in

Sedef Hastalığının Doktoru: Kangal Balıkları

Yaygın cilt hastalıklarından sedef hastalığına çare arayanlar için alternatif tedavi yöntemlerinden biri; ihtiyoterapi. Sivas’ın Kangal ilçesinin Kalkım köyü yakınlarındaki termallerde ve derelerde yetişen “doktor balıklar” ile şifa bulmaya dünyanın birçok yerinden sedef hastası geliyor.

d-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İhtiyoterapi, sedef hastalarının tedavisinde etkin olarak kullanılan bir uygulamalardan biri… Bu tedavi yönteminde tatlı su balıklarından yararlanılıyor. İyileştirici özellikleri eski çağlarda keşfedilen bu balık dostlarımızdan çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde yardım alınıyor. Ana vatanı Sivas olan balıklara ilçe isminden dolayı  “Kangal balıkları” adı verilmiş. Yaygın olarak kullanılan bu tedavi yöntemiyle farklı şehirlerde; terapi ve bakım merkezlerinde, güzellik salonları gibi yerlerde karşılaşılması da mümkün.

Kim bu “Doktor Balıklar”?

Sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde etkili bir iyileşme süreci sağlayan doktor balıklar, gümüşi renge sahip ve 3 ile 10 cm arası büyüklüğünde, derelerde ve termallerde yetiştirilen sazangiller familyasındaki balıklardır.

d-3

Avrupalı biyolog Heckel, 1843 senesinde bu balık türünü tespit etmiş ve literatürlere Latince “Garra rufa” olarak geçmiştir.

Kangal balıkları, protein yetersizliği sebebi ile beslenme ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayamazlar. Cilt ve ten üzerindeki ölü deriyi yiyerek hem kendi ihtiyaçlarını tamamlamış olurlar hem de çeşitli genetik cilt hastalığının iyileşmesini sağlarlar. Bir çeşit tuz, balığın salyasından deri altına karışmakta ve bu sayede  sedef hastalığını iyileştirdiği sonucuna varılmaktadır. Hasta deri bölgelerini özellikle kemirirler. Bunlara ayrıca “doktor balığı” da denilir. Balığın bu özelliği ile bölgenin sıcak ve güneşli yapısının tedavilerde önemli rol oynadığı sanılmaktadır. Balıkların şifa özelliğini Kangal halkı tespit etmiş ve ilkel şartlarla kurulmuş çadırların yanındaki su birikintilerinde balıkları ürkütmeden ciltlerinin kemirmelerini beklemişler.

d-6

Hastalığına Çareyi Balıklarda Buldu!

Gün geçtikçe daha çok insanı iyileştiren bu balık dostlarımızın ünü Rusya’ya kadar uzanıyor.

Sivas’taki kaplıcaya gelerek tedavi olan 55 yaşındaki Rus Luibov Kolina 13 yıldır sedef hastası… Dünyanın birçok yerinde tedavi olmayı denediğini ancak olumlu sonuç alamadığını dile getiren Kolina, “2010’dan beri Kangal Balıklı Kaplıcası’na geliyorum. Her yıl hastalığım daha iyiye gidiyor” diye konuştu.

d-5

Balıklı kaplıcaya gelmeden önce sedef hastalığının vücudunun bütün bölgesinde bulunduğunu anlatan Kolina, şimdi ise hastalığın sadece bacak bölgelerinde kaldığını ve tedaviye devam edeceğini söyledi.

Bir başka sedef hastası Oliver Rainez Siegfried ise 12 yıldır tedavi için Almanya’dan Kangal Balıklı Kaplıcası’na geldiğini anlatarak, tedavisinin olumlu geçtiğini dile getirdi.

17 Yıllık Kaplıca Ziyareti 

Widmer Friedrich 35 yıldır sedef hastası olduğunu ve 1999 yılından beri İsviçre’den Balıklı Kaplıca’ya geldiğini belirtti. Sigara ve alkol kullanımı nedeniyle hastalığının tekrarladığını anlatan Friedrich, “Hastalığımız iyileşiyor ancak bazen tedavi sürecine uymuyoruz” dedi.

d-2

Tedavisinden Bu Kadar Çok Bahsedilen Hastalık Nedir?

Sedef, sık görülen bir deri hastalığıdır. ‘Sedef’ adını almasına neden olan tipik belirtileri; pembe – kırmızı, hafif kabarık bir zemin üzerinde yerleşik olan, beyaz, irice, parlak ve kuru kepeklerdir. Bu belirtiler 1 – 2 mm.’den 30 – 40 cm.’ye kadar büyüklükte, çok değişik şekillerde ve bir veya daha fazla sayıda olabilir. Ender olarak vücudun çok geniş alanlarını kaplayan çeşitleri de vardır. Hastalığın kesin nedeni belli olmamakla birlikte kalıtım kökenli olduğu kabul edilir. Psikolojik olarak stres, sedefi tetikler ve ilaç, ışık tedavisi gibi yöntemler uygulandığı halde kalıcı bir iyileşme görülmez. Çoğunlukla  beyaz tenli insanlarda görülen bu hastalığın doğal yollardan mevcut tedavisi, ihtiyoterapidir.

d-4

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

izmit1

Emeklilik Günlerini Yardıma Muhtaç Hayvanlara Adadılar

kaplan3

Tapınaktaki Derin Dondurucuda Ölü Kaplan Yavruları Bulundu