in

Selfie’lerin Altında Yatan Acı Gerçek

Selfie‘ler, GIF’ler ve viral videolar sosyal medya kullanıcıları için harika bir hobi. Ancak düşünülmeden hareket edildiğinde de yaban hayatı için ölümcül olabiliyor.
selfie-gercek-ajanimo-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Geçtiğimiz günlerde Arjantin’deki bir plajda, fotoğraf çektirmek için sudan çıkarılan soyu tükenmekte olan bir yavru yunus ölmüştü. Çin’deki bir hayvanat bahçesinde iki tavuskuşu selfie çeken ziyaretçilerin kötü davranışları yüzünden öldü. ABD, Florida’daki Palm Beach’te bir yüzücü, kıyıya vuran bir köpek balığını denizden kumsala doğru sürükleyip debelenen hayvanla fotoğraf çektirirken görüntülendi.

Türlerin korunma statüsünü belirleyen Uluslararası Doğa Koruma Birliği, La Plata yunusunu soyu tükenme tehlikesi altında olarak listeliyor. Hayvanın Arjantin’de avlanmasını ve esaret altına alınmasını yasaklayan statüsü, insanlar tarafından elden ele geçirilirken kuruyarak ölmesine karşı bir şey yapamıyor.

selfie-gercek-ajanimo-1

“Özel olarak hayvana zarar vermeye çalıştıklarını zannetmiyorum ama heyecan ve macera insanları çekiyor” diyor Dünya Hayvan Korumacılığı, İngiltere şubesinin Yaban Hayatı Politikaları ve Araştırmaları başkanı . “Yaban hayvanla doğal ortamında iletişime geçmek, onları esaret altına almak kadar ölümcül olabiliyor.”

Binlerce yaban hayvanı, egzotik hayvan ticareti yüzünden mağdur durumda. Sorunun tam boyutu bilinmese de oldukça büyük bir problemle karşı karşıyayız. Birçok hayvanın yasadışı olarak ticareti yapılıyor. Sosyal medya dünyayı değiştirerek, egzotik hayvanları sevimli ve kabul edilir duruma soktu. Oysa bu imajın ardındaki mağduriyet gözden kaçıyor.

selfie-icin-yavru-kopek-baligina-eziyet-ajanimo

Doğa hayvanları özgürce dolaşmaları gerekirken, fotoğraf uğruna telef ediliyor. Bundan sonra evcil hayvan olarak tutulan egzotik bir hayvanın videosunu veya fotoğrafını gördüğünüzde arka planında neler olup bittiğini anımsamaya çalışın. Bu haberden sonra egzotik hayvan ticareti konusunda sesinizi yükselteceğinizi ve sadece doğada özgür olarak sağlıklı bir yaşam süren hayvanların fotoğraflarını paylaşacağınızı umut ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uskudar papagan ajanimo 3 2

Üsküdar’a Gider iken Aldı da Bir Papağan Yağmuru!

Erzurum Oltuda Basın Hayvanlara Korku Saçtı Ajanimo 1 1 1

Köpeği Köprüden Attı, 469.00 TL Cezayla Kurtuldu!