in

Şanlıurfa’da Nesli Tükenmekte Olan ‘Çöl Varan’ını Öldürdüler!

Şanlıurfa’da nesli tükenmekle karşı karşıya olan ve koruma altına alınan çöl varanı öldürülerek çöpe atıldı.

cölvaranı-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çöl varanının kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kafası ezilerek öldürüldüğü belirlendi. Çöl varanını Bozova Kaymakamlığı önündeki çöpte gören vatandaşlar ise fotoğraflarını çekip, bu hayvana yapılan zalimliğe tepki gösterdi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ekipleri, nesli tehlike altında olan yavru çöl varanını Şanlıurfa yakınlarında görüntülemişti. Sürüngenler sınıfının içinde dev kertenkeleler ailesinden olan çöl varanları, Şanlıurfa’ya özel türler arasında yer alıyor.

Daha Önce Yaralı Olarak Bulunmuştu!

28 Ağustos 2015’te, Şanlıurfa’nın Keperli bölgesinde vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan nesli tükenme tehlikesinde altındaki “çöl varanı”, tedavisi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne teslim edilmişti. Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki tedavisi biten dev kertenkele doğal yaşam alanına salınmıştı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mehmet Fehmi Yüksel daha önce yaptığı açıklamada söz konusu olan hayvanların, Türkiye’de Şanlıurfa ve Şırnak‘ta sınırlı alanlarda yaşadıklarını ve ‘çöl varanı’nın şiddetle korunmaya ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

Yüksel sözlerine devam ederken, vatandaşların bu tür hayvanlar konusunda bilinçli olması konusunda açıklama yapmıştı.

cöl-varanı-7

Çöl Varanı Nedir?

Kuzey Afrika ve Güney batı Asya’nın yarı çöllük bölgelerinde yaşar. Boyu 130 cm kadardır. Çöl varanlarının kafaları vücutlarına oranla küçük yapıda, burun delikleri gözlerine yakın ve gövdeleri açık kahverengi, gri ve sarı renktedir. Çiftleşme dönemleri Mayıs-Haziran ayları olan çöl varanlarının yavrularının boyu yaklaşık 25 santim olup, bu türler ortalama 8 yıl yaşar.

Dış görünüşünden dolayı zehirli zannedildiği için öldürülen bu hayvanlar, bazen de derileri için avlanıyor.

Sürüngenler sınıfının içinde dev kertenkeleler ailesinden olan çöl varanları, Şanlıurfa’nın endemik türleri arasında yer alıyor.Dış görünüşünden dolayı zehirli zannedildiği için öldürülen bu hayvanlar, bazen de derileri için avlanıyor.

cölvaranı-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedisu2

Sokak Hayvanlarına 5 Yılda 24,7 Milyon Lira Harcandı

kaza2

Muhabbet Kuşu, Kaza Yapan Ailenin Hayatını Kurtardı