in

Şanlıurfa Güvercin Festivaline Hazırlanıyor

Şanlıurfa Valiliği, kentin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla altın ödüllü ‘Medeniyetin Kanatlandığı Yer: Şanlıurfa’ adlı ulusal çaplı güvercin yarışması düzenliyor.

güvercin1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün desteğiyle düzenlenen yarışma ile Türkiye’nin en fazla güvercin yetiştirildiği il olan Şanlıurfa’nın güvercinlerinin tanıtımına önemli bir katkı sağlanması hedefleniyor. Kuşlara olan ilgisini ilk kez açıklayan Vali Küçük “Bu merakı Şanlıurfa’da edindim. 40 tane güvercinim var. Kendim besliyorum. Onları gönülden seviyorum” dedi.

güvercin2
Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ile birlikte düzenlediği basın toplantısında 29 Mayıs tarihinde Şanlıurfa Gümrük Hanı’nda Ulusal Güvercin Güzellik Yarışması’nın yapılacağını açıkladı. Şanlıurfa’nın dünyada en çok güvercin yetiştirilen kenti olduğunu ifade eden Vali Küçük “Kentimizde özellikle de hane halkı yoğun bir şekilde güvercin yetiştiriyor. Özelikle de ikindi vaktinden sonra gökyüzünü seyir edenlere güvercinler hoşluk, mutluluk ve sevinç veriyor. Bu kültür kadimden beri gelmekte. Biz de Türkiye çapında bu değerimizi tanıtmak için ‘Medeniyetin Kanatlandığı Yer: Şanlıurfa’ adıyla bir yarışma düzenliyoruz. Büyükşehir belediyemizle ortak düzenlediğimiz yarışma 29 Mayıs’ta Gümrük Hanı’nda yapılacak” dedi.

güvercin3
Yarışma İki Ayrı Kategoride Düzenlenecek

Vali Küçük, güvercinlerin pek çok cinslerinin olduğunun da altını çizerek, bu kapsamda Şebab ve Halis güvercin olarak cinsleri ikiye ayırdıklarını bildirdi. Vali Küçük “Şebab cinsleri; Külrenk, Miski, Çakmaklı, Siyah Beyaz… Halis cinsleriyse; Aynalı, Şami, Alaca, Bağdadi, İspir ve Kara Nakışlılardan oluşacak. Yarışmanın birincilere Cumhuriyet Altını ve kupa, ikincilere yarım altın ve kupa, üçüncülere ise çeyrek altın ve kupa verilecek. Bu yarışma Türkiye çapındadır. Gaziantep ve Mardin başta olmak üzere çevre illerimizde bu konuda merakı olan birçok insan var” dedi.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

haytapmama ajanimo1

HAYTAP’tan 19 Farklı Noktaya 6,5 Ton Kedi Maması

civciv ajanimo2

Özbekistan’da Öğretmen Maaşları ‘Civcivle Ödendi’