in

Şeker Köpekleri Kör Eder Mi?

Şekerin köpekleri kör ettiği oldukça yaygın bir inanış ve şeker gerçekten de köpek dostlarımız için oldukça zararlı bir besin.

Hemen hepimiz köpeklere şeker vermenin kör olmalarına neden olduğunun söylendiğini birçok defa duymuşuzdur. Ancak bunun gerçekliğini araştırmak pek azımızın aklına gelmiştir. Oysaki söz konusu köpek dostlarımız olduğunda özellikle de sağlıkları ile ilgili konularda kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yerine doğru bilgiler edinmemiz gerekiyor, zira ancak bu şekilde sevgili köpek dostlarımıza doğru ve iyi bakabilir, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olabiliriz. Evet, konumuza dönersek şekerin köpekleri kör ettiğine dair halk arasındaki yaygın inanışın tam olarak doğru olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Bir köpeğin bir parça şeker ya da şeker içeren herhangi bir yiyecek yediği için kör olma olasılığı bulunmuyor. Ama bu şekerin köpekler için zararlı olmadığı anlamına da gelmiyor tabi ki.

İşte şeker köpekleri kör eder mi sorusunun yanıtları ve şekerin köpeklere zararları.

Uzun süre şeker tüketimi diyabet hastalığına neden olabilir

Şeker köpekleri kör eder inanışının altında yatan neden uzun süreli şeker tüketiminin köpeklerde diyabet yani şeker hastalığına neden olabilmesi ve şeker hastalığının da görme kaybına yol açan katarakt hastalığının şekillenmesinde önemli rol oynaması.

dog-candy-junk-food

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şeker hastalığı tedavi edilmediğinde katarakt ortaya çıkabiliyor

Köpeklerin şeker tüketimi, aşırı kilolar gibi çeşitli nedenlerle yakalanabildiği şeker hastalığı fark edilmediği, veteriner hekime başvurularak tedavi edilmediği takdirde hastalık ilerliyor ve şeker hastalığının ilerleyen evrelerinde katarakt şekillenebiliyor. Katarakt hastalığı da ne yazık ki görme kaybına yol açıyor.

muttville011912_54

Şekerin köpekler için tehlikesi bunlarla sınırlı değil

Evet, köpekler bir kez ya da bir kaç kez şeker, şekerli besinler yedikleri için şeker hastası ya da kör olmuyorlar ancak bu bir kaç kez şeker yemenin köpeklere zarar vermeyeceği anlamına da gelmiyor. Şeker tüketen köpeklerin dişleri çok kısa sürede çürüyebiliyor ve dişleri çürüyen, diş kaybı yaşayan köpeklerin genel sağlık durumları bozuluyor.

dog-candy

Tüm bu bilgiler ışığında köpeklere şekerli besinler vermekten uzak durmak gerektiği ortada. Köpeklerin obur canlılar olduğunu, ortada buldukları şekerli yiyecekleri hızla mideye indirebileceklerini de unutmayıp bu tip yiyecekleri köpeklerin ulaşamayacağı yerlerde saklamanız gerektiğini de hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cihangir park

Köpek Gezdirenlere Vantilatörle Saldırdı!

dog eating chocolate 758x426

Çikolatanın Köpeğinizi Öldürebileceğini Biliyor Musunuz?