in

Samsun’da Ön İki Bacağı Kesilen Köpeğin Ailesinden Haytap’a Ağır Suçlama: Kamuoyunu Yanlış Yönlendirdi, Pamuk’u Reklam ve Bağış Aracı Olarak İstismar Etti!

Samsun’un Havza ilçesinde ön  iki ayağı kesilmiş halde bulunan ve Hayvan Hakları Federasyonu HAYTAP’ın sosyal medya hesaplarında paylaştığı gönderi ile birlikte bir anda Türkiye’nin gündemine oturan köpek Pamuk olayıyla ilgili sular durulmuyor. Günlerdir yaptığı paylaşımlarda Pamuk’un ayaklarını kıran cani ya da canileri değil sahibini hedef gösteren HAYTAP’I Pamuk’un sahibi Saatoğlu ailesi ağır bir dille suçladı. DHA’ya konuşan aile üyelerinden Suat ve Arzu Saatoğlu çifti, HAYTAP’ı kamuoyunu yanlış yönlendirmek, ailelerini hedef göstermek ve HAYTAP’ın asılsız isnatlar içeren sosyal medya yayınları ile Pamuk’u reklam ve bağış aracı olarak istismar etmekle suçladı. Pamuk’un sahibi Hilmi Saatoğlu’nun oğlu Avukat Suat Saatoğlu, Pamuk’u tüfekle vuran caninin değil de, sahibinin ve komşusunun suçlu gösterilmesinin kanlarını dondurduğunu ve ibretle izlediklerini dile getirdi.

Screenshot 23

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

HAYTAP’IN FARKLI VE EKSİK AÇIKLAMALARI KAFA KARIŞTIRDI

Türkiye, Pamuk isimli köpeğin başına gelenleri HAYTAP‘ın (Hayvan Hakları Federasyonu) sosyal medya hesaplarından paylaştığı gönderi ile öğrendi. HAYTAP’ın “Köpeciğin iki ayağını balta ile kestiler, koli bandıyla sardılar” başlıklı gönderisinde; köpeğin, tavuklarına saldırdığı gerekçesiyle komşu tarafından kırılan bacaklarının sahibi tarafından kestirildiği bilgisini paylaşıyordu. HAYTAP daha sonra, paylaşımındaki “sahibi tarafından kestirildi” ifadesini sildi.

HAYTAP Samsun Temsilcisi Semra Antep’in de röportaj verdiği  ulusal tv kanallarında ise “bunu hayvana kimlerin yaptığı bilinmiyor” ifadesi kullanıldı. Pamuk’la ilgili yapılan haberler kesik ayaklar üzerinden yapılırken, gerek HAYTAP’ın sosyal medyasında paylaştığı gönderler gerek HAYTAP Samsun Temsilcisi Semra Antep’in hayvanseverler ve hayvanseverlerin oluşturduğu whatsap gruplarında yaptığı açıklamalar kafa karıştırdı. Pamuk’la ilgili ilk ihbarın kim tarafından yapıldığından tutun da bacağın kim ya da kimler tarafından nasıl kırıldığına, sonrasında  kim tarafında kesildiğine, tedavisi bittikten sonra Pamuk’un ne olacağına (Semra Antep, tedavis sonrasında Pamuk’un HAYTAP’ın Bursa’daki çiftliğine gideceğini açıklarken tv röportajlarında, HAYTAP sosyal medyasında bunu yalanlıyor ve Pamuk’un tedavi sonrası sahiplendirileceğini yazıyordu.

 

Türkiye’nın hayvan hakları konusundaki en önemli sivil toplum örgütlerinden  biri olan HAYTAP’ın bu ve benzeri açıklamaları hayvanseverlerin kafasını karıştırdı.  Pamuk’un bacakları, HAYTAP’ın ilk gönderisinde ifade ettiği gibi tavuklarına saldırdığı gerekçesiyle komşu tarafından mı kırılmıştı ve kırılan bacakları, sahibi tarafında ehliyetsiz bir kişi tarafından mı kesilmişti? Yoksa, otabanın (Karadeniz Sahil Yolu) yanındaki petrol istasyonunda sahibiyle birlikte yaşayan Pamuk’un bacakları  trafik kazası sonucu mu kırılmış ve sahibi de veterinere götürmek yerine ehliyetsiz birine mi kestirmişti? HAYTAP, Pamuk’u bu hale getiren kişi ya da kişilerin üzerine gitmek yerine neden kesik bacak haberi yaptırıyor, sürekli farklı açıklamar yapıyor ve ailenin kusurlu olduğu yönünde beyanlarda bulunuyordu?

