in

Şempanzelerin ‘Yasal Birey’ Davası Temyizde

ABD’de hayvan hakları örgütü, benzerlikleri nedeniyle şempanzelerin de insanlar gibi özgür olabileceği gerekçesiyle açtığı davayı temyize götürdü.

ABD‘de İnsan Olmayanların Hakları Projesi” isimli hayvan hakları örgütü, New York’ta sahibi tarafından kafeste tutulan şempanze Tommy ve hayvan barınağında yaşayan Kiko’nun özgürlüğüne kavuşması için 2014’te dava açmıştı.
mayamamamn

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Örgüt mahkemede, birçok benzer ortak özellik nedeniyle şempanzelerin insanların sahip olduğu bazı temel haklara sahip olabileceklerini, dile getirerek, şempanzeler Tommy ve Kiko’nun temel insan haklarından biri olan özgürlükten yararlanarak serbest bırakılmalarını istemişti. Şempanzelerin insanlarla aynı haklara sahip olmadığına hükmeden mahkemenin, sahibi tarafından tutulan bir şempanzenin serbest bırakılamayacağı kararı üzerine örgüt temyiz mahkemesine başvurdu. Örgütün kurucusu avukat Steven Wise, 2013’ten beri şempanzelerin özgür yaşam hakkı için savaştığını belirtirken “Birey statüsü almak insan olmak anlamına gelmiyor. Bireysel statüde hak sahibi olma yetkisi bulunuyor. Nesnelerin hakları olamaz ve şu an şempanzelerin statüsü de bu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1111111111111

Havlayan Köpek, Köylüleri Heyelandan Kurtardı

tomvejerry

Tom ve Jerry Severlere Özel Test