in

Samsun’un Havza İlçesinde Ayakları Kesilen Köpek Pamuk Trafik Kazası mı Geçirdi Şiddet mi Gördü?

Samsun’un Havza ilçesinde bacakları kesilen köpeğin görüntüleri hepimizi şoke etmişti. HAYTAP, sahibinin komşusu tarafından, tavuklarına saldırdığı iddiası ile bacakları kırılan köpeğin, kırılan bacaklarının da sahibi tarafından balta ile kestirildiğini açıklamıştı. Ancak HAYTAP Samsun Temsilcisi Semra Antep’in de yer aldığı ulusal medyada çıkan haberlerde köpeğin bacaklarının kimliği belirsiz kişiler tarafından kesildiği bilgisine yer veriliyordu. Bacağının nasıl kırıldığına ilişkinde hiçbir bilgi verilmiyordu HAYTAP’ın gerek sosyal medya hesaplarında gerek ulusal medyada çelişkili açıklamaları ve şimdide Samsun Barosu Hayvan hakları Komisyonu’nun ehliyetsiz bir kişinin anestezi uygulaması sonrası kesilmiştir açıklamaları Türkiye’nin gündemine oturan bu olayda vatandaşların kafasını karıştırdı. Karadeniz Sahil Yolu’nun geçtiği Havza ilçesinde ayda 8-10 köpek trafik kazasının sebep olduğu ayak kırılmalarından dolayı Samsun Büyükşehir’e gönderilirken, otabanın kenarındaki bir petrol istasyonunda yaşayan Pamuk’a araba mı çarptı yoksa bir insanın şiddetine mi uğradı?

Türkiye köpek Pamuk olayını HAYTAP‘ın (Hayvan Hakları Federasyonu) sosyal medya hesaplarından paylaştığı gönderi ile öğrendi. HAYTAP’ın “Köpeciğin iki ayağını balta ile kestiler, koli bandıyla sardılar” başlığı ile duyurduğu olayda yine HAYTAP’ın verdiği bilgiye göre köpeğin komşu (tavuklarına saldırdığı gerekçesi ile)  tarafında kırılan bacakları, köpeğin sahibi tarafından kestirilmişti.

photomix image 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

HAYTAP’ın açıklamasını okuyan vatandaşlar köpeğin sahibinin köpeğin bacaklarını kime kestirdiğini sorgularken olay ulusal medyada da yankı buldu. Ancak ulusal medyada yapılan haberlerde köpeğin bacaklarının kimliği belirsiz kişiler tarafından kesildiği bilgisine yer veriliyordu. HAYTAP’ın Samsun Temsilcisi Semra Antep aynı röportajda ameliyat sonrasında Pamuk’a aparat takılacağını ve HAYTAP’ın Bursa’daki Bakıma Muhtaç Büyükbaş Hayvan Çiftliğine götüreceğini açıklarken HAYTAP sayfasında bunu yalanladı ve köpeğin sahiplendirileceğini duyurdu. HAYTAP’ın Samsun’daki anlaşmalı kliniği Akademi Klinik’e götürülen köpekle ilgili olarak Veteriner Hekim Mustafa Kanat,  iki ayağının düzgün kesildiğini ifade ederek tahminime göre keskin bir bıçak ya da benzeri bir aletle kesilmiş ifadesin, kullanıyor. Ehliyetsiz biri, bir köpeğin her iki bacağını da anestezi yapmadan kesmesi ve köpeğin kan kaybından ölmemesi mümkün mü? Hekim raporu olmadan bir canlının uzuvlarını kesmek suç değil mi? Mustafa Kanat’ın yayında yaptığı açıklama; acaba Pamuk’un her iki ayağı da bir veteriner hekim tarafından mı kesildi sorusunu getiriyor akıllara!!! Screenshot 19 1

 

HAYTAP, sosyal medyada yaptığı ilk açıklamasındaki “sahibi tarafından bacaklarının kestirildiği” bilgisini sildi. Neden? Samsun Barosu Hayvan hakları Komisyonu tarafından den son yapılan açıklamada, Pamuk’un ayaklarının sahibinin tanıdığı ehliyetsiz bir kişi tarafından kesildiği açıklandı.

PAMUK KÖPEĞE GERÇEKTE NE OLDU?

Türkiye gündemine HAYTAP’ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı gönderiyle “vahşet” -olarak düşen Pamuk köpek olayıyla ilgili tüm tarafların yaptığı açıklamalarını izledik, görüşlerine başvurduk. Yaptığımız görüşmeler sonrasında tüm tarafların ortak olduğu nokta Pamuk’un ne zaman kaybolduğu ve ne halde bulunduğu.

