in

Sevginin Engel Tanımadığını Hatırlatan 15 Haber

Sevginin engel tanımadığına bu haberler ile tanık olacaksınız.

Yaralanmayla ya da zihinsel ya da fiziksel bir rahatsızlık nedeniyle engelli kalınabilir.  Dünya Sağlık Örgütü’nün İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması’na göre engelli olma hâli için yeti yitimi terimi kullanılır. Engelliler; vücudun duyusal, işlevsel, zihinsel ve ruhsal farklılıkları öne sürülerek; toplumsal veya yönetimsel tutum ve tercihler sonucu, yaşamın birçok alanında kısıtlama ve engellerle karşılaşabilirler. Engellilerin en büyük problemlerinden biri, sosyal çevrenin bireye yaklaşma biçimidir.

Tüm bunlar sadece engelli insanlar için değil engelli hayvanlar için de geçerli. Sokakta yaşamak, yuva bulmak engelli hayvanlar için çok daha zordur. Ancak iyi yürekli insanlar ile onlar da hayattaki tüm engelleri aşar. Bu durum bazen de tam tersi olur. Engelli bireyler tüm engelleri hayatlarına aldıkları hayvanlar ile aşarlar.

İşte engelleri sevgi ile aşan insanlara,hayvanlara yer verdiğimiz 15 haber

Prematüre doğduğu için pek çok sağlık problemi yaşayan ve hem fiziksel hem de zihinsel bir öğrenme güçlüğü engeli bulunan Deniz Yeldan, karşısına çıkan tüm engelleri sabırla aşmayı başardı. 18 yaşındaki Türk asıllı Amerikan vatandaşı Yeldan, “En büyük hayalim” diye tarif ettiği Veteriner Hekim olmaya Aksaray Üniversitesi (ASÜ) ile bir adım daha yaklaştı.

Pamukkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde çalışan işitme engelli Sümer Otamış görevini yerine getirirken sokak hayvanlarına da sahip çıkıyor.

Bitlis’in Ahlat ilçesinde yaşayan 21 yaşındaki bedensel engelli Uğur Avcı, akülü tekerlekli sandalyesiyle cadde ve sokakları dolaşarak sokak hayvanlarını besliyor.

Antalya’da, 6 aylıkken çocuk felci geçiren yüzde 63 engelli Emel Örün (54), engelli parasıyla tuttuğu dükkanı eve çevirdi. Belediye ve vatandaşların yardımıyla eve çevirdiği dükkanında tek başına yaşayan Örün’ün can yoldaşı ise 5 aylık kedisi.

Esenyurt’ta araba çarpması sonucu arka ayaklarından yaralanan “Gurur” isimli köpeğe Esenyurt Beldiyesi Veterinerlik İşleri görevlileri tarafından yürüteç takıldı.

Bir köpeğin iyi bir yuvaya sahiplendirilmesi zorken engelli bir köpeğin sahiplendirilmesi daha da zordur. Ancak kader engelli köpek Bandit’in karşısına muhteşem bir aile çıkardı.

Van’da iki yıl önce tellere bağlı vaziyette çuvala konulup çöp konteynerine atılarak ölüme terk edilen ve daha sonra belediye görevlileri tarafından bulunarak ‘Dost’ adı verilen köpeğin değişimi dikkat çekiyor.

Kaza veya hastalık gibi nedenlerle engelli olan köpekler için protez yürüteç yapan İzmirli öğretmen Mehmet Tanrıverdi, bu örnek davranışıyla hayvanların yaşama tutunmasını sağlıyor.

İzmir’in Buca Belediyesi’nde çalışan, yüzde 70 zihinsel engelli temizlik işçisi Recep Çelik (26), temizlik yaptığı bölgede kendi imkanlarıyla sokak hayvanlarının su ve mama ihtiyaçlarını karşılıyor.

Uşak’ta felç geçirdikten sonra ölüme terkedilen ancak tedavisinin ardından hayata tutunan engelli köpek yavrusunu sahiplenen Safiye Acar, can dostuna “pamuk” ismini verdi.

Bursa’nın İznik ilçesinde yaşayan Fatma Şeren, ilçede çiftçilik yapan bir aileden ait engelli doğan kuzuyu sahiplendi.

Van’da kimliği belirsiz kişilerce çuvala sarıldıktan sonra telle bağlanarak çöp konteynerine atılan “Dost” isimli köpek, tedavisinin ardından görme engellilere rehberlik ve arkadaşlık yapıyor.

Osmaniye’de otomobil çarpması sonucu arka iki ayağı felç olan sokak kedisi için, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Osmaniye İl Temsilcisi veteriner Ali Laçinbala, hurda parçalarından ortez yaptı.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde avukat Umut Kurt ve çalışanı Sevil Küçükosman, gözleri görmeyen ve sol ön patisi olmayan “Umut” isimli kediyi sahiplendi. Sevil Küçükosman, “Umut’un bize ihtiyacı var. Biz de ona elimizden geleni yapmaya, onu hayata tutundurmaya çalışıyoruz. Onun sevgiye ihtiyacı var” dedi.

Yaşlı olduğu için sokağa terkedilen, sokaklarda geçirdiği kaza sonucu bir ayağını kaybeden ‘King’ köpeğin hayata yeniden tutunmasını sağlayıp, sahiplendiren güzel insanlar

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sihirbaz Cem Aydın’ın Barınağa Gönderilen Köpeği Pafi Aileye Geri verildi

İHA’nın servis ettiği “Bursa’da, bir kadın çocuğuyla 20 köpeğin saldırısına uğradı” haberi asparagas mı?