kurdu ve Özellikleri

Sibirya kurdunu (Husky) yakından tanımaya hazır mısınız?

Diğer adıyla Husky olarak anılan Sibirya kurtları atletik vücutları sebebiyle yıllar boyunca kızak köpekleri olarak sömürüldüler. Özellikle film ve dizilerde oynatılmalarıyla Sibirya kurdu popüler bir ırk oldu. Ancak dış görünüşlerinin muhteşemliğine kapılıp satın alınan bu hayvanların sonu maalesef barınak olabiliyor.

sibirya 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sibirya kurtlarının kökeni

Sibirya kurtları, Sibirya’da yerliler tarafından çoban köpeği ve kızak köpeği olarak kullanılmıştır. Cinsin geçmişi bilinmiyor ancak DNA testleri Sibirya kurtlarının en eski köpek ırklarından biri olduğunu ortaya koyuyor. 1925 yılında ortaya çıkan difteri salgınını yok edecek ilaçlar bu köpeklerin sürüsü ile Alaska’ya getirilmiştir. Bu sürünün baş köpeği olan Balto’nun heykeli 1925’te New York City’deki Central Park’a dikildi.  Sibirya 1930’da kurdu resmen  American Kennel Club (AKC) tarafından tanındı.

sibirya 5

Bakımı ve Karakteri

  • Sibirya kurtları oldukça enerjik hayvanlardır. Bu yüzden bahçeli evlerde yaşamaları tavsiye edilir.  Günde en az 1 saat egzerisz yapmaları gerekir. Sıcak havayı sevmeyen bu hayvanlar iklime uygun yerlerde yaşamalıdır. Sıcak havada kesinlikle dışarı çıkarılmamalılardır. Çok sıcak havalarda sabah çok erken ya da gece yarısı dışarı çıkrılmalıdır. Tüyleri mutlaka her gün taranmalıdır. Eğer bir Sibirya kurdu ile yaşıyorsanız bahçenizin kapılarının kapalı olduğundan emin olmalısınız. Çünkü kendileri tam bir kaçış ustasıdır. Üstelik dışarıda gezdirirken de mutaka tasması takılı olmalıdr. Çünkü sibirya kurtları fare, sincap vb. hayvanlarının peşinden koşmaya bayılır. Sibirya kurtları kazı kazmaya ve bir şeyleri parçalamaya bayılırlar. Bu yüzden sürprizlere hazır olmalısınız. Hele ki günlük egzersizlerini yapmadıysa bu sürprizler kaçınılmazdır.
  • Sibirya kurtları havlamayı pek tercih eden hayvanlar değildir. Ama bazen uluyabilirler. Huskyler oldukça sosyal hayvanlardır. Sürü hayvanı olan huskyler genelde diğer köpek ve kedilerle iyi anlaşırlar. Sevgi dolu olan sibirya kurtlarının bekçiliği pek iyi değildir. Zira evinize giren hırsıza kendini sevdirebilir.
  • Sibirya kurtları çocuklar ile çok iyi anlaşır. Ancak çocuklarımıza köpeklere karşı nasıl davranacağımızı mutkala öğretmeliyiz.

sibirya 3

Sağlık

Sibiryalar genellikle sağlıklı bir ırktır.Sibirya kurtlarında en sık görülen hastalıklar genelde göz hasatlıkarıdır. Muhteşem gözlerinde katarakt başta olmak üzere bir çok göz hastalığı görülebilir. Kalça Displazisi ve Hipotiroidizm Sibirya kurtlarında görülen hastalıklardandır.

sibirya 4

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedi hastaliklari

Kedi Hastalıkları

Bursada Bir Garip Kopek Kaybolma Olayi

Bursa’da Bir Garip Köpek Kaybolma Olayı