Screenshot 21

PAMUK, OTABANIN YANINDAKİ PETROL İSTASTONUNDA YAŞIYOR

Hilmi Saatoğlu’nun Havza Otabanı’nın kenarında yer alan petrol istasyonunda yaşayan köpeklerinden biri olan Pamuk, geçtiğimiz cumartesi günü ortadan kayboluyor, pazar günü ise ayakları kırık bir şekilde sahibi Hilmi Saatoğlu’nun petrol istasyonundaki çeşmenin yanında bulunuyor. Köpeği bu halde gören bir vatandaş sokak köpeği olduğunu düşünerek Havza Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü’nü arıyor. Ekipler hemen olay yerine gidiyor. Konuyla ilgili olarak Havza Belediyesi Veteriner Hekimi Fatih Büyük ile görüştük.

 

MAALESEF HER AY 8-10 KÖPEĞİN TRAFİK KAZASI SONUCU AYAKLARI KIRILIYOR

Fatih Büyük; “Ekibimiz hemen olay yerine gidiyor. Köpeği almak istiyor ancak Hilmi Saatoğlu köpeğin sahibi olduğunu söylüyor ve köpeği belediye ekiplerine vermiyor.  Özel kliniğe götüreceğini söylüyor. Sahibinin izni olmadan bir köpeği almamız mümkün değil. İlçemiz otoban kenarında. Burası Karadeniz Sahil Yolu.  Her gün binlerce araba geçiyor. Maalesef her ay 8-10 kadar köpeği trafik kazası nedeniyle Samsun Büyükşehir’e gönderiyoruz.” diye konuştu.

HAYTAP’IN AÇIKLAMLARI KAFALARI KARIŞTIRDI

HAYTAP’ın gerek sosyal medya hesaplarında ve ulusla medyaya verdiği açıklamalar gerek Samsun Temsilcisi Semra Antep’ın hayvanseverlerle ve oluşturdukları WhatsApp grubunda yaptığı açıklamalar kafa karıştırdı.

 

HAYTAP sosyal medyasında yaptığı açıklamalarda, olayı vahşet olarak aktarıyor. Havza’da bir köpeğin, tavuklarını çaldığı gerekçesi ile komşu tarafından ayaklarının kırıldığını, sahibi tarafından da ayaklarının balta ile kestirildiğini duyuruyor. Sonrasında sosyal medyasında “sahibi tarafında balta ile kestirildi” cümlesini çıkarıyor. Ulusal medyada çıkan haberlerde, bu kez de “kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor” açıklamaları yapılıyor.

ULUSAL MEDYA KIRIK AYAK HABERİ YAPTI, 5N1K’YI SORGULAMADI

Ulusal medya;  nasıl olduğunu bilmediği Pamuk olayında kesik ayakları haber olarak veriyor. Ne, nerede, ne zaman, neden, nasıl ve kim tarafından yapılmış sorularının cevabı olmayan habercilik yapılıyor!!!!

HAYTAP Samsun Temsilcisi Semra Antep’ın hayvanseverlerle ve oluşturdukları WhatsApp grubunda yaptığı açıklamaları, kimin neden yaptığına dair verdiği bilgiler kafa karıştırmaya devam ediyor.

“Pazartesi günü, Instagram takipçilerimizden biri HAYTAP’ın Instagram sayfasına köpekle ilgili ihbarda bulundu. Çok ihbar alıyoruz. Gerçek olup olmadığını anlamak istedik. İhbarı yapan kişi (Kim olduğunu söylemiyor) Pamuk’un sahibi Hilmi Saatoğlu’nun çocuklarından birinin telefonunu verdi. Pamuk’un sahibinin oğlu ile telefonda konuştuğumda,  yaşlı adamın çocuklarının olaydan haberi olmadığı ortaya çıktı. Hilmi Saatoğlu, çocukları ve torunları üzülmesin diye köpeği Pamuk’un durumunu anlatmamış. Olay şöyle olmuş, amca sokakta köpekleri besleyen birisine ulaşmış. Pamuk, cumartesi kaybolmuş pazar günü geldiğinde, – pazar sahibinin kapısına geliyor. Kapalı bir petrol satış noktasındaki bir bakkal- sadece tüyü, derisi bağlı kemikler paramparça imiş, kanaması varmış.

