in

Saranlı Deresi’ndeki Balık Ölümleri Halkı Tedirgin Etti

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde Saranlı Deresi’nde çok sayıda ölü balık bulundu. Üç mahallenin muhtarı bir araya gelerek deredeki kirliliğe dikkat çekti ve yetkililere çağrıda bulundu.

lüleburgaz1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dere Mahallesi Muhtarı Yavuz İşçioğlu, Yılmaz Mahallesi Muhtarı Zafer Şirin ve Yıldırım Mahallesi Muhtarı Hasan Kamacı, Saranlı Deresi‘nde incelemelerde bulundu ve yetkililere seslendi.

Yılmaz Mahallesi Muhtarı Zafer Şirin, basına yaptığı açıklamada, yaklaşık 15 gündür suyun koyu renkte aktığını söyledi. Sudaki renk bozukluğunun ardından balık ölümlerinin yaşanmaya başladığını ifade eden Şirin, çiftlik ve fabrikaların atıklarını dereye boşalttığını iddia etti.

Balık ölümlerinin her geçen gün arttığını belirten Şirin, şöyle konuştu: “15 günden beri yoğun bir şekilde derede pis su akıyor. Biz de burada durumu tespit etmek için inceleme yaptık. Büyük ihtimalle bu pis suyun çiftlikler ve fabrikalardan gelen atıklardan kaynaklandığı görülüyor. Balık ölümleri de yoğun bir şekilde artmaya başlamış. Yetkili birimlerin en kısa sürede vatandaşların da mağdur olmaması açısından önlem alması gerekiyor.”

lüleburgaz2

“Çocukluk Yıllarında Burada Yüzüyorduk”

Son iki hafta içinde gelen pis suyla beraber balık ölümlerini görmeye başladıklarını söyleyen Dere Mahallesi Muhtarı Yavuz İşçioğlu da; “3 sınır mahalle olarak çocukluk yıllarında burada yüzüyorduk. Buralar mesire alanı, piknik alanıydı. Lüleburgaz’a cevap veren tek deremiz burası. Bizim yüzdüğümüz, hatta içecek düzeyde olan bu deremizin son hali bizleri fazlasıyla üzdü. Bu durum içler acısıdır. Bu konuda ilgili yetkili mercilerden bir şeyler yapmasını istiyoruz. Görmüş olduğum durum beni çok üzdü. Lüleburgaz adına bu konuyla bir an önce ilgilenilmesi gerekiyor” dedi.

Yıldırım Mahallesi Muhtarı Hasan Kamacı ise derenin nereden ve ne şekilde pislendiğini şu an tespit edemediklerini söyledi.

Saranlı Deresi‘nde böylesini daha önce hiç görmediğini aktaran Hasan Kamacı, yetkili kurumların buraya el atmasının faydalı olacağını düşündüğünü ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

keditatilrotalari

Kediseverlere Özel Seyahat Rotaları

geciciyuva

Geçici Yuva Can Kurtarır