in

Şehir Kuşları Kırsal Alandaki Kuşlara Göre Daha Agresif

Yapılan araştırmalar şehirde yaşayan kuşların kırsal alanlarda yaşayanlara göre daha agresif olduğunu ortaya koydu.

sehır-kusu-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şehirlerde yaşayan insanların bir özelliği vardır; genellikle kırsal bölgelerde yaşayanlara göre daha az arkadaş canlısı olurlar. Bilim insanlarına göre bu durumun benzeri kuşlarda da mevcut.

Behavioral Ecology’de yayımlanan çalışmaya göre; şehirlerde yaşayan ötücü serçe (Melospiza melodia) kuşları, kırsal bölgelerde yaşayanlara göre daha agresif oluyorlar. Fakat, şehirde yaşayan insanların yoğunluğu insanların mizacına katkı yaparken bu durum kuşlarda biraz daha farklı.

sehır-kusu-4

Araştırmacılar erkek kuşların, daha önceden kaydedilmiş aynı türden başka erkek kuşların ötüşlerine olan tepkilerini ölçtüler. Erkek kuşlar, diğer erkek kuşların sesini duyunca herhangi bir şekilde sese yönelmediler ve hoparlörlere saldırmadılar. Araştırmacıların bulgularına göre, agresiflik serçelerin yoğunluğuyla alakalı değil fakat çevredeki yiyeceklere ulaşım imkanıyla alakalı olabilir.

Araştırmacılara göre, şehirlerdeki erkek serçeler daha fazla yiyecek bulabilmelerine rağmen daha agresifler, ve kırsal bölgelerde yaşayan kuşlar da yiyecek desteği sağlandığında daha agresif oluyorlar.

sehır-kusu-1

Makalenin yazarlarının açıklamasına göre, serçeler yiyeceğin fazla olduğu, yüksek kaliteli alanları daha agresif savunuyorlar. Fakat, bunun ofansif mi yoksa defansif bir strateji mi olduğu henüz net değil. Şehirlerde yaşayan kuşların bölgelerindeki yiyecek miktarı fazla olması bu bölgeleri kuşlar açısından değerli yapıyor olabilir bu da daha fazla hırsızı çektiğinden dolayı agresif davranışların artışına neden oluyor olabilir.

Kaynak: Bilimfili  “Şehirlerde Yaşayan Kuşlar Kırsal Bölgelerdekilere Göre Daha Agresifler”

Yusuf Cem Durakcan

http://bilimfili.com/sehirlerde-yasayan-kuslar-kirsal-bolgelerdekilere-gore-daha-agresifler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

adalarsavunması1

Adalardaki Hayvan ve Bitki Türlerinin Bilimsel Envanteri Çıkarılacak

güvercin1

Arabalara Makas Atan Güvercin