Iki Ayagi Balta ile Kesilen Kopek Cinnet Geciren Bir Toplumun Yardim Cigligidir

SAHİBİNİN SOKAKTAN YARDIM İSTEDİĞİ KİŞİ Mİ PAMUK’UN AYAKLARINI KESTİ?

Tamamen bilinçsiz şekilde. Kan kaybından ölmesin diye tampon uygulanmış. Amcanın yardım istediği sokakta besleme yapan bir adam. Yaptığından da anlaşıldığı üzere. O yardım istediği adam derisi vardı sadece tüy tutuyordu diyor ve kan kaybından ölmesin diye aklınca hayatını kurtarıyor. Nasıl bir anestezi yapıp uyuttular bilmiyoruz. Çocuklarına köpeği verin dedik. Kayıp olmuş yok dediler. İhbar Pazartesi geldi. Köpek kayıptı. Bulun arayın köpeği bize verin dedik. Çok şükür salı sabah aradılar gittik aldık kliniğe götürdük. Fotoğrafları çekilmiş ve yayılmış bir şekilde. Bize gelen fotoğraflardaki  gibi. Tavuk yiyen bir erkek köpek var onu bağlı tutuyorlar başına bir şey gelmesin diye. Pamuk yapmıyormuş. Pamuk 3 doğum yapmış. Üretmek satmak gibi bir şey söz konusu değil. Böyle biliyoruz. Köylü ne bilecek kısırlaştırmayı. Karnesi var, aşı yaptırmışlar. Çok büyük bir topluluk günaha girmemek için yaptırmıyor biliyorsunuz. Pazar günü belediyeyi aramışlar personel gelmiş bakmış. Sahipli diye almamış.”

Pazar günü ön iki ayağı kırık şekilde bulunan  Pamuk köpek, iki bacağı kesik halde HAYTAP tarafından alınıyor. Semra Antep’de Pamuk’u HAYTAP’ın  Samsun’da anlaşmalı olduğu Akademi Klink’e aldırıyor.  HAYTAP tarafından veteriner kliniğine aldırılan köpeği muayene eden veteriner hekim basına köpeğin bacaklarının düzgün bir şekilde kesildiğini açıklıyor.

 

PAMUK NEDEN AMELİYAT OLACAK ?

 

Pamuk’un tedavi gördüğü Akademi Klinik’in Veteriner Hekimi Mustafa Kanat ile Pamuk’un sağlık durumuyla ilgili olarak konuştuk. Yaptığımız görüşme sonrasında Pamuk’un durumun iyiye gittiğini ve yemek yemeye başladığını müjdesini verebiliriz. Kesilen ayaklarla ilgili olarak görüşünün cerrahi bir operasyon yapılmadığı yönünde olduğunu söyleyen Mustafa Kanat; “Pamuk’un bu kadar dayanabilmesi bir mucize. Geldiğinde kan değerleri çok düşüktü. Pamuk’un durumu her geçen gün daha iyiye gidiyor. Kendi başına yiyip içmeye başladı. Pazar günü tekrar kan tahlilleri yapılacak, eğer sonuçlar iyi çıkarsa hafta içi yeniden bir ameliyat olacak” dedi. Mustafa Kanat’a Pamuk’un neden ameliyat olacağını sorduk.

“.Nekrotik kemik dokularının, yani kangrenlenmiş kemik dokulara var. Bu ameliyatta geriye kalan kemik dokuları uzaklaştırılacak. Kalan kemikler sağlıklı olursa protez yapacağız. Protez tedavisi için köpeğin bacağında geriye kalan kemiklerin iş görebilir olması gerekiyor. Protez yapılamasa da;  Pamuk’un ön uzuvlarının olduğu kısma bir tekerlekli sandalye yapılarak kimseye muhtaç olmadan hayatını devam ettirebileceğini öngörüyorum.”

AW170932 02

SAMSUN VE SİNOP VETERİNER HEKİMLER ODASI OLARAK BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

Samsun ve Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Habib Muruz’la da görüştük. Habib Maruz; “Bir hekim rapor olmadan hiçbir canlının uzvu kesilemez bu bir suçtur. Ehliyetsiz olan bir kişinin anestezi ilacını kullanması da yasal değildir. Samsun ve Sinop Veteriner Hekimler Odası olarak bu konun takipçisi olacağız ve kamuoyunu da bilgilendireceğiz” dedi.

HAVZA EMNİYET SORUŞTURMAYI TAMAMLADI KONU SAVCILIKTA

Konuya ilgili olarak görüştüğümüz Havza Emniyet Müdürlüğü soruşturmayı tamamladıklarını ve konun artık savcılıkta olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamalar, silinen paylaşımlar ve değişen söylemler kafalarda birçok soru işareti bırakıyor.

