in

Şempanzeler ‘Merdiven’ Yapıp Hayvanat Bahçesinden Kaçtı!

Kuzey İrlanda, Belfast hayvanat bahçesinden kaçıp ziyaretçilerin arasına karışan, sonra da geri dönen şempanzeleri konuşuyor.

Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta bir hayvanat bahçesinde tutulan şempanzeler, ağaç dallarını merdiven olarak kullanarak bulundukları alanın dışına çıktı. Şempanzeler bir süre hayvanat bahçesi ziyaretçilerinin arasında dolandı; sonrasında tutuldukları alana geri döndü.

Sosyal medyada yayımlanan görüntülerde, şempanzelerin devrilen bir ağacın dallarını duvara dayayıp merdiven olarak kullanıyor. Bazı şempanzeler bu şekilde çıktıkları duvarın tepesinde oturuyor, biri ise ilerideki yürüyüş yoluna kadar gidip ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Bu yetişkin şempanze, dört çocuklu bir aile ile de karşı karşıya kalıyor.

Şempanzenin karşı karşıya kaldığı ziyaretçilerden Chantal Baxter onu bir anda çalıların arasında görünce şoke olduğunu anlattı. Danielle Monaghan ise başta çocuklarına saldırmasından korktuğunu söylese de, sonrasında hayvanın saldırgan olmadığını anlamalarıyla beraber ‘inanılmaz bir deneyim yaşadıklarını’ söyledi.

https://twitter.com/i/status/1094324275077701632

Hayvanat bahçesi müdürü Alyn Cairns ise güvenlikle ilgili eleştirilere yanıtında, hayvanları doğal ortamlarında tutmak için ağaçlar bulundurduklarını ancak bu durumu gözden geçireceklerini söyledi. Cairns, “Şempanzeler akıllı primatlar ve tutuldukları yerden çıkmamaları gerektiğini biliyorlar, dolayısıyla kendi kendilerine geri döndüler” dedi.

Aynı hayvanat bahçesinde geçen ay da Amber isimli bir kırmızı panda kaçmıştı. Panda, bir evin bahçesinde bulunmuştu.

Kaynak: Gazete Duvar

Aç Kalan Kutup Ayıları Şehre İndi

Büyük Menderes’teki Toplu Balık Ölümlerine Takipsizlik Kararı Verildi