in

Şanlıurfa’da Liseliler Okulu Kuşevi ile Donattı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde lise öğrencileri, el emeğiyle hazırladıkları 240 kuşevini, soğuk kış günlerinde kuşların barınması için okul binasına ve bahçedeki ağaçlara astı.

Şanlıurfa‘nın Siverek ilçesinde lise öğrencileri, kuşların soğuk kış günlerinde barınması için okul binasına ve bahçedeki ağaçlara el emeğiyle yaptıkları kuşevlerini astı.

Mustafa Kemal Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenlerinin desteğiyle Osmanlı döneminde birçok evde bulunan “kuşevi” geleneğini yaşatmak için çalışma başlattı. Öğrencilerin hazırladıkları proje ile okul idaresine başvurmasının ardından boş bir sınıf atölyeye dönüştürüldü.

kusevleri 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Atölyede yaklaşık 2 ay süren çalışmalar sonunda öğrenciler, öğretmenlerinin desteğiyle el emeği göz nuruyla 300 kuşevi yaptı.

Kuşların soğuk kış günlerinde barınması ve hayvan sevgisi konusunda duyarlılık oluşturmak amacıyla hazırlanan projede görev alan 300 öğrenci, okul binasına ve bahçedeki ağaçlara 240 kuşevi yerleştirdi, 60 kuşevini ise talep eden diğer okullara gönderdi.

Projede görevli öğretmen Akile Yağcı, kuşevi projesinin öğrencilerin girişimleriyle hayat bulduğunu söyledi.

Oguzhan 2018 Kasim Kusevi 2

Doğa ve hayvan sevgisi konusunda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını dile getiren Yağcı, projenin okul idaresinin desteğiyle yürütüldüğünü ve kuşevlerini yapmaya devam ettiklerini belirtti.

Yağcı, Osmanlı döneminden beri kuşevleri gerek mimari yapıda gerek çevre yapısında kullanılmakta. Biz de elimizdeki atık malzemeler ile bunları öğrencilerle bir araya getirdik ve kuş evlerini oluşturduk.” dedi.

kusevleriiledonatttilar

“Eski tahta ve masaları kuşevi haline getirdik”

11. sınıf öğrencisi Serap Hancı, tarih dersinde Osmanlı tarihi anlatılırken kuşevi geleneğinin olduğunu öğrenince arkadaşlarıyla böyle bir proje hazırlamayı karar verdiklerini söyledi.

Osmanlı geleneğini yaşattıkları için çok mutlu olduklarını ifade eden Hancı, “Malzemeye para harcamadık. Okulumuzdaki eski tahta ve masaları kuşevi haline getirdik. Bahçeye çıkıp tahtalardan yapılmış kuşevlerini gördüğümüzde ‘Ben yaptım’ diyebiliyoruz. Şimdi de o duygu bizi çok mutlu ediyor.” diye konuştu.

11. sınıf öğrencisi Koçali Yenigün de projede görev aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek “Öğretmenlerimize ve tüm çalışanlara bu hususta çok teşekkür ederiz. Bu gelenek atalarımız Osmanlı’dan kalan bir gelenek. Gönül ister ki bu her yerde uygulansın ve işlensin. İnşallah bu proje tüm Türkiye’de ve bölgemizde yayılır, özellikle okullarda yayılır. Yaptığımız kuşevlerini etrafımızda bulunan okullara yerleştirdik ve dağıttık.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kedi ve Köpeğin Kalp Eriten Sevgisiöç

Kedi ve Köpeğin Kalp Eriten Sevgisi

Ayakları Kesilen İki Kedi Ataköy’de Ölü Halde Bulunduö.

Ayakları Kesilen İki Kedi Ataköy’de Ölü Halde Bulundu!