Screenshot 21

SUAT SAATOĞLU: “ÇARPITMA PEŞİNDE OLANA, RANT DÜŞKÜNÜNE HADDİNİ BİLDİRMEYİ DE BİLİRİM”

HAYTAP’ın Pamuk isimli köpeğin ayaklarını kıran kişiden çok Pamuk’un bacaklarının ailesi Saatoğlu ailesi tarafından ehliyetsiz bir kişiye kestirildiği, üretici olabileceği yönünde algı yaratan köpeğin 3 kez doğurtulup 25 yavru elde edildiği yönündeki açıklamaları aileyi rahatsız etmeye başladı. Pamuk’un ailesinden Avukat Suat Saatoğlu 21 Kasım’da sosyal medya hesabında herkese açık hale getirdiği şu sitem dolu gönderiyi paylaştı:

“Adil olana, adalet peşinde olana, empati yeteneği olana, gercekten gerçeği arayana, hayvanları sözde değil özde sevene,mazlumun ahını almayana, varsa kusuru özür dilemesini ve hatasını telafi etmesini bilene durumu anlatırım. Çarpıtma peşinde olana, çıkar güdene, duyarlı görünen duyarsıza, şakşakçı yalakaya, rant düşkününe haddini bildirmeyi de bilirim. Bunları, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak yaparım. Yerim yurdum belli. Adını sanını bildir mertçe gel. Beklerim. Zaman gösterecek herşeyi. Utanması gereken utanacak. Pamuk, en çok duyarlı gözüken duyarsızlardan tiksinecek. Ama yeniden hayata tutunacak. Adalet yerini bulacak.”

Screenshot 20 1

HAYTAP: “VİCDANSIZLAR! ÖNCE VURUP SONRA ‘TEDAVİ’ AMAÇLI KESMİŞLER”

 Suat Saatoğlu’nun  21 Kasım’da sosyal  medyasında yaptığı paylaşımın ardından HAYTAP,  23 ve 24 Kasım’da “vicdansızlar! önce vurup sonra ‘tedavi’ amaçlı kesmişler” başlığı ile paylaştığı gönderisinde şunları yazdı:

“Samsun’da ön iki ayağı kesilmiş halde bulunan Pamuk isimli köpeğin yaralanması olayıyla ilgili köpeğin sahibinin komşusu oldukları öğrenilen 3 şüpheli gözaltına alındı. Pamuk’un tavuklara zarar verdiği gerekçesiyle tüfekle vurulduğu ve ardından kopmak üzere olan bacaklarının sahibinin komşusu tarafından tedavi amacıyla kesildiği öğrenildi.

Havza İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında kurulan özel ekiple, Pamuk’un yaralanması olayını incelemeye başladı. Bölgede bulunan çok sayıda güvenlik kamerasına el koyan ekipler, yaklaşık 100 saatlik kamera kaydını inceledi. Ekipler, Pamuk’un önce tüfekle vurulması sonucu yaralandığı, ardından kopmak üzere olan bacaklarının köpeğin sahibi Hilmi Saatoğlu’nun komşusu tarafından kesilerek tedavi edilmeye çalışıldığını belirledi.

Bu arada geçtiğimiz iki gün boyunca köpeğin sahibi ve yakınları ortaya çıkan toplumsal infial nedeniyle Pamuk’u veteriner kliniğinden almak için yoğun çaba sarfedip üst düzey arkadaşlarını devreye soktu. Bir çok dernek (!) ve hayvanseverin (!) de söz konusu kişilerle temasa geçip köpeği kendilerine belirli bir ücret karşılığında vermelerini istediği tahmin ediliyor.

Bir kaç gündür Samsun’da devam eden HAYTAP ile Hayvanları Hayvanseverlerden Koruma Derneği { Sincap Derneği} nin yoğun görüşmeleri ile geçen mücadelelerinden sonra, Pamuk köpekciğin HAYTAP’da  yediemin olarak kalması kabul edildi. Pamuk’un tedavilerinin tamamının HAYTAP’ın  üstlenmesini de kapsayacak şekilde bugün valilikte resmi bir protokol imzalandı ve bu girişim de boşa çıktı.”

