in

Satılamayan Çiftlik Hayvanları Gazla ya da Vurularak Öldürülüyor

Minnesota’da bir yaban domuzu çiftliğinin sahibi ahırındaki tüm çitleri tamamen kapadıktan sonra havalandırma sisteminden içeri karbondioksit verdi. Başka bir çiftçi tüm hayvanlarını bir kamyona bindirip sonra kasaya gaz pompaladı. Bir başkası ise tüm domuzlarını silahla vurarak öldürdü.

BBC Türkçe’nin New York Times’tan aktarımına göre  ABD’de binlerce kişinin çalıştığı büyük ölçekli et üretim tesisleri, koronavirüs salgını döneminde ya kapasitesini çok küçülttü ya da geçici olarak kapatıldı. Bazı tesislerde çok sayıda Covid-19 vakası tespit edilince kapanmalar yaygınlaştı. Ülke genelinde et üretiminin üçte bir kadar düştüğü tahmin ediliyor.

Bu sebeple et alabilecek ekonomik gücü olanlar buna ulaşamıyor. Üretim ve dağıtımda ciddi sorunlar yaşanıyor. Birçok hızlı yemek zinciri ve süpermarkete talep ettikleri et ulaştırılamadı.

ABD’deki en büyük süpermarket zinciri Kroger, müşterilerin talebini karşılamayacak şekilde et satışını kısıtlamak zorunda kaldı. Costco, parça et alımını sınırlandırdı. Wendy’s hızlı yemek zincirinin yüzlerce şubesinde hamburger yapılamıyor.

Bu, işin son aşamasında yaşanan sıkıntı. Tedarik zincirinde büyük bir sorun daha var: Et üretim tesislerine et sağlayan çiftliklerdeki hayvanlar satılamayınca, sahipleri tarafından öldürülüyor.

Orta batı Amerika’da birçok çiftlikte yüz binlerce domuz, et ticaretine giremediği süre boyunca daha da büyüdü. Binlerce domuz öldürüldü. Ülkede en fazla domuz eti üretilen Iowa eyaletinde, 6 hafta içinde 600 binden fazla domuzun katledileceği tahmin ediliyor.

Minnesota’da et üretim tesisleri Nisan ayında kapandıktan sonra yaklaşık 90 bin domuz katledildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Köpeğin Tedavisi için Makam Aracı ile 250 Km Yol Gitti öç

Yavru Köpeğin Tedavisi için Makam Aracı ile 250 Km Yol Gitti

Sokak Hayvanları için Bırakılan Mamaları Çaldılaröç

Sokak Hayvanları için Bırakılan Mamaları Çaldılar!