in ,

Sevmek, Bir Canlıyı Sevmekle Başlar Her Şey

Sevmek,-Bir-Canlıyı-Sevmekle-Başlar-Her-Şey-ajanimo

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

“Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey” demiş ya Sait Faik Abasıyanık. Ben oradaki ‘insan’ kelimesini ‘canlı’ ile değiştirmek isterdim.

Hep evcil oldukları için kedi ve köpeklerden bahsediyoruz. Ama dünyada pek çok başka tür var. Bu seferki yazımda onlardan birini, en az kediler kadar sevdiğim ve saydığım bir hayvanı anlatmak istiyorum. “Kuzgun!”

Kuzgun çok özel ve etkileyici bir hayvan bana göre… Dilimizde de çok kullanılır. Benim en sevdiklerimden biri, ‘Kuzguna yavrusu güzel görünür.’ deyişidir. Sevgiyi, sevgiliyi bu kadar güzel ve karşılıksız sevmeyi başka hangi cümle anlatır.

Kuzgun yüzyıllar boyunca ilham kaynağı oldu biz insanlara… Misal Edgar Allan Poe’nin öykü tadındaki şiiri ‘Nevermore’ ya da diğer adıyla ‘Kuzgun’ şiiri…

Poe sevgiliye olan hasretini anlatırken kuzgunu kullandı. Çünkü kuzgun hem gizemli bir kuştu hem de yaşayanların dünyasında ölümü, ölülerin dünyasında da yaşamı temsil ediyor ve iki dünya arasında sembol kabul ediliyordu. Çok etkileyici bir şiirdir.

Kuzgunlar aynı zamanda hayvanlar dünyasının Einsteinlarından biridir. Çok zekidirler ve müthiş bir taklit yetenekleri de vardır.

Kızılderililer Kuzgunun dünyayı yarattığına inanır ve çok saygı duyarlardı kuzguna.

Kuzgunların pek çok insanda ne yazık ki bulunmayan empati kurma becerileri vardır. Sorun çözücü ve yol göstericidirler. İletişim kurmayı severler. El kol hareketi yaparlar. Düşmanlarına karşı da çok serttirler.

Eski çağlarda insanlar savaşırken kuzgun kılığına girermiş. Daha güçlü hissetmek için. Hatta ‘Ya devlet başa ya kuzgun leşe’ diye bir tabir vardır. Birlik ve beraberlik için her türlü tehlikeyi göze almak anlamında kullanılan.

İşte kuzgun böyle zeki, savaşçı ve duyarlı bir hayvandır. Saygı duyulmayı hak ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kastamonukediköpek ajanimo1

Kedi ile Köpeğin Sokaktaki Dostluğu

kongre ajanimo

Sokak Hayvanlarının Refahı için Kongrede Bir Araya Geldiler