 

PAMUK’UN AYAĞINI KIRAN VE KESEN AYNI KOMŞU MU?

 

HAYTAP, “vicdansızlar! önce vurup sonra ‘tedavi’ amaçlı kesmişler” ifadesiyle Pamuk’un ayağını kıran kişi ya da kişilerle ayağını tedavi amaçlı  kesenlerin aynı kişiler olduğunu mu ima ediyor? Pamuk’un ayağını kıran ve kesen aynı komşu mu? O gizemli komşu ya da komşular kim?

Screenshot 21 1

HAYTAP VE PAMUK’UN SAHİBİ SAATOĞLU AİLESİ KARŞI KARŞIYA GELDİ

Günlerdir Türkiye’nin  gündemini meşgul eden ama buna ragmen gerçeğin bir türlü anlaşılamadığı  Pamuk olayı,  bir köpeğe uygulanan insan şiddetinin normalleştirildiği ve şiddet uygulayanların cezalandırılmadığı bu toplumda,  hayvanların haklarını  savunmak  için kurulan  Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütü HAYTAP’la, ölüme terkedilen bir yavru köpeği sahiplenen Samsunlu Saatoğlu ailesini karşı karşıya getirdi.

HAYTAP’ın, Pamuk isimli köpeğin ailesini hedef gösteren açıklamalara devam etmesi üzerine  DHA’ya demeç veren Suat ve Arzu Saatoğlu çifti şu açıklamlarda bulundu:

“HAYTAP’a fotoğrafları atarak yardım isteyen biziz. HAYTAP,  kamuoyunu yanlış yönlendirdi ve ailemizi hedef gösterdi. Pamuk, alınan valilik kararı ile yediemin olarak HAYTAP’a teslim edildi. Olayın başından beri gerekli herkesle iletişime geçtik fakat yardım edilmedi.”

Samsundaki Kopegin Ayaklari Sahibinin Veteriner Hekim ile Parada Anlasamamasi Yuzunden Kesilmis

ARZU SAATOĞLU: PAMUK’A BU KÖTÜLÜĞÜ YAPANLAR CEZALANDIRILSIN İSTERKEN HAYTAP BİZİ SUÇLU İLAN ETTİ”

 

Pamuk’u yavruyken ormanda poşete koyulmuş şekilde bulup sahiplen kişi Arzu Saatoğlu’nun ailesi.

Annem poşetin hareket ettiğini görüyor ve merak ettiği için gidip bakıyor. Ağzı da sıkıca  düğümlenmiş poşeti yırtarak açıyor. İçerisinden beyaz bir köpek buluyor. Bunun üzerine de ona pamuk ismini veriyor. Eve  getiriyor ve sahipleniyor. Babam aşılarını yaptırıyor.  Bembeyaz bir yavruydu ve o nedenle Pamuk ismini verdik. Pamuk, zamanla ailemizin bir parçası haline geldi. Daha sonra babam onkoloji (kanser) hastası olduğu için şehir dışına gitmesi gerekti. Köpeğimizi de kayınpederime emanet ettik. Pamuk’un beslenmesiyle ve bakımıyla kayınpederim ilgilendi. Olaydan sonra kayınpederim bizi aradı ve Pamuk’un komşumuzun kümesinde bulunan tavuğu boğduğunu, komşunun da Pamuk’un ardından bir cisim atarak zarar verdiğini söyledi. Kayınpederim, panik olmayalım diye bize olayı üstü kapalı bir şekilde anlattı. Bir sonraki gün fotoğrafları gördüğümde durumun ciddiyetini anladım. Pamuk, ailemize daha yavruyken katıldı ve aramızda bir gönül bağı oluştu. Ona bunu yapanla ilgili bir şey yapmak istedim. Apartman whatsap grubumuzda paylaştım ve ne yapabileceğimizi sordum. Apartmanın bahçesinde kedilere bakıyoruz, hayvansever ve duyarlı insanlardan oluşan bir apartmanda oturuyoruz. Bir çaresizlikle dedim ki; bizim köpeğimize böyle olmuş bunu yapanları bulmak istiyorum. Yani elim kolum bağlı burada oturmak istemiyorum. Gitsem hayvan kayıp. Kalsam yerimde  duramıyorum. Sonra whatsap grubundakilerden birisi bana dedi ki,  ‘bunu paylaşayım mı, izin veriyor musun?’ Tabii ki veriyorum. Bunu yapan insan olamaz, vicdan sahibi asla olamaz. Bir hayvana bunu yapan insana da yapar. Bir an önce bulunsun istiyorum dedim.  Amacım bütün hayvanseverlerle birlikte hareket edip başka bir hayvana aynısının yapılmamasıydı.  Zulmün son olmasıydı. HAYTAP’a bütün görüntüleri, resimleri, videoları gönderen benim. Yaşadığımız olayın başka canlılara zarar gelmemesi adına örnek teşkil edeceğini düşünerek HAYTAP yetkililerini durumdan haberdar ettim. Bizim amacımız suçluyu bulmak, Pamuk’un sessiz hayvanların sesi olmasını sağlamaktı. Tek amacımız,  duyarlılık oluşturmaktı. Ama böyle olmadı. Olay,  suçluyu ortaya çıkarmakken, sahibini suçlu ilan etmeye gitti. Pamuk, sessiz hayvanların sesi olsun isterken, HAYTAP tarafından yapılan asılsız paylaşımlarla, kamuoyu, yanlış yönlendirildi ve ailemiz hedef gösterildi. Ailemizin parçası Pamuk, valilik kararıyla bizden alınarak HAYTAP yetkililerine verildi. Kayınpederim Hilmi Saatoğlu başta olmak üzere ailecek bu duruma çok üzüldük. Karara saygı duymakla beraber, en kısa sürede olayın çözülmesini ve ailemizin mağduriyetinin giderilmesini temenni ediyoruz. Halkımızdan da yapılan açıklamaların doğru olduğunu teyit etmeden karar vermemelerini rica ediyorum. İddia edilen her şeyle ilgili kayıtlar, videolar hepsi mevcut. Biz bunlara sessiz kalıyoruz.  Ama bu bizim suçlamaları kabul ettiğimiz anlamına gelmesin.”

