in

Şeker Köpekleri Kör Eder İnanışının Altında Yatan Gerçekler

Çoğumuz hayatımız boyunca onlarca hatta yüzlerce kez “şeker köpekleri kör eder” dendiğini duymuşuzdur, peki bu inanışın altında yatan gerçekleri kaçımız biliyoruz?

Köpekler on binlerce yıldır bizlerin en yakın dostları ancak ne yazık ki bu yakın dostlarımız ile ilgili yeterince bilgi edinmiyoruz. Söz konusu köpekler olduğunda çoğu kişi bakım, sağlık gibi hayati konularda gerçek bilgiler edinmek yerine kulaktan dolma bilgilerle yetiniyor ve bu tutum beraberinde köpek dostlarımızın başına birçok olumsuz durumun gelmesini getirebiliyor. Köpeklerle ilgili en sık dile getirilen iddialardan biri şeker vermenin köpekleri kör ettiği. Hatta öyleki birçok kişi sanki daha önce şeker verir vermez kör olmuş onlarca köpek görmüşçesine sert bir şekilde bir köpeğe bir kez dahi şeker vermenin kör olmasına yol açacağını iddia ediyor. Peki, şeker gerçekten köpekleri kör eder mi?

Şekerin direkt olarak köpekleri kör etme olasılığı yok

Şeker köpekleri kör eder inanışının tam anlamı ile gerçeği yansıttığını söyleyebilmek imkansız zira şekerin köpekleri direkt olarak kör etme gibi bir riski bulunmuyor. Yani, bir köpeğe bir kere ya da 2-3-5 kere az miktarda şeker verildiği için köpeğin kör olma gibi bir olasılığı yok.

pug lollipop iStock 0000064

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şeker elbette köpekler için sağlıklı değil!

Şekerin köpekleri direkt olarak kör etme gibi bir etkisinin olmaması köpekler için faydalı bir besin olduğu anlamına gelmiyor. Şeker aynı insanlar için olduğu gibi köpekler için de zararlı bir besin, özellikle aşırı tüketimi diş çürüklerine ve obeziteye yani aşırı şişmanlığa yol açıyor.

dogcandy

Obezite köpeklerde diyabetin en önemli sebebi

Son yıllarda köpeklerde diyabet yani şeker hastalığı vakalarında ciddi bir artış gözlemleniyor ve bunun en önemli sebebi özellikle evlerde yaşayan köpeklerin kısırlaştırma, yanlış beslenme ve hareketsizlik sebebiyle gittikçe daha şişman hale gelmesi. Obezite köpeklerde diyabetin en önemli sebebi ve uzun süre fazla miktarda şeker ya da şekerli gıdalar tüketmek köpeklerin obez olmasında önemli rol oynuyor.

fat dog

Diyabet ilerlediğinde katarakt hastalığına neden olabiliyor

Diyabet hastalığı ilerlediğinde katarakt hastalığına neden olabiliyor ve bu da köpeklerin görme yetisini kaybetmesine yani kör olmasına yol açabiliyor. Yani şeker köpekleri direkt olarak kör etmiyor, aşırı şeker tüketen köpekler şişmanlıyor, şişmanlık diyabete zemin hazırlıyor, diyabetse katarakt hastalığının şekillenmesine neden olarak körlüğe yol açabiliyor. Ancak tabi ki tüm obez köpekler mutlaka diyabet hastası olacak diye bir kural da yok. Yine de köpeklere özellikle de aşırı miktarda ve sık sık şeker vermekten uzak durmak kesinlikle en doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antalyada Köpeği Bilerek Ezen Adam Kaza Yaptıöç

Antalya’da Köpeği Bilerek Ezen Adam Kaza Yaptı!

Çevrecilerden Hippi Festivaline Tepk Kelebek Vadisi Kelebeklerindirö

Çevrecilerden Hippi Festivaline Tepki: Kelebek Vadisi Kelebeklerindir!