in ,

Septisemi Hastalığına Yakalanan Buzağısını Otomobille Veteriner Kliniğine Yetiştirdi

Yeni doğan buzağılarda en sık görülen hastalıklardan septisemi’ye yakalanan 3 günlük buzağısını özel veteriner kliniğine yetiştiren Zeki Akkurt, buzağısının hayatını kurtardı.

Erzurum’un Oltu ilçesine bağlı İriağaç Köyünde yaşayan Zeki Akkurt üç gün önce doğan Ramazan isimli montofon buzağı septisemi hastalığına yakalanmasının ardından acil olarak otomobili ile 25 kilometre mesafeden özel veteriner hekime getirerek tedavi ettirdi.
Buzağı septisemisi, ishal, septisemi, toksemi hastalığına yakalanan yeni doğmuş montofon cinsi erkek danasını otomobilin bagajında veteriner hekime getiren besici danasının hayatını kurtardı. Buzağıya hemen serum takılıp iğne yapılarak tedavi edildi.

Septisemi Hastaligina Yakalanan Buzagisini Otomobille Veterinere Yetistirdi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Buzağım sağlığına kavuştu

Veteriner hekim Mehmet Çalışkan ‘’Buzağılarda görülen Septisemi hastalığına yakalanmış isale bağlı su kaybını önlemek için hemen serum taktık. Buzağının kan değerlerini düzeltmeye çalışıyoruz’’ dedi. Buzağı Sahibi Zeki Akkurt, ‘’Buzağının zehirli isali var bir buzağım isalden öldü iki üç buzağıyı kurtardık. Bunuda veterinere getirdim bunu da kurtardık teşekkür ederim Veteriner beye buzağım sağlığına kavuştu’’ dedi.

Septisemi Hastaligina Yakalanan Buzagisini Otomobille Veterinere Yetistirdi 2

Septisemi hastalığı nedir?

Septisemi yani halk arasında kan zehirlenmesi olarak bilinen çok ciddi kan dolaşım enfeksiyonudur. Vücut da herhangi bir yerde bulunan yaranın bakteriyel enfeksiyonu olması ve bunun kan dolaşımına girdiğinde ortaya çıkmaktadır bu durum çok tehlikelidir çünkü bakteri ve mikroplar dolaşım sistemi tarafından vücudun her yerine dağılabilir. Septisemi mutlaka tedavi edilmesi gereken hayatı tehdit edebilecek bir hastalıkdır. Tedavi edilmeyen septisemi ciddi bir komplikasyon olan sepsise neden olabilir. Sepsis vücutta iltihaplara neden olduğu için damarlarda kan pıhtısına sebep olur ve oksijensiz kalan organlarda organ yetmezliğine neden olmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

Septisemi belirtileri aniden ve kişinin hasta olduğunu belli edecek şekilde başlar. En yaygın belirtileri şöyledir,

  • Hızlı kalp atış hızı
  • Ateş
  • Titreme
  • Hızlı nefes alıp verme
  • İdrar miktarının azalması
  • Bulantı ve kusma
  • Yetersiz kan akışı
  • Kafa karışıklığı
  • Şok

Septisemi belirtileri gösteren kişi mutlaka doktora başvurmalıdır septisemi hayatı tehdit edici olabilmektedir

Septisemi tedavisi nasıldır?

Septisemi acil tedavi edilmesi gereken organlarda ve dokularda hasara yol açan bir durumdur. Acil müdahale edilmesi gereken bir durum olduğu için doktor tarafından hemen geniş spektrumlu antibiyotikler başlanmaktadır. Hangi bakteriden kaynaklı enfeksiyon olduğu bilinmediği için bütün bakteriler düşünülerek bu ilaç kullanılır. Doktor tarafından kan basıncı oluşumunu önlemek ve pıhtı oluşmaması için damar yoluyla ilaç verilmektedir. Septisemi evde tedavi edilebilecek bir durum değildir mutlaka belirtilerde doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Saka Kusunu Yakalayan Yabanci Uyruklu Sahis Sucustu Yakalandi

Saka Kuşunu Yakalayan Yabancı Uyruklu Şahıs Suçüstü Yakalandı

Havlayarak Belediye Personelinin Dikkatini Cekti Yavrularini Kurtardi

Havlayarak Belediye Personelinin Dikkatini Çekti Yavrularını Kurtardı