SUAT SAATOĞLU: ‘PAMUK’U TÜFEKLE VURAN CANİ DEĞİL DE, SAHİBİ HEDEF GÖSTERİLİYOR’

Hilmi Saatoğlu’nun oğlu Suat Saatoğlu ise, “Pamuk’un donanımlı bir klinikte tedavi olabilmesi ve kamuoyu oluşturacak güçte olması sebebiyle, suçlunun bulunabilmesi için HAYTAP’tan yardım talep ettik. Ancak HAYTAP tarafından yapılan sosyal medya yayınları ile Pamuk’un bakımı ile ilgilenen babamız, bu durum hakaret içeren, tehdit içeren yorumlara, insan onuru hiçe sayılarak toplu linçe maruz bırakılarak ve üzüntümüzün katlanmasına sebep olmuştur. Pamuk’ tüfekle vuran caninin değil de, yardım istenebilecek dernek, klinik gibi yerlere ulaşması mümkün olan kişilere olayı bildirerek ihbarını sağlayan ve Pamuk’u kendi elleriyle ilgili federasyon temsilcisine emanet eden sahibinin ve komşusunun suçlu hedefi gösterilmesini kanımız donarak ve ibretle izlemekteyiz. HAYTAP’ın asılsız isnatlar içeren sosyal medya yayınları ile Pamuk’un reklam ve bağış aracı olarak istismar ve isnatları sonlandırmalarına yönelik talepte bulunduk. Ancak HAYTAP’ın, olayla ilgili gerçekler ortaya çıkmaya başlamış olmasına rağmen Pamuk’u alma talebimizle ilgili olarak maddi fayda beklentimiz olduğunu iddia etmiş, iftira ve karalama içerikli yayınlarına devam etmiştir” dedi.

23
Suat Saatoğlu

 “BELEDİYE, SAHİPLİ HAYVAN DİYE MÜDEHALE ETMEDİĞİ GİBİ YÖNLENDİRMEDE YAPMAMIŞ.”

