in

Schrödinger’in Kedisi: Kuantum Fiziğinin İkiliği

Bir canlı aynı anda iki farklı durumdaki bir şey olabilir mi?

Kuantum fiziğine göre; evet.

kuantum3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Schrödinger’in kedisi, Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger tarafından ortaya atılmış, kuantum fiziğiyle ilgili olan, hakkında çok tartışma yapılmış düşünce deneyidir. Genellikle kuantum mekaniği ve Kopenhag Yorumu’yla ilgili bir paradoks olarak bilinir.

kuantum4

Kuantum mekaniğinin kurucularından kabul edilen Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger , fizik alanına  önemli katkılarda bulunmuş ve 1933’te Schrödinger denklemi ile Nobel Fizik Ödülü almış bir bilim adamıdır. Schrödinger denklemi, bir kuantum sistemi hakkında bize her bilgiyi veren araç dalga fonksiyonu adında bir fonksiyondur.

kuantumon

Schrödinger’in kedisi paradoks diye tanımlanan düşünülmüş bir teoridir. Schrödinger, problem olarak gördüğü günlük nesnelere uygulanan kuantum mekaniğinin Copenhagen yorumunu resimlendirdi. Bir kedi ölü ya da diri olabileceği rastgele bir duruma bırakılıyor ve karar vermek için gözlemlemeye ihtiyaç duyuluyor. Bu düşünülmüş deney, özellikle kuantum mekaniğinin teoriksel yorumunun tartışmasıdır.

kuantum2

Düşünce deneyi olarak; bir kedi, bir küçük şişe zehir ve radyoaktif bir kaynakla kapalı bir kutuya bırakılıyor. Kutuya bir kez bakıldığında kedi canlı veya ölü olabilir, ikisi birden olamaz. Ancak kutunun kapağı açılana kadar kedi hem ölü hem de canlıdır…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BULENT ERSOY AJANIMO

Bülent Ersoy, Köpek Kulağı Kesen Kişilere Dava Açıyor

hayvanlar için cehennemö.ç

Hayvanlara Cehennem Olan Hayvanat Bahçesinden Kan Donduran Görüntüler