Köpeğin bacaklarını kıran komşu kim? Komşu ile ilgili şikâyetçi olundu mu? Köpeğin bacağı nasıl ve kim tarafından kesildi? Eğer bu kesim bir hekim tarafından yapılmadıysa, kesikler nasıl bu kadar düzgün olabiliyor, köpeğin kan kaybı nasıl önleniyordu?

SAMSUN BAROSU’NDAN PAMUK’LA İLGİLİ TALİHSİZ AÇIKLAMA

Samsun’un Havza İlçesi’nde bütün Türkiye’yi ayağa kaldıran bacakları kesik köpek olayına Samsun Barosu Hayvan hakları Komisyonu  talihsiz bir  açıklama yaptı. Komisyon yaptığı açıklamada

“Bir üyemize (Avukat Suat Saatoğlu)  ait olan köpeğin kırılan bacağını tedavi etmek isteyen ehliyetsiz bir kişinin  anestezi uygulaması sonrası  kesilmiştir. Köpeğin sahibi olan avukat arkadaşımız  (Suat Saatoğlu) gerekli şikayeti yapmıştır. Bahsi geçen köpeğin bakımını Baromuza kayıtlı bir meslektaşımızın (Avukat Suat Saatoğlu)  ailesinin üstlendiği, köpeğin kaybolduktan 3 gün sonra aile tarafından ayakları kırık bir şekilde bulunduğu ve akabinde derhal belediyeye haber verildiği belediyeden, ekiplerince sahipli hayvan bakımının yapılmadığına dair olumsuz yanıt aldıkları ve bu nedenle ailenin hayvan bakımı yapan bir tanıdıklarının tedavi amaçlı anestezi uygulayarak köpeğin ayaklarının kesildiği tarafımıza meslektaşımızca iletilmiştir. Tüm hak ve yetkileri HAYTAP’a devredilen köpeğin tedavisine Uzm. Vet. Hek. Mustafa Kanat tarafından devam edilmekte olup kendisinden aldığımız bilgiler ışığında köpeğin ilk müdahalesinin taraflarınca yapıldığı, köpeğin yapılan yanlış müdahale sonucu meydana gelen kan kaybı neticesinde kritikleşen durumunun iyiye gittiği öğrenilmiştir. Baromuz adına bu yasadışı müdahaleyi gerçekleştirenleri ve sorumlularını, şiddetle kınıyoruz” demiş.

Bir baronun hayvan hakları komisyonunu oluşturan avukatlara birkaç sorumuz olacak:

  1. Belediye veteriner işlerinin sahipli hayvanlara bakmadığını bilmiyor musunuz?
  2. Ehliyetsiz olan kişiler anestezi uygulayabilir mi? BU suç değil midir? “Anestezi uygulaması sonrası” diyerek hayvanın acı çekmediği mesajı mı vermek istediniz? BU cümleyi neden kurma ihtiyacı duydunuz?
  3. Bu hayvanı özel veteriner kliniğine götürmeyen sahibi suçlu değil mi? Yoksa kanunlarımızda yaşlıların yaşlılık kontenjanından dolayı suç işlem özgürlüğü mü var?
  4. Havza’da 9 tane özel veteriner kliniği varken, Samsun Havza arası 81 km, 54 dakika mesafedeyken Hilmi Saatoğlu neden bu köpeği bir veteriner kliniğine götürmemiş? Bu suç değil midir?
  5. Bir hekimin raporu olmadan bir canlının uzvunu uzaklaştırmak (kesmek) suç değil midir?
  6. Bu durumda Köpeğin uzvunu uzaklaştıran( Kesen) ve uzvun uzaklaştırılmasına (kesilmesine) izin veren sahibi suçlu değil midir?
  7. Avukat Suat Saatoğlu babası Hilmi Saatoğlu hakkında da suç duyurusunda bulundu mu?
  8. Samsun Barosu Hayvan Hakları Komisyonu bu sorumluların (Sorumlular kimdir?) bulunup, cezalarını çeken kadar hukuk mücadelesini sürdürecek mi? .

Bacakları Kesilen Köpek ile İlgili Samsun Barosu’ndan İlginç Açıklama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AW170932 02

Bacakları Kesilen Köpek ile İlgili Samsun Barosu’ndan İlginç Açıklama

Sokaga Cikma Kisitlamasinda Polislere Sokak Hayvanlari Eslik Etti

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Polislere Sokak Hayvanları Eşlik Etti