Havza Belediyesi’nden yardım istediklerini anlatan Saatoğlu, “Belediye zabıta ekiplerinden 4 kişi haberdar edilmiş, 3’ü hayvanın durumunu gelip görmüşken sahipli hayvan diye müdahale etmemiştir. Bu durum, arama ve kamera kayıtları ile sabittir. Sahipli hayvan diye müdahale edilmemesinin yanı sıra belediye veterinerinden bilgi alarak Veterinerlik Fakültesine sevki konusunda yönlendirmede dahi bulunulmamış, ‘Bugün ölmezse, yarın barınağa gönderilir, uyutulur’ diye geçiştirilmiştir. Etkin araştırma ve önlemlere ihtiyaç duymaktayız. Pamuk’un yavrusu Ateş’ten, çocuklarımızdan, bakımı ile ilgilenen babamızdan alınıp HAYTAP isimli federasyonun himayesine yediemin sıfatı ile dahi olsa bırakılmasına, HAYTAP tarafından malzeme yapılmasına razı olmamız beklenemez. Saatoğlu Ailesi hukuki yollarla hakkını aramaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

 PAMUK OLAYINDA YENİ SORULAR

  1. HAYTAP, ihbarı Pamuk’un sahibi olan Saatoğlu ailesinin yaptığını neden açıklamadı?
  2. HAYTAP neden sürekli faklı açıklamalar yapıp kafa karıştırdı? İlk paylaşımında; komşunun tavuklarına saldırdığı için Pamuk’un bacaklarını komşunun kırdığını, kırdığı bacakları da sahibinin balta ile kestirdiğini açıkladı. Sonra “sahibinin balta ile kestirdiğini” ifadesini sildi. HAYTAP Samsun Temsilcisi Semra Antap’in de katıldığı ulusal televizyonlarda;  “bunu hayvana kimlerin yaptığı bilinmiyor”a dönüştü açıklamlar. Medya’da haberler kesik bacaklar üstüne kuruldu. İlk kötülüğü kimin yaptığı konuşulmadı? Tüm paylaşımlarda Pamuk’un sahipleri hedef gösterildi.
  1. HAYTAP Samsun Temsilcisi Semra Antep’i bu olaydan sonra temsilcilikten alındı mı? Alındıysa neden? HAYTAP’ın yeni temsilcisi Gül Turan mı?
  2. .Aile ilk günden itibaren neden çıkıp kendisinin HAYTAP’a ihbarda bulunduğunu ve yardım istediğini açıklamadı?
  1. Aile Pamuk’u bir veteriner kliniğine götürmek yerine neden ehliyetsiz birine köpeğin bacağını kestirdi? HAYTAP’ın, aile parada veterinerle anlaşamadığı için köpeğin bacağını ehliyetsiz birine kestirdi?  Iddiası doğru mu?
  2. Aile Pamuk’u neden HAYTAP Samsun Temsilcisi Semra Antep’e sahiplendirdi? Semra Antep, Pamuk ne diye sahiplendi? Sahiplendirme yaparken sadece Hilmi Saatoğlu mu vardı yoksa Suat Saatoğlu’da var mıydı?
  3. Suat Saatoğlu, Samsun Barosu’na üye bir avukatken, Arzu Tüfekoğlu neden Suat Saatoğlu’ndan suçlunun bulunması yönünde yardım istemedi de, Pamuk’a bu kötülüğü yapanın yanına kar kalmasın diye yardım arayışına girdi?
  4. Suat Saatoğlu “Pamuk’un donanımlı bir klinikte tedavi olabilmesi” cümlesini kuruyor? Aile neden bu köpeği veteriner kliniğine kendisi götürmüyor?
  5. Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir “Bizi arayan olmadı” diye açıklama yapmış. Oysa kii Veteriner İşleri Müdür Fatih Büyük’le yaptığımız görüşmede, sokak köpeği olarak ihbar geldiğini, ekiplerininde anında olay yerine gittiğini ancak Pamukûn sahibinin köpeği vermediğini ve özel veteriner kliniğine götüreceğini söylediğini ifade etti. Suat Saatoğlu ise, belediye ekiplerinin o haldeki bir köpeği sahipli hayvan diye almadığını, sahibi olan yaşlı adamı Veterinerlik Fakültesine yölendirmediğini, hatta ekiplerin; ‘Bugün ölmezse, yarın barınağa gönderilir, uyutulur’ dediğini söylüyor. Kimin söylediği doğru?
  1. O gizemli 3 komşu kim? Biri kırmış, biri kesmiş diğeri ne yapmış?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

havza belediye baskani

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir: “Ön Bacakları Kesilen Pamuk’la İlgili Bizi Arayan Olmadı”

Elazigda 850 hanelik bir koyun nufusu kis mevsimiyle birlikte 50ye dusunce disarida kalan sokak hayvanlarina koyun muhtari sahip cikti.

Kışın Gelmesi ile Hane Sayısı 50’ye Düştü, Sokak Hayvanlarına Muhtar Sahip Çıktı